Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
WRC ralli eduka toimimise nimel Eestis näeb vaeva ka siseministeeriumi IT arenduskeskus
Tänavu septembris toimub esmakordselt Eestis WRC rallietapp. Ralli eduka toimimise nimel näevad vaeva paljud inimesed ning protsessi on kaasatud ka siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus (SMIT).
Kui maailmakuulsad autosportlased peavad veel ootama aega, mil saavad autodega Lõuna-Eesti teedel sõita, siis SMITi tehnikud on kiiruskatsete lõigud juba läbinud ning seda lausa spetsiaalsete mõõtevahenditega varustatud autoga.
Turvalin ja stabiilne side
SMITi ja Rally Estoniat seob kõige enam koostöö raadio- ja võrguside osas. Koostöö käigus on SMITi ülesandeks ralli käigus enda klientidele, kelleks on politsei- ja piirivalveamet, päästeamet ja kiirabi, tagada stabiilne raadio- ja võrguside.
“Meie otsene ülesanne on tagada ralli side kiiruskatsete ja ralli juhtimiskeskuse vahel. Selline lahendus on kõige tõhusam, sest sama raadiosidevõrku kasutavad ka kõik operatiivtöötajad ja nii on tagatud kiire infovahetus korraldajate, operatiivtöötajate ja juhtimiskeskuse vahel. Kuna suur osa kiiruskatsetest toimub suurtest asulatest ja maanteedest eemal ning vahemaad ralli juhtimiskeskuse ja rajajulgestajate vahel ulatuvad kuni 60 km-ni, siis ei saa lootma jääda tavakasutajatele mõeldud kõne- ja andmeside lahendustele,” ütles SMITi sidevõrkude ekspert Tanel Vinkel.
Tema sõnul on sellisteks suuremahulisteks üritusteks kõige turvalisem variant tervet riiki kattev SMITile kuuluv raadiosidevõrk ESTER.
Loe ka, mis on Eesti neljas mobiilivõrk ESTER ja kes seal helistavad ning sõnumeid saadavad?
SMIT seab üles staabid ja süsteemid, mis tagavad sujuva infovahetuse politsei ja päästjate jaoks, et neil oleks ajutisel töökohal sama mugav inimeste turvalisuse eest hoolitseda nagu ka oma igapäevatöös.
“Kuna kiiruskatsed toimuvad hajutatult üle mitme maakonna Lõuna-Eestis, kaardistasime planeeritavate kiiruskatsete ja võimalike päästemasinate liikumisteid. Lisaks aitame korraldajal leida rajajulgestajatele parimad asukohad – reljeefne maastik ja tihe mets mõjutavad raadiolevi olemasolu. Koostöös saame vastavalt kehtivatele reeglitele ja levi kaardistamisele leida parimad võimalikud kohad ja tagada seeläbi turvalise ja katkematu side,” kirjeldas SMITi lõuna regionaalgrupi IT-tehnik Silver Metsatsirk.
Algusest kaasatud
SMIT kaasati protsessi koheselt, mil ralli korraldajad hakkasid riigiga suhtlema WRC rallietapi Eestis korraldamise osas. Arenduskeskuse töötajad on saanud sõna sekka öelda planeerimise faasis ja nüüd, mil sündmus jõuab järjest lähemale, on SMITi töötajatel võimalus olla abiks lahenduste testimisel ja valmimisel. SMIT ja Rally Estonia korraldajad on varemgi koostööd teinud ehk tegu ei ole jalgratta leiutamisega.
“Korraldajad teadsid eelnevate aastate kogemuselt, et riiklike asutusi kaasates on selliseid üritusi märkimisväärselt lihtsam korraldada. Rally Estonia ja SMITi koostöö on aastatega muutnud järjest tihedamaks ja kuna korraldajate üks prioriteete on turvalisus, on SMITil ülimalt hea meel olla koostööpartneriks sellistel ettevõtmistel. Tänavu hakkasid mõtted ettevalmistuste peale liikuma juba siis, kui anti teada, et võistlus võib Eestis toimuda. Planeerimine hakkas pihta kohe, kui selgus detailsem info asukoha, radade, kuupäeva ja muu kohta,” ütles Vinkel.
Kokku näeb SMITi poolt WRC rallietapi eduka toimimise nimel Eestis vaeva kaheksa töötajat. Lisaks sellele leiab ralli korraldusmeeskonnast vabatahtlikke, kes teenivad leiba SMITis.
“SMITi tehnikutele tähendab see veidi tavatumaid tööpäevi kui muidu. See hõlmab suuremat koostööd inimestega majast ja haldusalast väljaspool. SMITi poolt tulevad oskused ja vajalikud vahendid ning kuna riigi operatiivside on üles ehitatud selleks, et tagada vastavalt pääste ja korrakaitselisi vajadusi, on ralli puhul oluline turvaliselt eraldada soovitud sündmusteks vajaminev ressurss ja vahendid. SMITi tehnikute ülesanne panna paika toimiv raadioside teeb staabis päästemeeskonna ja teiste vahel kiire info liikumise võimalikuks,” sõnas Vinkel.
Tehnikud on kiiruskatsete lõigud juba läbinud
Metsatsirk kirjeldas, et kui keegi sõidab rajalt välja või juhtub mõni muu õnnetus, siis peab olema tagatud, et kogu info oleks kohe teada ja saaks sellele vastavalt reageerida. SMITi tehnikud on läbinud kõik tänavuse Rally Estonia kiiruskatsete lõigud spetsiaalsete mõõtevahenditega varustatud autoga, mille tulemusena andmed kogutakse ja töödeldakse vastavalt eelseisva ürituse vajadustele. Andmete töötlemisel saadud teabe tulemusel saab SMIT anda omapoolsed soovitused Rally Estonia korraldajatele ja sündmusega seotud operatiivtöötajatele.
“Ka valmistavad SMITi tehnikud ette PPA ja päästeameti töökohad ning paigaldavad need ralli juhtimiskeskusesse ja staapidesse üle Lõuna-Eesti. Sellega seoses on vaja tekitada vajalikud andmesideühendused tavapäratutesse kohtadesse ja paigaldada mobiilselt kasutatavad töökohad, mis tagaksid operatiivse info vahetuse nii riigiasutuste sees kui korraldajate vahel,” kirjeldas Metsatsirk.
Ralli juhtimiskeskusesse plaanitakse ehitada uuenduslikud projekteerimislahendused, mis peaksid andma võimaluse väga kiiresti kuvada vajaliku üksuse infot. SMITi tehnikute ülesanne on leida need võimalused, mis tagaksid PPA ja päästeameti info edastamise, kuid täidaks asutustes kehtivaid infoturbe nõudeid.