Sennheiser Ambeo nutikad kõrvaklapid salvestavad ümbritsevat täpselt nii, nagu sina seda kuuled

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Videote ja fotode tegemine on tänu nutitelefonidele juba väga populaarseks muutunud. Instagram, Facebook ja Twitter on täis fotosid ja videolugusid inimeste igapäevast, YouTube ajab neist kohati üle ääregi. Kuid üks oluline asi, millele tootjad sageli ei mõtle, on heli. Nutitelefonide ja kaamerate mikrofonid on sageli plastikulise heliga, plärisevad ja vaid ühe kanaliga ehk mono heliga. No kuulake kasvõi meie paari aasta taguse nutitelefonide mikrofonitesti helinäiteid.

Sennheiser tõi aga nutitelefonide helisalvestuse samale tasemele, kus on nende suurepärased kaamerad. Seadme nimeks on Sennheiser Ambeo ja sisuliselt on tegemist kõrvaklappidega, millede välisküljel on mikrofonid. Kuna mikrofonid asuvad seal samas, kus sinu kõrvad, salvestavad mikrofonid sarnast heli sellele, mida inimene kuuleb. Eelduseks on ainult, et salvestatud sisu kuulatakse samuti kõrvaklappidega ning kui hästi tähele panna, võib aru saada, kas näiteks kõneleja on sinu selja taga või ees.

Mikrofonid ja müraeemaldus ühes seadmes

Ambeo on seade, mis ühendub vaid iPhone’iga. Seadmel on vaid Lightning-otsaga pistik, mille telefoni sisestades lülituvad kõrvaklapid sisse. Klappide poole pealt on tegemist tavaliste, kõrva sisse käivate in-ear tüüpi klappidega, millede heli ei ole ka taevasse kiitmist väärt, ega ka samas nii hull, et klappidest üldse midagi kuulata ei tahaks. Klappide küljes on ka pult, millelt salvestust ja erinevaid sätteid juhtida.

Kuna ennekõike on mikrofonid mõeldud ümbritseva salvestamiseks, aga kõrvasiseste klappide kasutamine summutab heli, on klappidel funktsioon läbipaistev kuulmine (transparent hearing), mis lubab mikrofonide poolt vastu võetavat heli saata otse klappidesse, lubades sul nii välismaailma kuulda. See funktsioon töötab üllatavalt hästi, testimise ajal ei olnud mul mingit probleemi kuulda ümbritsevate inimeste juttu ja nendega suhelda. Puldilt saab välismaailma helitugevust vähendada ning vajadusel täitsa välja lülitada. Kui lärm täitsa üle viskab, saab sisse lülitada ka aktiivse müraeemalduse, mis, peab tõdema, pole nii hea kui spetsiaalselt aktiivseks müraeemalduseks mõeldud klappidel, aga see pole ka seadme eesmärk.

Lisaks kõrgkvaliteetse heli salvestamiseks mõeldud mikrofonidele on seadmel ka kolmas mikrofon, mida kasutatakse siis, kui tuleb pidada telefonivestlusi. Seega on see ka täiesti adekvaatne käed-vaba süsteem.

Kõrvades istuvad klapid samuti hästi – kolmes erisuuruses klapiotsad võimaldavad igasuguste kõrvasuurustega inimestel leida endale mugava lahenduse.

Ambeol on ka äpp, kust saab klappe mõne võrra seadistada. Rakendusest on võimalik muuta nii läbipaistva kuulmise tugevust kui ka määrata, mida teevad teised klappide puldil olevad nupud. Lisaks saab rakendusest välja lülitada klappide häälteavituse, mis tavaliselt teatab erinevate funktsioonide aktiveerimisest.

Ambeo kaotas hoobilt viis juhet ära

Olen isiklikult binauraalseid salvestusi teinud juba vähemalt kümme aastat. Sestap pole efekt minu jaoks uus. Samas jäi tänini ära mugav võimalus seda telefonis teha. Kunagi striimisin binauraalsete mikrofonidega läbi oma iPhone 5 ühte reisile minekut. See sisaldas ühes taskus telefoni, koos audioadapteriga, ümber vöö jooksvat juhet, mis läks teises taskus olevasse audiosalvestajasse, mille küljes olid mikrofonid, mille juhtmed jooksid särgi alt krae külge kinnitatud mikrofonidesse.

Sealt samast särgi alt läks veel ka telefonist tulev kõrvaklappide juhe. Tagataskus oli veel akupank, mis kogu kupatust laadis. Siiamaani hämmastun, et Tallinna lennujaama turvakontroll mind sellise juhtmepuntra peale pikali ei jooksnud. Samasugust jura oleks vaja üks kõik millise video filmimiseks, mille jaoks nõutakse normaalse kvaliteediga binauraalset heli. Ambeosid tehes tegin ma livestreami aga vaid ühe juhtmega. See jooksis rinnataskus olevast telefonist klappidesse. Väga lihtne, probleemivaba ja kõlab ka hästi.

Sest Ambeode salvestuskvaliteet on tõsiselt hea. Kuulake ise näiteks selle kiirabi auto möödumist. See on salvestatud Tallinnas, Pirital. Ainult, enne kuulamist pange kõrvaklapid pähe..

Kuna üks Ambeo sihtgruppidest on ka vlogijad, siis käime mikrofonidega mööda tuba ringi. Teeme kohvi ja vaatame ka korra õue. Endiselt hoidke klapid peas.

Seadme juures on ainsaks heidutavaks faktiks selle hind, mis Amazonis on 300 euro piirimail. Kuna Binauraalne stereoheli on suuresti veel tundmata, võib see just saada oluliseks teguriks seadme ostu üle otsustamisel.

Loe lähemalt sellest, mis on 3D- ja binauraalne heli siit.

Jah, osta,

sest Ambeo pakub uut võimalust sinu poolt loodava sisu nautimiseks ning on üks samm lähemale virtuaalreaalsele taasesitusele.

Sennheiser Ambeo

ÜhenduvusLightning
Sagedusvahemik15-22,000 Hz
Maksimaalne helivaljus112dB
Kaabli pikkus1,16m
Värvidvalge/hall

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.