Eesti Vikipeedia eestvedajad Eva Lepik ja Raul Veede kirjutavad sellest, kuidas Eesti veab Euroopa autoriõiguse direktiivi eelnõu sinna suunas, kus Euroopa ja Hiina või Valgevene vahel polegi internetivabaduse poolest enam mingit põhimõttelist erinevust.
30. augustil 2017 jõudis avalikkuse ette dokument, mis sisaldab Eesti kui Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariigi ettepanekuid Euroopa Liidus käiva autoriõiguse reformi asjus. 11.–12. septembrini arutas ettepanekuid Nõukogu intellektuaalomandi töörühm. 6. septembril ilmus ERRi uudisteportaalis Anette Parksepa põhjalik ja asjatundlik ülevaade probleemist, kuid Eesti ettepanekutega seoses väärib mõni aspekt siiski täiendavat selgitust — seda enam, et need ohustavad ka Vikipeediat.
Teemat kommenteerinud ametnike sõnutsi on eesistujariigi ülesanne niisugustel kohtumistel olla pigem moderaatori funktsioonis ja saavutada vastandlike seisukohtadega osapoolte vahel mõistlik kokkulepe. Sestap ei olnud põhjust loota, et see dokument peaks endast midagi säravalt visionäärset kujutama. Samas võib täiesti mõista 2015. aastal Euroopa Parlamendi poolse autoriõiguse direktiivi uuendamise raporti koostanud Julia Reda pettumust — mitte üksnes tema ei oodanud IT-riigi mainega uhkeldavalt Eestilt enamat kui sellest paberist leida. European Digital Rightsi kodulehel kirjutab inimõiguste advokaat Diego Naranjo:
Praegune ELi eesistuja Eesti on innustanud teisi liikmesriike tugevdama lausalist internetijälgimist ja juurutama Hiina eeskujul veebitsensuuri. Seistes kindlalt uskumuse kaitsel, et üleslaadimiste filtreerimine on õige tee, ei säästa eesistujariik pingutusi, muutmaks oma ettepanekud uue autoriõigusdirektiivi asjus veelgi kahjulikumaks kui oli Komisjoni algne ettepanek, ületades ka illegaalsuse piiri.
See pole üksiku aktivisti emotsionaalne hinnang: 5. septembril avaldas Statewatch ka juuli lõpust pärineva dokumendi, mis Eesti soovitused mõnevõrra uude konteksti paneb. Selles pärisid kuus liikmesriiki — Belgia, Holland, Iirimaa, Soome, Tšehhi Vabariik ja Ungari — aru, kas sisufiltrite kohustuslikuks muutmist on ikka võimalik ühildada põhiõiguste harta ja E-kaubanduse direktiiviga. Küsimuste kerkimises pole midagi üllatavat, sest juba Euroopa komisjoni reformipaketi avalikustamisest saati on 13. artikli suhtes seda laadi kriitikat tehtud (vt siia ja siia), sealhulgas on artikli vastuolule varasema seadusandlusega viidanud Eesti õiguskantsleri kantselei.