Teadlased mõtlesid välja kanga, mis päikese käes end ise puhastab

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
kangas.jpg

Peagi võib juhtuda, et oma riiete puhastamiseks tuleb astuda mõneks minutiks vaid õue päikese valgusesse, kuna tulekul on uusisepuhastuv kangas.

Nimelt on Melbourne'i kuningliku tehnoloogiainstituudi teadlased arendanud välja riide, mille sisse on kasvatatud hõbedast ning vasest nanostruktuurid.Päikesevalguse kätte jõudes vallanduvad neist elektronid, mis omakorda lagundavad orgaanilisi molekuleehk loodetavasti mustust. Ainega läbi viidud eksperimendid näitavad, et sihilikult riidele asetatud mustusemolekulid hakkasid kaduma juba kuue minuti möödudes.

Teadlaste poolt avalikustatud uuringustaga selgub, et ketšupiste riietega õue minnes me maagiliselt valget särki tagasi ei saa, kuna hetkel lagundatakse korraga väga pisikest hulka molekule üpriski aeglaselt. Teadlaste sõnul on võimalik tehnoloogia efektiivsust tulevikus tõsta.

Ootamisest hoolimata võib loota, et tulevikus tuleb punase veini plekkide eemaldamiseks särgilt vaid mõned kümned minutid sooja päikese käes pikutada. Muide, huvitav, mis saab siis, kui mustust on nii palju, et see katab nutikad nanostruktuurid valguse eest hoopis kinni?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.