Telia, Elisa või Tele2: kes toob koju odavaima hinnaga üle õhu internetiühenduse?

Mis hinnaga saab koju 4G internetiühenduse?Shutterstock

Olenemata sellest, et Eestis on sadu tuhandeid kliente kaabliga internetiühenduse otsas, peavad paljud endiselt läbi ajama üle õhu variandiga ehk 4G-ga. Vaatame, mis paketid sellisel juhul saadaval on ja kui palju nende eest maksma peab.

Kõigepealt tasub mainimist, et üle õhu internet on kaabliga ühendusest kõvasti kallim. Kui kaabliga saad 150Mbit/s allalaadimiskiirusega ühenduse umbes 25 euro eest kuus, siis sama hinna eest saab koju kolm korda aeglasema ehk 50Mbit/s kiirusega interneti.

Samuti peab arvestama, et kui kaabelinternetiga saab enamasti hinnakirjas märgitud kiiruse stabiilselt kätte, siis üle õhu ühenduste puhul sisaldub hinnakirjas sõna “kuni”, mis tähendab, et reaalset kiirust mõjutab päris mitu erinevat tegurit.

Nii näiteks kõigutab kiirust kellaaeg ja sellest tulenevalt masti koormus, masti kaugus ruuterist, ruuteri asukoht ja isegi aastaaeg (suvel on puud lehtes ja see võib kiirust alandada). Seega ei tasu sõnapaari “piiramatu kiirus” ka sajaprotsendiliselt tõsiselt võtta.

Kiiruste võrdlemine on aga operaatorite lõikes küllaltki raske, kuna kahe operaatori paketid erinevad kiiruse poolest, kolmanda omad aga andmemahu poolest.

Tele2

Nii näiteks on Tele2 kõik üle õhu paketid piiramatu kiirusega, kuid erinev on nendest sisalduv andmemaht. Kõige odavamas paketis on näiteks vaid 5 GB andmemahtu. Hinnad ja paketid on järgmised:

NimiKiirusAndmemahtHind
Netivabadus 5Piiramatu5GB 6€
Netivabadus 30Piiramatu30GB11€
Piiramatu NetivabadusPiiramatuPiiramatu19€

Ruuterite puhul pakub Tele2 kahte varianti. Koju sobib Huawei B525 ruuter, mis maksab välja ostes 99 eurot, rendihind on aga kuutasuna 3 eurot. Või siis Huawei E5783 taskuruuter, välja ostes hind 69 eurot, rendihind samuti 3 eurot.

Elisa

Elisa ja Telial on aga kõik paketid piiramatu andmemahuga, kuid samas enamik pakette ka kiirusepiiranguga. Vaatame kõigepealt Elisa hindu:

NimiKiirus (alla/üles)AndmemahtHind
Lihtne koduinternet
5/1 Mbit/sPiiramatu16€
Praktiline koduinternet
50/20 Mbit/sPiiramatu23€
Piiramatu koduinternetPiiramatuPiiramatu39€

Elisal on samuti valikus kaks ruuterit. Esimesena sarnaselt Tele2-le Huawei B525 ruuter, mis maksab kohe välja ostes 117 eurot või rentides kuus 4,99 eurot. Teine variant on Huawei B2368 väliruuter, mille täishind on 249 eurot. Rentida seda seadet ei saa, kuid võimalus on tasuda osamaksetena 5,99 eurot kuus. Nii maksad seadme eest 36 kuud.

Telia

Telial on kolmest operaatorist kõige väiksem pakettide valik ning piiramatu kiirusega varianti polegi. Paketid on järgmised:

Kiirus (alla/üles)AndmemahtHind
5/1 Mbit/sPiiramatu16€
20/5 Mbit/sPiiramatu21€

Telia pakub teenuse juurde kahte ruuterit: kas Zylexi välisruuter või LTE7480 toaruuter. Esimese rent on kuus 6,99 eurot, teisel 4,99 eurot (täishind 169 eurot). Boonusena ei pea aga esimesel kuul interneti ega ruuteri eest maksma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.