Illinoisiülikooli teadlased on töötanud välja uue süsteemi, mis võib kriitiliste komponentide tootmise ja kontrolli oluliselt lihtsamaks muuta. Uus tehnoloogia võimaldav tootjatel luua kattekihte, mis mikroskoopiliste kahjustuse tekkimisel värvi muudavad, andes sellega teada, et komponent võib varsti alt vedada.
Materjaliteaduste professori Nancy Sottose ja kosmosetehnoloogia professori Scott White’i juhendamisel loodud tehnoloogia kasutab värvi sisaldavaid mikrokapsleid, mida saab segada erinevate polümeeridega. Koostatud segu saab seejärel kanda näiteks metallist, plastist ja klaasist tehtud esemetele.
Kui polümeer kahjustub – näiteks mõra tõttu – purunevad kapslid, mille sisu reageerib ümber oleva polümeeriga ja värvub punaseks. Värvi muutus on seda intensiivsem, mida suurem on kahjustus. Märgatav muutus tekkib aga juba 10-mikromeetriste mõrade tagajärjel.
"Polümeerides võivad kergesti tekkida väikesed praod, mida on sageli raske tuvastada. Isegi väikeste pragude tekitatud kahju võib materjalide terviklikkust ja funktsionaalsust oluliselt ohustada,"rääkis töö üks autoritestNancy Sottos.
Sottose sõnul on edaspidise töö eesmärk ühendada värviga mikrokapslid ennast parandavate materjalide ja korrosioonikaitsetehnoloogiatega. Sedasi suudavad komponendid lisaks kahjustusest teada andmiseleka ise seda kõrvaldada.
Uuringu kohta saab täpsemalt lugeda teadusajakirjas Advanced Materials.
Avapilt: Illinoisiülikool