Nutikellad on tänapäeval palju enamat kui lihtsalt ajanäitajad. Need on kujunenud igapäevasteks abivahenditeks, mis aitavad kiires elutempos olla nii kõigi ülesannete, uudiste kui ka oma tervisega paremini kontaktis.
Kuid valikut on palju ja sadade nutikellade seast võib olla keeruline seda kõige õigemat endale leida. Siin on viis küsimust, millele võiksid enne nutikella ostmist mõelda, et teeksid targa ja kaalutletud valiku.
1. Kas mul on nutikella ikka vaja?
See on esimene ja kõige olulisem küsimus, mida endalt küsida. Kui sinu vastus on ebalev või lihtsalt “nutikell tundub äge”, siis see ei ole piisav põhjus, et mitusada eurot raskelt teenitud raha lihtsalt nutikella omamise peale kulutada.
Üldiselt kasutavad inimesed nutikella selleks, et:
- märkida ja analüüsida treeninguid,
- edendada füüsilist aktiivsust,
- jälgida unekvaliteeti,
- jälgida tervisenäitajaid,
- olla mugavalt kursis telefoni jõudvate teavitustega,
- maksta poodides mugavalt nutikellaga,
- teha pea kõiki nutitelefoni tegevusi, kui telefoni ennast parasjagu käepärast pole.
Kui tunned, et sinu eesmärgid kattuksid eelmainituga, on nutikella soetamine igati õigustatud.
2. Milliseid funktsioone ma vajan?
Sõltuvalt sinu nutikella kasutamise eesmärkidest tasub nutikellasid võrreldes hoolikalt lugeda, kas silma jäänud nutikell sisaldab sinu jaoks vajalikke funktsioone.
Kui sinu jaoks on tähtsaimal kohal oma treeningute jälgimine ja tervisenäitajate reaalajas mõõtmine, on mõistlik nutikella asemel kaaluda hoopiski aktiivsusmonitori soetamist, mis on just nendes ülesannetes täpsem.
Kui sinu jaoks on aga pigem oluline operatiivselt oma igapäevatoimetusi ajada ning mõnel korral nädalas oma treeningud kirja panna, siis on targem vaadata nutikellade poole, mille funktsionaalsus on reeglina palju laiem kui aktiivsusmonitoridel.
Kindlasti peab mõtlema ka kella aku peale. Kas sa oleksid nõus pea iga päev kella laadima või sooviksid muretult mitu nädalat ühe laadimiskorraga vastu pidada? Tegu on väga olulise küsimusega, mis mõjutab tugevalt brändide valikut, kelle nutikellasid üldse kaaluda. Näiteks kui Apple Watchide aku kestus on enamasti 1–2 päeva kandis, siis Huawei kellade aku võib kesta lausa 2 nädalat.
3. Millise disainiga nutikella soovin?
Tänapäeval tehakse nutikellasid erinevate kujude ja värvidega pea igale maitsele, tänu millele valikuvähesuse pärast muretsema ei pea. Seega disaini küsimusele vastates on tähtis mõelda uuesti eelmise paari küsimuse peale – mis eesmärgil ma nutikella kasutaksin?
Lisaks võid siinkohal endalt küsida järgmised küsimused.
- Kas mulle meeldivad pigem minimalistlikud või suured kellad?
- Kas ma kannaksin nutikella ööpäevaringselt või ainult töö ajal?
- Kas ma kannaksin nutikella ka trennis või mitte?
- Milline on minu riietumisstiil? Milline kella disain klapiks minu stiiliga kõige paremini?
Lihtne näide: kui sa soovid kasutada nutikella nii igapäevaste toimetuste kui ka trennide ajal, on mõistlik võtta kummist rihmaga kell. Kui sa oled aga kindel, et trenni ja ka magamise ajaks võtaksid sa selle niikuinii ära, siis võib ka metallist kellarihm olla mugav valik. Soovi korral saad muidugi endale ka mitu kellarihma osta ja vastavalt eesootavale päevale neid vahetada.
4. Kui palju raha olen valmis nutikella peale kulutama?
Nutikellade hinnaskaala varieerub sarnaselt nende funktsionaalsusele, materjalile ja disainile, seega kindlasti leiab igaüks endale oma.
Järgnevalt on välja toodud loetelu populaarseimatest nutikella brändidest ja nende hinnaklassidest (hinnad võivad sõltuvalt poest varieeruda).
- Xiaomi: u 40–300 eurot
- Huawei: u 150–900 eurot
- Garmin: u 170–450 eurot
- Samsung: u 190–450 eurot
- Apple: u 280–900 eurot
Nagu näha, võivad kõige võimsamate nutikellade hinnad küündida pea 1000 euroni. Tõenäoliselt on 99 protsendi inimeste jaoks 300–500-eurone nutikell funktsionaalsuselt ja välimuselt juba ideaalne, kuid ega ka see kõige odavam väljaminek ei ole. Seega võid alati kaaluda ka näiteks järelmaksu või väikelaenu abil tasumist, et vajalik ost ei jääks rahaliste vahendite puudumise tõttu tegemata.
5. Kas nutikell ühildub minu telefoni operatsioonisüsteemiga?
Kuigi enamik nutikellasid ühilduvad nii Androidi kui ka Apple’i nutitelefonidega, siis näiteks Samsungi nutikell iPhone’iga ja Apple’i nutikell Samsungi telefoniga ei ühildu. Kõlab küll jaburalt, kuid mis sa teed – see on lihtsalt suurimate konkurentide võimuvõitluse paratamatu osa.
Seega – enne kui sa rõõmsal meelel internetipoes või kaubanduskeskuses nutikella oma ostukorvi paigutad, veendu kindlasti, et valitud kell sinu nutitelefoniga ühilduks. See tagab kella ja telefoni vahel sujuva koostöö, mis tähendab sinu jaoks mugavaimat kasutuskogemust.
Loodetavasti aitasid need küsimused sind oma esimese või järgmise nutikella soetamisele sammuke lähemale. Kõige tähtsam on see, et sa ei teeks kiirustatud otsust ja võtaksid rahulikult aega, et teha taustauuringut. Kasuta Google’t ja Youtube’i ning vaata videoid erinevate kellade kohta. Ainult põhjalikku uurimistööd tehes võid olla kindel, et soetad endale sobivaima kella.
Tähelepanu! Tegemist on finantsteenuse reklaamiga. Vajadusel tutvu teenuse tingimustega ning küsimuste korral konsulteeri asjatundjaga.