Viis põnevat fakti Tesla gigatehase kohta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tesla tehas Californias.Tesla

Tesla autosid tunnevad juba paljud inimesed – nende märkamine Eesti teedel ei ole enam mingi haruldus. Kuid mis asi on Tesla gigatehas, millest kõik räägivad? Veel enam, palju inimesi pingutab selle nimel, et Tesla oma järgmise gigatehase just Eestisse ehitaks. Siin on viis fakti Tesla gigatehastest.

Tesla esimene Gigafactory ehk gigatehas on alles  ehitamisel, 2015. aastal alguse saanud ning 2016. aastal tootmist alustanud Nevada osariigis paiknev tehas peaks valmima järgmisel aastal.

Tesla plaanib ühes gigatehases aasta jooksul toota akupakke, mis sisaldaksid kokku kuni 50 gigavattundi energiat

Tesla gigatehaste eesmärk on toota liitium-ioon akusid Tesla elektriautodele ning Tesla koduakudele. Ühe gigatehase aastatoodang võiks pakkuda akusid kuni 500 000 Tesla elektriautole. Valmis ehitatud ja täisvõimsusel töötav tehas peaks tootma aastas rohkem liitium-ioon akusid, kui toodeti akusid 2013. aastal kogu maailmas kokku ning tehas toodab akusid kiiremini, kui väljuvad kuulid automaatrelva torust.

Euroopasse tulev gigatehas ei ole teine, vaid juba kolmas

30. aprillil 2015. teatas Tesla tegevjuht Elon Musk, et nimetab Nevadasse ehitatava gigatehase esimeseks, kuna plaanis on ehitada veel tehaseid. Peale Tesla PowerWall koduakude avalikustamist sai firma nii palju tellimusi, et Musk teatas esimese gigatehase vähesusest ning novembris 2016. teatas, et teine gigatehas ehitatakse Euroopasse, kus lisaks akudele toodetakse ka autosid.

Vahepeal jõudis Tesla aga ära osta samuti Elon Muskile kuuluva firma Solar City, mille USA idarannikul asuvat tehast nimetatakse teiseks gigatehaseks. Asukoht Euroopa gigatehasele valitakse sel aastal, kuid seda, millal ehitus peale hakkab veel teada pole.

Tesla gigatehase katust katab maailma suurim katusepäikesepaneelide võrgustik

70 megavatine päikesepaneelide võrgustik katab kogu Tesla gigatehase katust, et tehas võimalikult suures ulatuses rohelisest energialt ära elatuks. Valmiskujul oleks see seitse korda suurem tänasest suurimast katusele paigutatud päikesepaneelide võrgustikust, mis asub Indias ja on 11 megavatise tootmisvõimsusega.

Kuna päikesepaneelid katavad kogu tehase katust, hõlmaks päikesepaneelide farm umbes 1,208 ruutkilomeetrit. Tehases asuvad akud salvestavad päeva jooksul kasutamata jäänud energia ning kasutavad seda öösel. Tänu päikesepaneelidele ei suurenda tehas töötades Co2 jalajälge. Lisaks sellele kasutab tehas ruumide kütmiseks soojust, mis jääb üle tootmisprotsessist ning kuut erinevat veepuhastussüsteemi, vähendades värske vee kasutust tänaste akutootmise protsessidega võrreldes 80%.

Kui oletada, et kolmas Tesla gigatehas ehitataks Eestisse, oleks võimalik kasutada ka meie rohkeid meretuulikuid, tehasele veelgi enama rohelise energia jagamiseks.

Tesla gigatehas läheb maksma 4,7 miljardit eurot

Musk on ennustanud, et ühte gigatehasesse investeeritud summa ulatub umbes 5 miljardi dollarini, mis teeb ligikaudu 4,7 miljardit eurot. Ainuüksi teraskonstruktsiooni toormaterjal ehk teras, mida ehitusel kasutatakse läks Teslale maksma umbes 14,6 miljonit eurot, tulekaitsesüsteemi paigaldamine 4,7 miljonit eurot ning elektrilise infrastruktuuri ehitamine ligi 281 000 eurot.

Gigatehas pakub tööd 6500 inimesele

Gigatehas, mis on saavutanud täistootlikuse ning mille ehitus on lõppenud annab tööd 6500 töötajale ehk tehases leaksid tööd kõik Türi linna elanikud.

Lisaks otseselt tootmisega seotud personalile on tööl tehnikud ning personal, kes tehase infrastruktuuri tööshoidmise eest vastutavad ning inimesed, kes vastutavad nii siseneva tooraine, kui ka valmistatud toodete sujuva väljumise eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.