Uskumatud numbrid: mitu kilomeetrit iPhone enne omanikuni jõudmist läbib?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
47rs130814a041.jpg

Kust tuleb iPhone? Poest. Ei, aga enne seda? Tehasest. No aga enne seda?

Selgub, et ühe iPhone'i valmistamiseks läbivad erinevad materjalid ning komponendid rohkem kui 800000 kilomeetrit, kirjutab Wired. Võtame näiteks Touch ID sõrmejäljelugeja. Selle pisikese, aga meie kõigi elu hulga kiiremaks muutva vidina teekond algab Hiina riigi maakonnas Hunanis asuvast Changsha linnast, kus firma Lens Technology, Ltd tehastes valmistatakse tehissafiirist nupu kate.

See on see osa, mida igakasutaja sõrmega puudutab, et telefoni lahti lukustada. Sarnast tehiskristalli kasutatakse ka lennutööstuses, kvaliteetsete kellade valmistamisel ning raketisüsteemides, kuna tema tugevus ning kriimustuskindlus on võrreldav teemantiga.

Kui safiirist nupukate on valmis, saadetakse see 800 kilomeetri kaugusele Jiangsu provintsi, kus nupu ümber lisatakse metallrõngas. Sealt saadetakse see 1600 kilomeetri kaugusele Taiwani, kus kristallkate ja rõngas ühendatakse elektroonilise kiibiga, mis tuleb Shanghai tehasest (950 kilomeetrit) ning Touch ID sensoriga, mis tuleb Euroopast (veel 8000 kilomeetrit).

Edasi imporditakse Panasonicu tütarettevõttest Jaapanist, 2400 kilomeetri kauguselt, tegelik nupp ning plastikust komponent, mis töötab vedruna. See tuleb taaskord 960 kilomeetri kauguselt Shanghai tehasest.

Kogu kupatus pannakse kokku Taivani firma Mekteci tehastes, kust see saadetakse 2000 kilomeetri kaugusel asuvasse Sharpi tehasesse Jaapanis, kus kõik komponendid laserkeevituse abil üheks seadmeks liidetakse ning 2000 kilomeetri kaugusele Foxconni tehasesse Zhengzhou nimelisse Hiina linna saadetakse, kus see lõpuks iPhone'i sisse paigutatakse.

See, üle 19000 kilomeetri pikkunereis on vajalik vaid selleks, et vaid üks komponent jõuaks seadme lõpptehasesse. Ja see pole veel kõik, sest siin ei ole arvestatud toormaterjalide, ega ka pakendite, energia ja vee liikumist, mis kõik on vajalik seadme valmistamiseks.

Sarnased reisid läbivad ka teised telefoniosad. Rõhu- ja kiirendusandurid tulevad Saksamaalt, Gorilla Glass ekraanikate Kentuckyst USAst,viis erinevat vooluvõimendit Californiast, Massachusettsist, Coloradost, Põhja-Carolinast ja Pennsylvaniast,liikumissensor Räniorust,NFC-kontrollkiip Taanistja hulk muid komponente nii Hiinast, Jaapanist, Taiwanist kui Koreast.Kõik need komponendid reisivad kokku üle 250000 kilomeetri.

Ja ikka ei ole see kogu lugu, sest iPhone sisaldab tervelt kaheksat haruldast materjali, mille välja kaevandamiseks, töötlemiseks ning lõpuks tehasesse toimetamiseks kulubki kokku üle 800000 kilomeetri.

Nii et ei tule see iPhone sugugi poest, vaid maa alt. Vähemalt osaliselt.

Avafoto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.