Vesiniku abil lendav droon võib anda aimu lennunduse tulevikust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
hydrogenplane2-1200x800.jpg

Ühendkuningriigi firma Cella on loonud vesiniku kütuseelemendi abil töötava drooni ja suutnud selle ka edukalt lendama saada. Tegu on esimese drooniga, mille lennutamiseks on kasutatud tahket vesinikku, kirjutab New Scientist.

Uuenduslik tehnoloogia kasutab vedelas või gaasilises olekus vesiniku asemel hoopis ühesentimeetrise läbimõõduga kuulikesi, mis pakitakse saja kaupa kokku kassettidesse. Kuumutamisel vabastavad need vesinikku, mis läbib seejärel kütuseelemendi ja vabastab elektrienergiat, mille abil töötab lennuki mootor.

Võrreldes liitiumakudega on kütuseelemendi tehnoloogia puhtam ja kergem ning kergem droon tähendab pikemaid katkestamata lende. „Vastupidiselt akudele, saab kaks korda rohkem kütust kasutades lennata kaks korda kaugemale,“ kiitis kütuseelemente katsete läbiviimisel osalenud Šoti mereteaduse assotsiatsiooni meretehnoloogia juht Phil Anderson.

Suureks plussiks on ka see, et ainsa jääkproduktina eraldub vesi. Kuna mitmetes teadusuuringutes on oluline atmosfääris madalaskontsentratsioonisleiduvate ainete mõõtmine, on oluline vältida igasugust saastust.

Kuigi droonil oli piisavalt kütust, et lennata kuni kaks tundi, kestis esimene katse kümmeminutit. Ka ei tõusnud droon kõrgemale kui 80 meetrit. See on aga kõigest esimene samm ja vesiniku jõul lendavad seadmed on huvitavad just nende suure potentsiaali tõttu tulevikus.

Juba praegu töötab Cella Prantsuse lennundusfirmaga Safran, et toota täiendavat elektrit suurtele lennukitele, mida saaks kasutada valgustuseks ja meediasüsteemide töös hoidmiseks. Pole ka võimatu, et pikemas perspektiivis varustab see tehnoloogia ka terved lennukid energiaga.

Foto: Šoti mereteaduse assotsiatsioon

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.