Veel umbes kuue aasta eest ei teadnud Joosep Merelaht metallitootmisest suurt midagi. Kümmekond aastat tagasi õppis ta Tartus riigiteadusi. Joosepist pidi saama diplomaat – käis isegi Brüsselis Eesti esinduses praktikal. Miski tõmbas teda aga erasektorisse ning hea sõbra Martin Varesega pandi alus Fractory platvormile. Pikemas usutluses räägib 32-aastane Joosep, millised müüdid metallitööstust ümbritsevad, mida annab parandada ja milliseid inimesi Fractory vajab.
Kuidas sinu jaoks Fractory lugu alguse sai?
Tegelesin ülikooli kõrvalt müügitööga. Me kõik teame neid tüüpe, kes lauakesega kaubanduskeskustes seisavad, eks. 2013. aastal juhtisin Lõuna-Eestis ise ühte sellist tiimi. Sain töö käigus üsna kiiresti aru, et see tuleb mul hästi välja.
See oli väga hea elukogemus – kui saad 99 “ei-d” päevas ja paljud saadavad sind pikalt, tekib teflonkiht peale. Tekib oskus ennast emotsionaalselt asjadest lahti ühendada. See on samamoodi inimestel, kes on näiteks käinud Ameerikas raamatuid müümas, teinud LHV-ga kaubanduskeskustes otsemüüki või muud sarnast. Sellisest kogemusest võidab kindlasti ka Fractorys töötades.
Viimane müügitöö enne Fractoryt oli minu jaoks Messentes, kus tegelesin enterprise sales’iga. Messente on ettevõte, mis tegeleb kommunikatsiooni ja SMS-sõnumite saatmisega. Sealt mõnes mõttes Fractory lugu algaski. Martiniga tundsime juba pikki aastaid, tegime koos deathcore bändi. Oli aasta 2016, kui istusime Martiniga Tartus, jõime õlut, Martin kurtis oma rasket insenerielu – tellid asju väljastpoolt ning projektidele koostööpartnerite leidmine on aeganõudev ja tüütu töö. Samal ajal tegelesid minu kliendid Messentes kahepoolse turuplatsi ärimudeliga (two-sided marketplace). Näiteks ühe kliendi start-up viis arste ja patsiente kokku.
Siis taipasime, et Martini muret oleks tegelikult võimalik samal moel lahendada. Ehk turul on masinaid ja tootmisvõimekust, aga neid lihtsalt ei osata leida üles, kvaliteeti ei usaldata, tellitakse sealt, kust alati on tellitud jne. Tol hetkel saimegi Martiniga aru, et see on asi, mida võiks edasi ajada.
2017. aastal liitus meiega Rein Torm kaasasutaja ja IT-juhina ning siis läkski asi tõsiseks. Rein pani aluse kogu süsteemile ja andis sellele esialgse kuju. Juriidiliselt ongi Fractory alguspunkt 2017. aasta juulikuu – siis lõime ettevõtte ja kandideerisime Startup Wise Guys kiirendisse. Saime sisse, otsustasime ennast seejärel pisut hulljulgelt palgatööst lahti võtta – kõigil olid sel ajal päris head töökohad – ja põrutasime kolmekesi Riiga.
Mul on kaitseväes nooremleitnandi auaste, olen miinipilduja rühmaülem – sain kohe aru, et see on täpselt samasugune nooremsõduri baaskursus. Kui elad ja tegutsed kellegagi kolm kuud ninapidi koos, saad pihta, kas üldse klapite. Tegelikult on see dünaamika siiamaani meie töös sees. Saame väga hästi läbi ja anname seda kogu aeg edasi.
2018. aasta alguses lasime platvormi välja ja edasine on juba ajalugu – alguses hinnastasime automaatselt ainult laserlõikust, tänaseks juba ka mitmeid teisi töötlusprotsesse, nagu CNC töötlus, toru-, plasma- ja gaasilõikus. Lisaks pakume ka painutust ja keevitust. Tegutseme lisaks Eesti ja Põhjamaade turule ka Suurbritannias ja väga värskelt USAs. Aasta jooksul on lisandumas veel kaks välisturgu. Probleem, mida Fractory lahendab, on tööstuses üsna universaalne ja seega on meil mastaabi mõttes globaalne potentsiaal.
Mis sul algul selle valdkonna juures silmad särama pani?
Olen põline tarkvara-müügitegelane. Kui aus olla, ei teinud ma alguses vahet ühelgi terasel ega alumiiniumil – ma ei teadnud sellest maailmast midagi. Silmad pani särama arusaam, et siin on väga suur probleem, mida lahendada. Nägime võimalust maailma paremaks muuta. Tootmine on tohutu valdkond, mis hõlmab erinevaid keskkonnateemasid, majanduslikke, sotsiaalseid teemasid – kui suudad seal kasvõi natukene elu paremaks muuta, on juba sel kõigile suur mõju. Nägin, et see peab toimima ja õnneks oli mul õigus.
Mäletan, kui olime 2017. aastal kiirendis. Üks mentor küsis, kas olete valmis viis-kümme aastat oma elust sellesse teemasse investeerima. Vastasime, et muidugi oleme ja see on siiamaani nii.
Kuidas Fractory elu paremaks muudab?
Tootmis- ja tööstusinimesed saavad kohe aru, millist probleemi Fractory lahendab. Nendele ei pea kunagi väga pikalt selgitama, miks see oluline on. Kes tuleb väljaspoolt, neil on keeruline aru saada – “noh, mis mõttes sa ei tea, kus toota või sa ei tea võimekustest midagi? Guugelda siis!” Tegelikult see ei käi niimoodi. Kui otsin endale müügitarkvara, siis guugeldan “parim CRM maailmas” ja Google ütleb kohe vastuse. Kui guugeldan mingisuguse asja tootmise võimekust, ei tea Google selle kohta midagi. See teadmine on turul täiesti puudu.
Kui suurt osa turust plaanite lõpuks Fractory platvormiga aidata?
Metallimaailm on tohutu. Lehtmetalli turg on osade arvutuste kohaselt 300 miljardit. Masintöötlus – treimine ja freesimine – veel omakorda 300 miljardit. See kasvab igal aastal seitse kuni kümme protsenti.
Kui 2018. aastal alustasime, aitas meie esimene platvorm kalkuleerida automaatselt lehtmetalli hinda. Oleme järjest arendanud oma võimekusi ja iga uus võimekus on andnud meile mingi uue turuosa. Öelda kindlalt, mitu protsenti turust me tulevikus krabame, on väga keeruline, sest turg kasvab meie jaoks pidevalt. Kui lisame enda platvormi võimekusse 3D-printimise, avab see ukse järgmisele suurele turule. Fractory areng on olnud pidevalt selline, et vaatame, mis turul on, milliseid meetodeid turg vajab, ja liigume vastavalt. Kas võtame turust ühe, kaks või viis protsenti – väga suur number on see niikuinii.
Ükskõik kui suure protsendi krabame, oluline on see, et muudame järjest rohkem ettevõtteid jätkusuutlikumaks – läbi efektiivsuse ja läbi parema kvaliteedi. Kui ettevõtted on efektiivsemad, suudavad nad rohkem toota, projekte paremini hallata, raiskavad vähem inimeste aega ja teenivad suuremat kasumit.
Mis on kõige suurem väärtus, mida Fractory pakub?
Tootmine ja tööstus liigub üldiselt jätkusuutlikkuse suunas – mitte ainult keskkonna vaatenurgast, vaid ka sotsiaalsete ja majanduslike väärtuste poolest. Insenere on maailmas vähe, seda õpib järjest vähem inimesi, kuigi tahaks, et oleks vastupidi. Kuna neid on vähe, peame seisma selle eest, et insenerid ei tegeleks aeganõudva “käsitööga”. Fractory tegelebki sellega, et võtta inseneridelt need manuaalsed tegevused ära – hinnapakkumiste küsimine, nende tagaajamine jne.
Metall on meie ümber tegelikult igal pool. Kui palju on maailm tegelikult sõltuvuses metallist ja kui vähe me sellest tavainimestena aru saame – selle vahel on suured käärid. Fractory üks eesmärkidest on sellele tähelepanu juhtida, kuna tegemist on maailma suuruselt teise sektoriga. Lisaks inseneri ja tootja igapäevaelu lihtsustamisele muudab meie platvormi kasutamine ka maailma jätkusuutlikumaks. Ja seda mitte sõnakõlksuna, vaid muudame inseneeria ja tootmismaailma innovaatilisemaks, mis annab omakorda sektorile võimaluse aina efektiivsemalt toimida.
Ägedate insenerilahendustega saab muuta tuhandete inimeste elu korraga. Aitame mõlemal poolel – inseneriettevõttel ja tootjal – kasutada oma võimekust paremini ära. Näiteks tootja, kes toodab lehtmaterjali, lihtsalt skaleerib sedasama tegevust. Tänu sellele saab klient massiefekti pealt soodsama hinna – mõlemad võidavad. Tootja saab rohkem toota, klient saab odavama hinna ja seda kõike tänu Fractory platvormile. Teatud tootmismeetodid liiguvad kindlate tootjate juurde – see tähendab, et vähendame materjali laialijagamist ja transpordikulusid. Samuti toodavad meie partnerid alati võimalikult lõpptarbija lähedal.
Milliseid müüte või eelarvamusi oled aastate jooksul kohanud, mis käivad tootmise või metallitööstuse kohta?
Neid müüte on kahte laadi. Esiteks müüdid tootmise kohta – à la kogu tootmine toimub Hiinas ja selles osas pole midagi parata, Eestis on liiga kallis toota ja siin ei toodetagi midagi. Need on laialt levinud müüdid.
Lisaks muutub tootmine järjest enam projektipõhiseks. Partiid on muutunud väiksemaks, et neid saaks kiiremini itereerida ja disaine täiendada. Samuti tulevad tarneahelad lõpptarbijale lähemale. Lisaks parema tarnekindluse tagamisele on sel mitu põhjust: kasvav soov keskkonda säästa ja seejuures vähendada tootmist Aasias. Muidugi mängivad selles rolli ka põhjused, mis inimestest ei sõltu, näiteks koroonapandeemia.
Teine teema on pigem karjääri vaatenurgast – arvatakse, et tootmine on kehvasti tasustatud ning must ja räpane. Siiani on paljudel silme ees Ford Model T tootmisliin – põhimõtteliselt aastast 1900, kus kõik on räpane. Tegelikult on tänapäeva tootmises väga väike osa n-ö must. Elektroonikat pannakse kokku kontoriruumides, kus seda teevad tegelikult väga kõrgelt tasustatud spetsialistid, joonestatakse ja modelleeritakse digitaalsetes programmides jms.
Mis on sinu jaoks olulised märksõnad, mida värbamisel tähele panna?
Kui räägin inimestega, tahan teada vastust küsimusele “miks”. Miks ta otsib uusi väljakutseid, miks mingi teema köidab, miks Fractory – see on minu jaoks oluline. Kõige rohkem otsin sisemist põlemist. Oskusi oskame ise õpetada, aga oluline on inimese enda võimekus õppida ja aru saada, kui motiveeritud ta on. Kui inimesi värbame, siis jälgin, et tal oleks avatud maailmapilt ja uudishimu.
Oluline on ka see, et inimesel oleks mingi hobi – kuidas ta ennast maandab? Kellele meeldib motikaid putitada, kes kasvatab taimi, aga midagi peab tal olema.
Kui uued inimesed Fractorysse tulevad, siis mis on nende jaoks suurim üllatus? Mis teeb Fractoryst erilise töökeskkonna?
Mina näen peaasjalikult neid inimesi, kes tulevad müügi- ja operatsioonidetiimi. Hetkel on meil nendes tiimides umbes 40 inimest ja nad on kõik tootmise taustaga – kas mehaanikainseneri haridusega või sellest valdkonnast pärit. Tavaliselt esimene asi, mis neid võlub, on meie kultuur. Klassikalise tootmiskeskkonna taustaga inimese jaoks on start-up’i kultuur esialgu natuke võõras – see on väga avatud ja paindlik.
Väärtusi, mille oleme algusest peale paika pannud, hoiame siiani. Hindame väga vabadust – see toob kaasa vastutuse. Püüame võimalikult palju inimesi võimestada – anname neile võimaluse öelda, kui midagi on valesti, rääkida, diskuteerida. See avatus käib kaasa kõiges – näitame ettevõtte tulemusi ja laseme argumenteerida, miks võiks mingid ideed olla head või halvad. Kõik plaanid, mida teeme, räägime ja vaidleme läbi. Väike vaidlus on hea, sest sellest sünnivad uued ideed. Kui inimesed on asjad läbi vaielnud, aitab see neil pühenduda. Pühendumus toob ka tulemused.
Samuti anname inimestele võimaluse osa saada ettevõtte edust. See algab igapäevastest väikestest hüvedest ja lõpeb osakute programmiga. Igaühel, kes on meil teatud aja olnud, on õigus osakutele – võimalus olla ettevõtte osanik. See annab lisamotivatsiooni.
Keda te praegu värbate?
Pidevalt värbame nii lehetöötluse kui masintöötluse müügiinsenere, nii Eestis, Soomes, Suurbritannias kui USAs. Üldiselt on nad inseneriharidusega. Kui on kogemus tootmises kas lehtmetalli või masintöötluse poole pealt, siis selliseid inimesi otsime hetkel väga. Need töökuulutused on meil pidevalt üleval – ettevõtte kasvades tuleb neid projekte ja töid järjest juurde. Meil on vaja inimesi, kes aitavad klientidel nende projektidega tegeleda.
Ning alati otsime ka andekaid tarkvaraarendajaid – Fractory platvorm on midagi unikaalset, millesarnast kuskil mujal arendada ei saa ja seega on see tarkvaraarendajale motiveeriv ja huvitav väljakutse.
Mida tulevik Fractoryle ja Fractory inimestele toob?
Esmajoones rohkem võimalusi aidata muuta tootmist jätkusuutlikumaks. Selles valdkonnas annab väga palju ära teha just tehnoloogiaga. Tootmine on ajalooliselt hiline adapteeruja digitaalsetes lahendustes – siin on väga palju veel tegemata.
Fractoryl on võimalus aidata väga suurt valdkonda maailmas digitaliseeritumaks muuta ning tänu sellele ka efektiivsemaks. Fractory inimestele annab see palju põnevaid projekte ja võimalusi arenguks. Meie juures kasvavad inimestest paremad professionaalid – isiklik areng on suur väärtus meie kõigi jaoks. Alati soosime seda, et inimesed areneksid. See on üks kindel asi, mida Fractory inimesed pidevalt saavad – olla parem professionaal homme, kui täna olen.
Tunned, et sinul on tahe ja oskused, et Fractorys kaasa lüüa? Rohkem infot tööpakkumiste kohta leiad SIIT.