Test: proovime, kas Eesti pankadesse saab konto teha ilma kontoris käimata

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Fotod: Scanpix

Eelmise aasta suvel teatas LHV pank, et asub pakkuma klientidele võimalust avada konto ilma kontorisse tulemata, kuna inimene tuvastatakse videosilla abil. Hiljuti avatud Coop Pank pakub aga oma sõnutsi samuti üle interneti konto tegemist. See äratas küsimuse – kui lihtne on tänavu Eestis tavalise erakliendina pangakontot üldse avada, kui sa ei taha või ei saa kontorisse minna?

Vaatasime selleks üle kõigi Eesti suuremate pankade võimalused kliendiks hakata ja hindasime seda järgneval skaalal:

  1. pean avalduse ja kogu paberivärgi kontoris tegema
  2. saan üle interneti näiteks digiallkirjastatud avalduse saata, aga korra pean ikka kontoris käima
  3. saan konto avada üle interneti, aga ainult teatud ajal
  4. saan konto avada üle interneti igal ajal

Ekstra punkti ehk kokku hinde viis sai pank siis, kui kogu protsess oli ka ligipääsetav, seega seda sai läbi viia näiteks nägemispuudega inimene või inimene kes ei kuule ning seega videokõne puhul suulist vestlust läbi viia ei saa.

Swedbank: 2/5

Alustame Swedbanki klienditeenindusest. Kui küsin teenindajalt, kas mul oleks võimalik avada konto ka nii, et ma teenindusse kohale tulema ei peaks, uuritakse minult, kas olen ikka Eesti kodanik, ning kas mul on Eesti isikut tõendav dokument. On. Selgub, et siiski päris ilma kontorisse tulemata asju ajada ei saa.

Samas leidub panga kodulehel liitumisvorm, mille saab täita ning mille järel helistatakse uuele kliendile kontorist, et kokku leppida kohtumisaeg lepingu allkirjastamiseks ning pangakaardi üle andmiseks. Kodulehel olevas liitumisvormis ei küsita midagi üleloomulikku – isikuandmeid, elukohta, kontaktinfot ning seda, kas tegemist on tudengiga. Samuti on võimalik valida pangakontor, kuhu soovitakse kohtumisele minna ning lõpuks saab taotleda ka pangakaarti.

Peale taotluse saabumist toimib kõik nagu lubatud – kontoris piisab vaid lepingu allkirjastamisest, kaardi limiitide seadistamisest ning ongi korras, raha võib kontole saabuda.

Peagi võib aga pääseda ka kontoris käimisest, sest panga pressiesindaja Maare Uus kinnitab, et säärast teenust arendatakse ning loodetakse see valmis saada juba selle aasta jooksul.

SEB: 2/5

SEB pangas juhtub kõik sama moodi.

Klienditeenindus suunab mind kodulehele, kus saan täita liitumisvormi. Liitumisvormis on muuhulgas kirjas, et dokumente on võimalik allkirjastada ka digitaalselt. Aga seda digitaalset allkirjastamist tuleb teha pangas! Selleks tuleb kontorisse kaasa võtta ID kaart või omada mobiil ID-d.

Ka siin saan peale andmete täitmist valida, millises kontoris lepingud allkirjastan ning oma kaardi kätte saan. Lisaks on kaarti valides võimalik taotleda ka pildikaarti, kusjuures pildi saan kohe siin samas vormis üles laadida.

Ehkki eraisikud peavad veel kontorit külastama, on SEB panga äriklientidel võimalik konto avada videosilla vahendusel, samuti pakub pank eksisteerivatele klientidele võimalust avada lapse konto üle videosilla. SEB panga kommunikatsioonijuht Julia Piilmann ütleb Geeniuse päringu peale, et pank plaanib arendust, kus üle videosilla pakutakse teenuseid ka mitteklientidele.

Luminor: 2/5

Hiljuti nime vahetanud Nordea pangast on saanud Luminor pank. Kahjuks ei kaasnenud nimevahetusega aga videotuvastuse võimalust. Taaskord tuleb täita veebilehel olev vorm, kusjuures klienditeenindaja saadab mind hoopis vana Nordea panga kodulehele, kuna Luminori poolel polevat asjad veel kõik valmis.

Siin torkab kohe silma, et kasutajal on leping võimalik allkirjastada veebis ja teha seda digitaalselt, kontorist tuleb siiski isiku tuvastamiseks läbi astuda. Peale vormi täitmist saab aga kohe valida ka teenuseid, mida pangalt soovitakse.

LHV: 3/5

LHV Pank, mis ühe esimesena Eestis videotuvastusega konto avamist pakkuma hakkas, võimaldab konto loomist arvuti tagant lahkumata. Klienditeeninduse töötaja toonitab, et sel juhul on vajalik veebikaamera ja mikrofoni olemasolu.

Kui neid vahendeid ei ole, ei pea siis ka kontorisse minema, kuna end on võimalik tuvastada näiteks Selveri infoletis või mõnes Euronicsi kaupluses.

LHV kodulehel olev KKK ei maini huvitaval moel kliendisuhte loomise peatükis videotuvastust, samas rõhutatakse, et isegi enne kontorisse tulekut on aja ja paberi kokkuhoiu mõttes soovitatav kodulehel ära täita liitumisvorm. Ka liitumisvormi täitmine on poolautomaatne – enne täitmist on mul võimalik end autentida mobiil-ID või ID-kaardi abil, mis täidab suurema osa vormist minu isikuandmetega. Kui ma seda ei tee, siis pole mul võimalik end kahjuks videosilla abil tuvastada ning mul tuleb kohale minna kas kontorisse või mõnda tuvastuspunkti.

Peale vormi täitmist suunatakse mind tuvastuskeskkonda Veriff, mis esmalt palub mul oma ID-kaarti pildistada ning lisaks teha endast mõned fotod. Järgmiseks saadetakse mind klienditeenindaja juurde, kellega suhtlen läbi videokõne. Peale mõnele küsimusele vastamist kinnitab teenindaja, et olen see, kellena end esitlen, ning kinnitab minu konto loomise.

Muide, ehkki minule paistis kogu protsess väga lihtne ja sujuv, võrdles teenindaja vahepeal minu näopilte ja ID-kaardi fotosid, sama tegid ka mitmed algoritmid, mis muuhulgas kontrollisid minu näojooni ja silmaiirist ning analüüsisid taustainfot. See on Veriffi tehnoloogia. Ja olengi LHV klient, üle jääb veel vaid dokumendi digitaalne allkirjastamine ja… kõik võttis aega alla 15 minuti.

Kolm punkti saab LHV liitumine aga seetõttu, et Veriffi videotuvastust saab kasutada ainult tööpäeviti kella seitsmeni õhtul. Kui soovida liituda peale seda kellaaega, lepitakse kokku ajavahemik, millal videotuvastust läbi viiakse.

Coop pank: 4/5

Hiljuti avatud Coop Panga klienditeenindaja annab rõõmsalt teada, et kliendiks saab hakata iga kell ja ilma kontorisse tulemata, end tuleb vaid ID-kaardi või mobiil-ID-ga autentida.

Ja tõsi ta on, liitumislehel on mõlemad valikud kenasti olemas ja peale mobiil-IDga autentimist tuleb mul täita vaid mõni väli, seejärel valida, milliseid teenuseid soovin ning leping digitaalselt allkirjastada. Kõik võttis aega alla kümne minuti.

Või tegelikult oleks võtnud, sest ehkki liitumisskaalalt on Coop Pank vaieldamatult tipus, ei saa seda öelda ligipääsetavuse kohta. Miskipärast kustutas vorm kangekaelselt ära välja “linn või maakond” sisu. Samuti ei tea näiteks nägemispuudega klient, millist paketti ta valib, kuna ekraanilugeja kasutajatele presenteeritakse lihtsalt rida märkeruute.

Inbank: 4/5

Inbanki klienditeenindus kinnitab mulle, et kontorisse ma tulema ei pea, ja kliendiks astumine on vaid enda Mobiil ID või ID kaardiga autentimise vaev. Tõsi, pank toetab ka videotuvastust läbi Veriffi platvormi, kuid seda läheb vaja vaid siis, kui hakatakse lepingut sõlmima. Kodulehel tuleb end autentida, täita vormis vajalikud väljad ning soovikorral sõlmida ka näiteks laenu või hoiuse leping, mis nõuab aga juba videotuvastust.

Kahjuks ei õnnestunud mul registreerimist ise läbi teha, kuna tegemist pole kuigi ligipääsetava kodulehega, näiteks ekraanilugejal tekkis raskusi juba “Nõustun kliendiandmete töötlemise põhimõtetega” kasti linnukese tegemisel. Seega ligipääsetavuse punktid jäävad ka siit tulemata, kuna liituda pole mul hetkel võimalik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.