Väliseestlastele Eesti kanaleid edastanud teenus peab telekanalitele valuraha maksma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Üks netipiraatide kanal on nüüd suletud.

Kolossaalsel hulgal telekanaleid ja filme netiavarustesse paisanud mehed peavad suurte Eesti kanalite omanikfirmadele kümneid tuhandeid eurosid maksma.

Harju maakohus mõistis Sölve Sarapiku (52) ja Süne Trepi (41) telepildi taasedastamises süüdi ja karistas neid kokkuleppemenetluses poole aasta pikkuse tingimisi vangistusega. Karistust ei pöörata täitmisele, kui Sarapik ei pane viie ja Trepp kahe aasta jooksul toime uut kuritegu.

Ühtlasi mõistis kohus Sarapiku ettevõttele 4000 euro suuruse rahalise karistuse.

Kohtuotsusega konfiskeeriti meestelt kogu tehnika, sealhulgas arvutid, kõvakettad ja serverid, mille abil nad telekanaleid striimisid.

Kõigi telekanalite emafirmad esitasid meeste vastu tsiviilhagid – Eesti Meediale peavad nad maksma 3800 eurot, Wide Media OÜ-le 10 000 eurot ning TV Play Baltics-ile 30 000 eurot.

Arvestades tekitatud kahju tegelikku ulatust, on hüvitamist vajavad summad küllalt tagasihoidlikud, sest uurimise käigus rehkendati kokku, et neile kolmele firmale tekitati aastate jooksul varalist kahju rohkem kui 100 000 euro eest.

Valikus oli hulk kanaleid

Eestis edastatavatest kanalitest olid meeste valikus Kanal 2, Kanal 11, TV 3, TV 6, Sony, Viasat Sport ja teised. Listi mahtus isegi eelnimetatutega võrreldes üliväikese vaatajaskonnaga muusikakanal Seitse. Ehkki kriminaalasjas on kannatanutena vaid Eesti kanalid, on neid tegelikult üle maailma laiali kordades rohkem.

“Meie õnneks olid nad üsna lohakad ega üritanudki oma tegevust varjata,” kommenteeris kriminaalasja ühe kannatanu Wide Media OÜ juhataja Risto Rosimannus. “Neil oli Eesti ettevõte ja Eesti pangaarve, mistõttu ei olnud prokuratuuril väga keeruline neile jälile jõuda.”

Kohtuotsuses on välja toodud kolm erinevat veebilehte, mida kaudu mehed teenust pakkusid. Kui üks oma aja ära elas või suleti, avati kohe uus. Selline tegevus kestis aastaid. Süüdistuse kohaselt töötas äri õlitatult aastatel 2011-2017 ning parimatel kuudel oli kliente 300 ringis.

Nõudlus oli suur

Meeste pakutud teenus ei olnud tasuta, tavaline taks oli kaheksa eurot kuus. Kes tahtis paketti ka täiskasvanutele mõeldud kanaleid, pidi maksma kaks eurot rohkem.

“Nende eesmärk oligi veebilehtede kaudu tulu teenida. Nõudlus oli olemas näiteks nende inimeste seas, kes on Soomes tööl, aga tahaksid Eesti telekanaleid näha. Põhiliselt neile seda teenust pakutigi,” ütles menetlust juhtinud Põhja ringkonnaprokurör Õnne Neare-Vaarmann Postimehele.

Sarapik ja Trepp põhjendasid, et pakkusid teenust välismaal elavatele eestlastele, kes tahtsid kodumaised telekanaleid vaadata, aga ei saanud. “Me aitasime eesti rahvast,” ütles Sarapik Postimehele.

Ka Sarapiku “äripartner” Trepp ütles, et nad tegelesid “eestluse hoidmisega välismaal”.

“Meie eesmärk polnud kunagi konkureerida kodumaisel TV-operaatorite turul,” lisas Trepp.

Eestis ei ole varem kedagi veebis telekanalite striimimise eest süüdi mõistetud. Netipiraadid on pidanud kohtus varem vastust andma küll, kuid näiteks muusika levitamise eest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.