Apple’i seadmed saavad sügisel AI: siin on 5 kõige olulisemat iPhone’ile tulevat uuendust

Millised uuendused tulevad iOS 18 operatsioonisüsteemiga?Foto: Depositphotos

Apple’il on kombeks suve alguses toimuval WWDC-l (Worldwide Developers Conference) rääkida erinevatest uuendustest, mis septembris iPhone’i kasutajateni jõuavad. Seekord teatas Apple, et sügisel saavad iPhone, Mac ja iPad tasuta ChatGPT ja veel mitu tehisintellektil põhinevat värskendust.

Kui Ameerika Ühendriikides jõuavad telefonidele mõeldud lisad uuemate iPhone’ide kasutajateni septembris, siis Euroopas juhtub see alles järgmisel aastal. Tele2 tehnokratt Silver Tilk rääkis meile viiest kõige olulisemast värskendusest, mis ootavad ees Apple’i telefone:

1. AI ehk Apple Intelligence

Jah, Apple võttis nõuks ja brändis õunaseadmete tehisintellekti endale omaselt ära. Tehisaru rong on nüüdseks juba poolteist aastat (võtame buumi sünnikuupäevaks 2022. aasta detsembri, mil ChatGPT massidesse jõudis) täistuuridel mütanud ning Apple’il on viimane aeg sõna sekka öelda. Seda osalt kasutajate huvides, aga peaasjalikult siiski aktsionäride ja teiste investorite meeleheaks.

Apple Intelligence toob endaga mitu praktilist funktsiooni, nagu kirjutamisabi (Writing Tools), mis aitab e-kirju koostada, tekstidest kokkuvõtteid teha ja pakub muid tuttavaid nippe, mida näiteks Samsungi telefonide omanikud on saanud kasutada juba mõnda aega.

Samuti lubab AI sinu telefoni teavitusi hallata efektiivsemalt, prioriseerides teavitusi, et kõige olulisem info märkamata ei jääks. Photose rakenduses saavad õunasõbrad piltide taustalt objekte mugavalt eemaldada ning fotode kataloogimine muutub varasemast loogilisemaks. Olgu öeldud, et reaalsuses on ka järgnevad uuendused tehisintellektiga tihedalt seotud.

2. Apple ja ChatGPT

Apple tegi võrdlemisi nutika lükke, lüües käed ChatGPT-d arendavate OpenAI meeste ja naistega. Tööpõhimõte on lihtne: kui küsid Siri käest küsimuse või palud tal midagi teha ja ta jääb hätta, antakse sulle selgesõnaline valik kasutada ChatGPT-d.

Kusjuures õunatelefonide omanikele on ChatGPT 4.0 versiooni kasutamine seeläbi täiesti tasuta ja eraldi ChatGPT kasutajat luua pole tarvis. 

Kaugelt vaadates tundub olevat tegu win-win-olukorraga, kus ChatGPT saab varasemast enam nähtavust ja kasutajaid ning Apple’i telefonid muutuvad veelgi nutikamaks. Seejuures ei maksa Apple diili raames OpenAI-le integratsiooni eest sentigi. Turujõud missugune. 

3. Koduekraani muutmine

Kõigest 17 aastat läks aega, aga viimaks tekib iPhone’idel võimalus ekraanil kuvatavate äppide asetust ja värvigammat endale meelepäraselt muuta. See tähendab, et kui seni olid kõik telefonid äravahetamiseni sarnased, saavad kasutajad nüüdsest igasugu paremaid (ja halvemaid) kunstilisi lahendusi rakendada.

Veebiavarustes võib kasutajate poolt muditud avakuvadest juba näited näha ja tõenäoliselt keerab Steve Jobs hauas päris mitu korda ringi. Positiivse muudatusena saavad kasutajad tulevikus äppide nimed ära peita ja kuvada ainult nende ikoone ning Control Centre’i paneelil kiirvalikute suurust ja asetust mudida.

4. Genmoji ja piltide genereerimine

Koos uue iOS 18 operatsioonisüsteemiga saavad kasutajad tekstisisendi põhjal pilte ja emotikone luua. Viimane funktsioon kannab nime Genmoji ning selle eesmärk on katta ära kõik kasutusjuhud, kus soovid sõbrale kindlat emotikoni saata, kuid ei leia täpselt seda õiget. 

Näiteks, kui sul on sõber perekonnanimega Orav ja ta on vabal ajal DJ, saad tema jaoks spetsiaalse emotikoni luua, kirjutades promptiks “Squirrel DJ”.

5. Steroididel Siri 

Kui oled erinevate virtuaalassistentide võrdlustega vähegi kursis, tead, et Siri on reeglina Google Assistantile selgelt alla jäänud. Tihti on jäänud Siril kontekst või palve arusaamatuks ja tulemuseks pettumustvalmistav “Here’s what I found online”. Uuendatud Siri koostöös ChatGPT-ga plaanib seda aga muuta.

Võimsa keelemudeli toel suudab Siri e-maile kustutada, pilte töödelda, fotodelt teksti üles korjata ja piltidelt sõpru ning tuttavaid otsida. Apple’ile omaselt rõhutati kasutaja privaatsuse säilimist: kui võimalik, tehakse kõik toimingud ja päringud otse seadmes. Pilveühenduse puhul on päringud krüpteeritud ja neid andmebaasides ei talletata. 

Kui kasutad AirPods Pro kõrvaklappe, võimaldab Siri Interactioni funktsioon telefonikõne vastu võtta või sellest keelduda kõigest noogutades või pead raputades. 

Millal uuendused sinuni jõuavad?

iOS 18 ametlik versioon avalikustatakse kõigi eelduste kohaselt septembri esimestel nädalatel. Arendajatele mõeldud prooviversioon on juba hetkel saadaval ning avalik prooviversioon jõuab meieni lähinädalatel. Siin on nimekiri telefonidest, mis sügisel iOS 18 uuenduse saavad:

  • iPhone XR, iPhone XS ja XS Max
  • iPhone 11 seeria
  • iPhone SE (2. ja 3. generatsioon)
  • iPhone 12 seeria
  • iPhone 13 seeria
  • iPhone 14 seeria
  • iPhone 15 seeria

See tähendab, et Apple pakub tarkvara tuge ka nüüdseks juba kuus aastat vanadele mudelitele. Samal ajal tuleb tõdeda, et mitte kõik õunad ei saa kõiki iOS 18 uusi funktsioone.

Sarnaselt Samsungiga, kes tõi GalaxyAI esialgu vaid kõige uuematele Galaxy S24 mudelitele, saavad Apple Intelligence’i funktsioone kasutada vaid iPhone 15 Pro ja 15 Pro Maxi omanikud. Kuidagi peab ju motiveerima kasutajaid uuemaid telefone ostma.

Täieliku ülevaate kõikidest iOS 18 uuendustest leiad Apple’i kodulehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.