Hiljuti avalikustatud Samsungi tellitud ja Norstati tehtud uuringust selgus, et AI-l põhinevaid rakendusi kasutab koolitöödega tegeledes iganädalaselt 39% üheksanda kuni kaheteistkümnenda klassi õpilastest.
“See on märkimisväärne kogus noori. Samas ei ole meile täpselt teada, kuidas nad neid tööriistu kasutavad ja kas õpilased kasutavad neid selleks, et tehisaru koolitöö nende eest ära teeks või on neist lapse arengul reaalselt kasu,” sõnas Eestis igal aastal noorte ideekonkurssi “Solve for Tomorrow” korraldav Egle Tamelyte.
Lisaks näitab uuring, et igapäevaelus puutub kokku ja kasutab tehisintellektil põhinevaid rakendusi kaks kolmandikku 14–19aastastest õpilastest. Kahest kolmandikust tehisintellekti kasutajatest pole viis protsenti seda kunagi koolitööde tarbeks kasutanud. Veerand uuringus osalenutest leiab tehisintellektilt koolitööde jaoks tuge 1–2 korda kuus, 23% vastanutest kasutab AI-d koolitööde jaoks mõned korrad nädalas, 14% üle 3 korra nädalas ja 2% kasutab tehisintellekti abi koolitööde tegemisel lausa igapäevaselt.
See ilmsestab Tamelyte sõnul selgelt, et tehisintellekt on muutunud meie haridusvaldkonna lahutamatuks osaks ning kontrollida seda, kas ja kuidas noored neid kasutavad, on väga keeruline. Seetõttu tuleb tagada, et õpilased rakendaksid AI tööriistu viisil, et see toetaks nende õpinguid ja aitaks neil õpilasena areneda.
Uuring telliti Samsungi “Solve For Tomorrow” koolinoorte ideekonkursi raames. Selle tänavuseks teemaks on tehisintellekti abil noorte paremaks õpilaseks muutmine. Ideekonkursi raames tuleb välja mõelda idee, kuidas tehisintellekt kooliellu abimehena kaasata nii, et õpilased ka iseseisvalt õpiks ning areneks. Auhinnafondiks on Samsung välja pannud 16 000 eurot ja praegu käib programmi registreerimine, kuhu saavad end kirja panna kõik Eesti 9.–12. klassi noored kuni 7. oktoobri õhtuni aadressil www.solvefortomorrow.ee.
Mullu oli “Solve for Tomorrow” peateemaks õpilaste heaolu parandamine kooliruumis ning Baltikumiülese finaalvõistluse võitis Eesti tiim Väätsa põhikoolist. Väätsa noorte ideeks oli kooliäpi Käpp loomine.
Kooliäpi eesmärk oli suunata õpilased vahetundides liikuma ja omavahel suhtlema. Näiteks saavad õpilased rakenduse Käpp abil vahetundides sporditurniire korraldada ja teisi osalema kutsuda ning kogu koolipere saab läbi äpi omavahel hõlpsalt suhelda.
“Solve for Tomorrow” programmi võitnud meeskond saab pärjatud 5000 euro suuruse auhinnarahaga. Võitjad saavad lisaks auhinnarahale 5000 euro väärtuses Samsungi seadmeid. Teine ja kolmas koht võidavad vastavalt 3000 ja 2000 eurot. Kogu konkursi auhinnafond on 16 000 eurot.
Tänavu teevad lisaks Samsungi ekspertidele võistluse mentoritena ja žüriis Eestist kaasa Tartu Ülikooli-, Paul-Tech-, Junior Achievement Estonia-, Elisa Eesti-, Productory AI ja Helge Kool MTÜ esindajad.
Rohkem infot “Solve for Tomorrow” võistluse ja tingimuste kohta leiab veebilehelt www.solvefortomorrow.ee.