Et lapsed ja loomad ära ei kaoks: testis kaks nutikat seadet oma armsate jälgimiseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Sellised on kaks seadet oma laste ja lemmikoomade jälgimiseks: vasakul Trax Play, paremal Elisa Lemmikloom. Fotod: Henrik Roonemaa

Eelmisel nädalal tõi Elisa Eestis turule uue seadme nimega Elisa Lemmikloom, millega saab koerale kaelarihma külge panna väikse anduri ja jälgida, et too näiteks aiast plehku ei paneks. Me võtsime selle kõrvale testi rootslaste samalaadse toote Trax Play ning proovisime järele, kas oma lapsi ja loomi on mõttekas nendega varustada või mitte.

Kui Elisa toote nimi on Lemmikloom ja nad turundavadki seda konkreetselt lemmikloomaomanikele, siis samasugune rootslaste Trax Play sihibki turgu laiemalt: nende sõnul võib sellise asjaga lisaks loomadele jälgida ka lapsi või näiteks vanainimesi, kelle üle muret tuntakse. Aga nagu öeldud, põhimõtteliselt võib need jälgimiseks külge riputada kellele või millele iganes.

Lihtsalt igaüks peab ise arvestama, milliseid moraalseid või seaduslikke küsimusi võib tekitada mõne inimese jälgimine. Arusaadav, et mobiilioperaator ei taha endale sellist vastutust võtta, loomadega on lihtsam.

Elisa seade on küll poole raskem kui Trax Play, kuid tegelikult on nad mõlemad piisavalt kerged, et jälgitav neid tähele ei pane.

Mina näiteks jõudsingi nende seadmeteni laste tõttu, sest kuna suvel jooksevad lapsed rohkem õues ise ringi nii maal kui linnas, tekkis küsimus, kas on olemas mõni selline pisike asi, mida neile taskusse saaks panna ja vaadata, ega nad päris ära pole kadunud.

Tegelikult on need telefonid

Nii Lemmikloom kui Trax Play on tegelikult pisikesed 2G-võrgus elavad mobiiltelefonid, millel pole klahve ega ekraani, vaid mille asukohta saab oma telefonis oleva äpi kaudu jälgida. Mõlemas seadmes on ka GPS sees, nii et kui tal on otsenähtavus kosmoses tiirutavate GPS-satelliitidega (kui seade pole toas, kuudis, taskus või kotis), siis kasutavad nad positsioneerimiseks GPSi ja see on väga täpne. Kui seade on peidus, positsioneeritakse neid mobiilivõrgu kaudu ja siis on täpsus Elisa väitel kuni umbes 20 meetrit.

Elisa Lemmikloom (vasakul) ja Trax Play (paremal) on tikutopsisuurused seadmed, kuid Trax on poole õhem ja poole kergem. Samas, aku peab ka palju vähem.

Nii lihtne see kõik ongi. Äpid toimivad mõlemal nii iPhone’ide kui Androidi-telefonidega, äpist näeb ka seda, kui palju seadmel veel akut on, samuti saab äpis joonistada kaardi peale virtuaalse aia, ehk ala, millest väljumisel annab äpp märku, et jälgitav on need piirid ületanud, ja siis saab vaadata, kas koer on küla peale läinud või kas laps otsustas poodi jäätise järele lipata. Samuti annab äpp märku, kui jälgitav hakkab liikuma suuremal kiirusel ehk kui ta on näiteks autosse sattunud.

Mõlemale seadmele käib ümber tugev silikoonist kest, millega saab selle jälgitavale näiteks kaela- või püksirihma külge kinnitada.

Vahet pole? Või on?

Kuna mõlemad seadmed on oma sisult ja funktsioonilt äärmiselt sarnased, siis pole ilmselt ka mingi üllatus, et mõlemad neist töötavad ühtemoodi hästi. See tõotab üldse tulla väga igav arvustus, sest ainus, mida me nii Lemmiklooma kui Traxi kohta öelda saame, on see, et nad tõepoolest teevadki seda, mida lubavad. Jälgitav on kenasti jälgitud ja rohkem muresid nendega peaaegu ei ole.

Lemmiklooma ja Trax Play erinevus seisneb selles, kuhu on tootjad otsustanud kompromisside piirid tõmmata. Iga toote väljatöötamisel tuleb selliseid otsuseid terve rida teha ja näha on, et kaks firmat on teatud asjadele väga erinevalt mõelnud.

Mõlemale seadmele käib ümber tugev silikoonist kest, millega seda saab jälgitava külge kinnitada.

Rootslased reklaamivad oma Trax Play’d sellega, et see on maailma kõige väiksem ja kergem omalaadne seade. Play kaalub vaid 24 grammi ja on vaid sentimeetri paksune, nii et kui see näiteks väiksele lapsele taskusse sokutada, siis ta seda üldjuhul ei märkagi. See on tore, aga samas tuleb arvestada, et väiksema seadme sisse saab panna ka väiksema aku, nii et Trax Play aku kestab ühe, paremal juhul kaks päeva.

Elisa Lemmikloom on muidu sama suur kui Trax Play, aga ta on 1,8 cm paksune ja kaalub 47 grammi ehk ta on umbes poole paksem poole raske ning seetõttu peab ka tema aku oluliselt kauem vastu, meie testis neli, maksimaalselt viis päeva. Üks oluline vahe on veel: Trax Play on pritsmekindel, Elisa seade aga veekindel ja vastab IP67 standardile.

Kui tihti koera laadima peab?

Siit tuleb ka hästi välja see, et Elisa on rohkem mõeldud loomade jälgimisele, Trax Play aga lastele. Koer, eriti õues aias elav koer võib olla suure osa ajast omapead ning teda on tüütu kord päevas laadida. Lastele pole aga üldjuhul vaja kogu aeg jälgimisseadet külge, vaid pigem siis, kui nad omapead õues mängivad, aga ka näiteks suurüritustel või välismaal käies, kus ringi liikumist on rohkem ja keskkond võõras. Lapse taskus oleva seadme igal õhtul laadimine pole ju eriline probleem.

Elisa Lemmikooma laadimisava on sügavamal korpuses sees, nii et näiteks vasakpoolne kaabel sinna ei mahugi, vaid tuleb kasutada parempoolset, mis temaga karbis kaasas oli.

Erinev on toodete hind. Elisas maksab seade 70 eurot ning teenus 2,99 eurot kuus. Kui seade ka kuutasu sisse panna, siis on hind 5,91 eurot kus. Trax Play maksab 99 eurot ning edaspidi kas 51,84 eurot poolaastas (8,64 eurot kuus) või 69,12 eurot aastas (5,76 eurot kuus). Aga Elisa teenus töötab vaid Eestis, Traxiga võib reisida rohkem kui 100 riiki.

Jällegi, lapsed käivad ilmselt palju tihedamini välismaal, kui kassid ja koerad. Oluline on ilmselt ka ära märkida, et Elisa Lemmiklooma kasutamiseks ei pea olema Elisa klient: seade on tõesti Elisa võrgus, aga jälgimisäpp võib olla ükskõik millise võrgu telefonis.

Praktiline nõuanne

Kuna Geenius on praktiline nõuandev veebisait, siis peaks nüüd nagu andma ka mingi praktilise nõuande, kumba siis õigupoolest tasuks osta, kui sellist seadet vaja peaks olema. Aga seda on väga keeruline teha, sest nagu öeldud, nad töötavad mõlemad ühtviisi hästi ning on ka parajalt erinevad sõltuvalt sellest, mida täpselt vaja on.

Elisa äpp on eestikeelne, ilusam ja lihtsam, Traxi oma on inglisekeelne ja sisaldab veidraid lisavõimalusi, mis tunduvad olevat sinna lisatud peamiselt sellepärast, et see oli võimalik ja mõnele programmeerijale tundus, et see oleks lahe. Näiteks võib Traxi puhul jälgimisseadmena kasutada nii seda nende enda vidinat, millest siin juttu on, aga ka hoopis mõnda suvalist mobiiltelefoni, kuhu on Traxi äpp installitud. Võib-olla on see kellelegi lahe lisavõimalus, aga tegelikult teeb äpi tavakasutajatele ühe astme võrra segasemaks.

Vasakul Elisa Lemmiklooma kaardivaade, keskel Traxi oma ehk need on täitsa ühesugused. Paremal on näha, kuidas märgitakse maha virtuaalset aeda.

Traxi äpis on ka näiteks liitreaalsuse režiim: tõstad telefoni enda ette ja vaatad läbi kaamera, kuspool ja kui kaugel jälgitav asub. Jällegi, mõnele meeldib, aga minu arvates oleks neil pigem vaja läheneda rangelt ja igasugused koormaks olevad lisavõimalused selguse eesmärgil lihtsalt ära kustutada.

Üks asi veel: Traxi signaaltuluke kumab läbi tema piimja plastmassist kesta ning päikese käes on seda väga halb näha. Elisa Lemmiklooma signaaltulukesed on paremini nähtavad.

Samas on Elisa seadmel ka üks veider probleem: nagu Traxi, saab ka seda laadida tavalise Micro-USB laadijaga, aga seadme pistik on natuke sügavamal korpuse sees, nii et minu enda kotis olnud telefoni laadimise kaabel sinna ei mahtunudki, vaid tuli kasutada seadmega kaasasolevat. Kui see ära kaob või koju ununeb, võid olla olukorras, kus tühjaks saanud seadet ei saagi laadida või tuleb selleks mitmeid erinevaid kaableid proovida.

Ühesõnaga, mõlemat võib osta, sest mõlemad töötavad ja teevad seda, mida peavad, aga kumbki neist pole samas ka päris täiuslik. Koerte jälgimiseks on kindlasti Elisa oma parem, sest ta on korralikult veekindel, aku kestab kauem ning koeral pole vast erilist vahet, kas seade on pisut suurem või väiksem. Laste puhul võib see aga probleemiks saada, et Elisa seade välismaal ei tööta.

kui sul sellist seadet vaja on. Mõlemad töötavad ühtviisi hästi, aga on ka veidi erinevad.

Elisa Lemmikoom ja Trax Play

KaalTrax Play 24 g, Elisa Lemmiloom 47 g
MõõtmedTrax Play 5,5 x 3,8 x 1 cm, Elisa Lemmikloom 5,3 x 4,5 x 1,8 cm
ÜhendusedMicro-USB
VeekindlusTrax Play on pritsmekindel, Elisa Lemmikloom IP67 standardi järgi veekindel

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.