Ukraina valitsus on välja käinud huvitava ettepaneku, mille kohaselt võiks osad Tšornobõli tuumakatastroofi tõttu tekkinud radioaktiivsed alad muuta 60 ruutkilomeetri suuruseks päikese- ja taastuvenergia pargiks.
Praegu on asi nii kaugel, et Ukraina otsib projekti jaoks rahastust. Ideaalis võiks tuumakatastroofi alale rajatav energiapark toota umbes 1400 megavatti energiat, mis on umbes kolmandik sellest, mida suutis toota Tšornobõli tuumajaam enne katastroofi 1986. aastal.
Ukraina võimude poolt välja käidud pakkumise kohaselt toodaks 1000 megavatti plaanitavast 1400-st suur päikeseenergia park, mis teeks sellest ka suurima päikesefarmi maailmas.
Idee poolt räägib ka asjaolu, et 1000 ruutkilomeetri suurune katastroofi tõttu kasutamatu ala on odav ning seda on palju. Lisaks sellele saab ala palju päikesevalgust ning energia liikumiseks vajalikud kaablid on suuremas osas juba olemas.
Teisalt ei ole täpsustatud, kuidas päikesepaneelid alale paigaldatakse ning kuidas neid hooldatakse. Seda oleks oluline selgitada, kuna ala, millelele ehitust plaanitakse, on jätkuvalt elamiseks kõlbmatu.
Projektil paistab siiski olevat lootust. Näiteks on Euroopa rekonstruktsiooni ja arengu pank nõus ideele kaasa aitama, kui projekt onläbi mõeldud ning kui keskkonnaga seotud riske on piisavalt arvesse võetud.
Avafoto: Stefan Krasowski