Mängukuvari valimise ABC: mida suure värskendussagedusega ekraani valides silmas pidada?

Kõrge värskendussagedus on mängumonitoride puhul elementaarne, ent lisaks sellele tasub monitori valides silmas pidada mitmeid teisigi tegureid. © Foto: Philips Evnia.

Mängumonitorid erinevad igapäevaseks kasutamiseks mõeldud kodu- ja kontorimonitoridest mitme olulise teguri poolest, millest üks tuntumaid on tõenäoliselt värskendussagedus ehk see, kui mitu korda sekundis ekraanikuva uueneb. Suur värskendussagedus on seepärast võtmetähtsusega, et kiired stseenid uduseks ei muutuks ning et pilt viimse kui detailini terav püsiks.

Esimene suur samm tavapärase 60 Hz värskendussagedusega monitoridest oli üleminek 120 Hz ja 144 Hz monitoridele. Suurema värskendussagedusega monitorid mitte ainult ei värskenda ekraanil kuvatud pilti sagedamini, vaid pakuvad enamasti ka sisendi väiksemat viivet, mis tähendab lühemat aega hetkest, mil kasutaja arvutile käskluse annab, näiteks liigutab hiirt või vajutab nupule. See muudab omakorda mänguelamuse sujuvamaks ning annab võistluslikes olukordades tihti ka mängijale eelise.

Värskendussagedusele pööravad seetõttu mõistetavasti eriti suurt tähelepanu e-sportlased, kelle jaoks võimalikult kiire tagasiside ja terav pilt on võisteldes määrava tähtsusega. Tänapäeval peetakse “suurest” värskendussagedusest rääkides silmas juba 240 Hz ja suurema näitajaga monitore, mis pakuvad sujuvat mänguelamust isegi kõige tempokamates mängudes, kus kiire reaktsiooniaeg on kriitilise tähtsusega.

240 Hz värskendussagedusega monitoride puhul on suurimaks erinevuseks ülimalt sujuv mänguelamus, mis on ilmselge juba 144 Hz monitoridega võrreldes: 240 Hz monitor värskendab ekraani sekundis 96 korda rohkem kui 144 Hz monitor, mis tähendab, et mängija näeb kaadrivahetust kiiremini ja seeläbi muutub mängimine tunduvalt kaasahaaravamaks. 

Suure värskendussagedusega mängimiseks orienteeritud kuvareid leiab täna mitmes hinnaklassis nii Philipsi mänguritele suunatud Evnia brändi kui AOC valikust, kes pakuvad nii taskukohaseid tavamängurile mõeldud 240 Hz monitore kui ka tippklassi näitajatega mudeleid, mis sobivad hästi isegi e-sportlastele.

Vali just enda vajadustele sobiva suurusega ekraan

Mängumonitori valides tasub lisaks värskendussagedusele pöörata tähelepanu ka teistele olulistele näitajatele. Esimene neist on kindlasti ekraani suurus. Tasub tähele panna, et monitoride jaoks, mille värskendussagedus on 240 Hz ja üle selle, on QHD (2560×1440) eraldusvõime ideaalne ja mõttekas, kui teil on 240 Hz saavutamiseks võimas graafikakaart. Kui tegemist on vähem võimsama graafikakaardiga, tasub valida Full HD eraldusvõime ja väiksema diagonaaliga ekraan (24–25 tolli, 240 Hz).

Suurem (32-tolli ja enam) ekraan mahutab korraga rohkem ja sobib hästi neile, kelle jaoks on oluline korraga võimalikult palju näha, olgu selleks siis seiklus- ja RPG-mängud, strateegiamängud või võistlusmängud. Sellistele mänguritele võib hästi sobida AOC mänguribrändi – AGON by AOC – 31,5-tollise ekraaniga AGON AG325QZN/EU

Korralikult suure – 80 cm – ekraaniga monitoril on VA-paneel ning selle reaktsiooniaeg on kõigest 0,5 ms MPRT, mis tähendab, et sellega ei jää hätta isegi kiireloomulistes reaktsioonipõhistes mängudes või teistes e-spordi mängudes. Monitori värskendussagedus on muidugi 240 Hz. Sama värskendussagedust pakub ka Philips Evnia valiku uusim liige 32M2C5500W, mille 31,5-tolline kumer Fast VA paneel QHD resolutsiooniga sobib samuti hästi neile, kes otsivad tipptasemel suurema ekraaniga monitori.

Väiksemaid (27- või 24-tolliseid) ekraane võivad jällegi eelistada FPS-mängurid, kes tahavad keskenduda ainult enda ees ekraanil toimuvale või kelle jaoks võimalikult suur ekraaniulatus pole nii oluline. Siinkohal leiab Philipsi mänguribrändi Evnia valikust 240 Hz värskendussagedusega nii 24,5-tollise 25M2N3200W kui 27-tollise 27M1F5500P. AOC seevastu pakub väiksema suurusega monitori otsijatele näiteks 25G3ZM/BK ja AG275QZN/EU mudeleid – mõlemad 240 Hz värskendussageduse ning madala reaktsiooniajaga, sobides hästi tavamängimiseks nii kui tõsisemale võistlejale.

Heade näitajatega kvaliteetse mängumonitori eest ei pea hingehinda maksma – hea hinna ja kvaliteedi suhtega monitore pakuvad nii AOC kui Philips Evnia. © Foto: Philips Evnia.

Hinnaklassi valides keskendu kõige olulisemale

Ekraani värskendussageduse ja suuruse kõrval mängib monitori valides olulist rolli ka seadme hind. Kallimad monitorid pakuvad sageli oluliselt paremaid tehnilisi näitajaid ja uusimaid tehnoloogiaid, samas kui odavamate mängumonitoride puhul võivad tootjad keskenduda ainult kindlale spetsifikatsioonile, näiteks võimalikult heale värskendussagedusele või reaktsiooniajale. 

Erinevad mängurid otsivad muidugi monitoridest erinevaid asju ning kõik ei vajagi alati koju kõige-kõige etemate näitajatega mudelit. Oma hinnaklassis tasuks seega panna paika need näitajad, mis monitoril kindlasti olemas peaks olema. Siinkohal on jällegi hea verstapost värskendussagedus. Taskukohase 240 Hz värskendussagedusega mängumonitori saab tänapäeval kätte juba üpris soodsalt, kuskil 150–200 euro kandis. 

Sellesse hinnavahemikku jääb AOC valikust näiteks madala sisendiviivituse ja kiire reaktsiooniajaga ning VA-tüüpi paneeliga AOC 25G3ZM. Philips Evnia mudelite seast tasub head hinna ja kvaliteedi suhet otsides vaadata Evnia 25M2N3200W ja Evnia 25M2N5200P mudelite poole. 

Kõik nimetatud mudelid pakuvad 240 Hz värskendussagedust ning kiireid reaktsiooniaegu ehk kõige olulisemaid aspekte, mis mängumonitori puhul loevad. Taskukohast, kiiret ja kõrge resolutsiooni ning kõrge värskendussageduse mängumonitori otsides on raske selles hinnavahemikus nendest mudelitest paremat väärtust leida.

Tehnoloogiad ja ergonoomilisus

Kindlasti tuleb arvestada, et esimese hinnaklassi monitoridel ei pruugi olemas olla kõiki funktsioone ja uusimaid tehnoloogiaid, mida tootjad tänapäeval pakkuda suudavad – kuskil tuleb hinna ja omaduste juures tasakaal leida. Värskendussageduse kõrval on mängudes olulised ka kiire reageerimisaeg, madal sisendiviivitus ja samuti ergonoomilisus. Hea mängurimonitor võimaldab kasutajal seda täpselt enda järgi sättida, et mängusessioonide ajal end mugavalt ja tervelt tunda.

Üheks oluliseks aspektiks on kindlasti ka monitori eraldusvõime. 240 Hz ja kõrgema värskendussagedusega ekraanide puhul on QHD eraldusvõime (2560×1440) ideaalne ning igati mõistlik. Samuti võib kõrgema hinna eest oodata ka kõrget dünaamilist ulatust, mis tähendab lihtsalt öeldes monitori võimet vaadatava sisu eredaid ja tumedaid toone võimalikult tõetruult kuvada. 

Näiteks pakuvad nii 27-tolline AGON AG275QZN kui 32-tolline AGON AG32Q5ZN lisaks kõrgele 240 hz värskendussagedusele ja ülikiirele 1 ms GtG reageerimisajale ka HDR näitajat 400 (Vesa Sertifikaadi järgi).  AGON AG275QZN/EU pakub DisplayHDR™ 400 sertifikaati ning Philips Evnia 27-tolline 27M1F5500P monitor on isegi DisplayHDR 600 sertifikaadiga Nano IPS paneeliga. 

AGON Pro AG27QZD – tippklassi monitorid pakuvad võimalikult kiiret ja vahetut mänguelamust ning sobivad nii koduseks mängimiseks kui ka e-sportlastele. © Foto: AOC.

Päris tippklassi monitorid pakuvad lisaks kõige suuremale kvaliteedile ja kiiremale reageerimisele veelgi enam lisafunktsioone ja tipptehnoloogiaid – heaks näiteks on AGON PRO AG276QZD monitor AGON PRO mudelivalikust valikust. See mudel tuleb 26,5-tollise WOLED paneeli ning QHD resolutsiooniga ning pakub isikupärastatavaid RGB valgustusi ning märkimisväärset 0,03 GtG reaktsiooniaega, mis teeb sellest ideaalse kaaslase neile, kes tahavad võimalikult täpset ja kiiret mängukogemust.

Nende monitoride puhul võib lisaks ülikiirele reageerimisele ja teravale pildile oodata ka ergonoomilisi mugavusfunktsioone nagu reguleeritav jalg ja ekraani kallutamise ning pööramise võimalused.

Endale sobivat mängumonitori valides tasub seega alati alustada oma vajadustest ja must-have funktsioonidest, misjärel tulevad mängu sellised asjad nagu monitori välimus ja lisafunktsioonid ning ka pealtnäha väiksed detailid – näiteks kui lihtne on monitori menüüs sätteid muuta ja kui palju ekraani kallutada või tõsta saab. Kõik artiklis mainitud monitorid pakuvad vähemalt 240 hz värskendussagedust ning Low Blue Light ja Flicker Free funktsioone ning mitmeid kohandatavaid võimalusi.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.