Veresooni saab nüüd 3D-printida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
bioprinting875x500px.jpg

Lawrence Livermore’i riikliku laboratooriumi teadlased näitasid, et on suutelised veresooni imiteerima kasutades tehnoloogiat, mille nimi on 3D-bioprintimine.

Projekti juht Monica Moya ja tema kaasteadlasedkasutasid 3D-printerit ning spetsiaalset bio-tinti, et luua struktuurid, mis koosnevad inimese rakkudest ja biomaterjalidest. Materjal ja keskkondvalitinii, et need võimaldaksid väikestel veresoontel iseseisvalt areneda.

Kogu protsess võtab omajagu aega. Kõigepealt prinditakse rakkudest ja biomaterjalidest torud, et tagada ligipääs toitainetele. Torudega ühinevad keskkonnas loomulikult arenevad kapillaarid, mis võimaldavad toitainetel ümbritsevate rakkudeni jõuda, nagutoimub ka inimkehas.

Uurimisrühma teadlaste sõnul lubab 3D bioprintimine neil järjest täpsemalt ja efektiivsemalt luua inimese füsioloogiat väljaspool inimese keha. See võimaldab inimkehas olevaid kudesid paremini mõista ja võib kaugemas tulevikus viia siirdamiseks sobilike elundite printimiseni.

„Kuigi siirdatavate elundite printimine pole lähitulevikus veel võimalik, saab meie bioprinditud kudet kasutada toksikoloogilisteks uuringuteks, ravimeetodite katsetamiseks ja alusteaduslike uuringute läbiviimiseks,“ sõnas Moya.

Avapilt: Lawrence Livermore’i riiklik laboratoorium

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.