Uued reeglid: droonide lennutamine muutub vähem tülikamaks

Eestis on droonide lennutamiseks uus kaardirakendus.Foto: Shutterstock

Enam ei pea droonilennutajad enam kooskõlastama oma lende transpordiametis, küll aga peavad nad järgima piiranguid teatud alades, mida saab näha uuest lennuliiklusteeninduse kodulehel asuvast kaardirakendusest.

“Kooskõlastamise kohustus kaob ära, kuna uute alade kehtestamisel on erinevaid riske eelnevalt põhjalikult analüüsitud ning sellest tulenevalt on alades reeglid, et lennutamine toimuks ohutult,” selgitas transpordiameti lennutegevuse üksuse mehitamata õhusõidukite juhtivinspektor Mait Rõõmus.

Hetkel tuleb tema sõnul saata kooskõlastuse taotlus transpordiametile vähemalt kolm tööpäeva enne kavandatavat lendu, mis on droonihuvilistele väga tülikas.

Päris vabaks lendamine siiski ei muutu ning pilootidel tuleb vastloodud kaardirakendusest Estonian Drone Map järgida õhuruumis kehtivaid tingimusi. “Mõnes asukohas on lennutajal näiteks kohustus saada enne lendu luba lennujuhtimisüksuselt või teavitada lennuvälja lennuinfoteeninduse üksust oma tegevusest,” rääkis lennuliiklusteeninduse äriarenduse osakonna projektijuht Madis Prink. 

„Teatud tingimustes tuleb siiski küsida luba enne lennutamise alustamist vastutavalt lennujuhtimisüksuselt ja seda infot hakkavadki kasutajad kaardirakenduses nägema,“ lisas ta.

Uues kaardirakenduses ajutiste lennupiirangute kohta aga infot ei ole. Seega jääb drooni omanikule ja lendajale endiselt kohustus enne lendamist kontrollida Notice to Airman ehk NOTAM infot.

Värske kaardirakendus asendab entusiastide seas seni kasutusel olnud drooniäpi nimega drooni.app. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.