Millist telerit peaks konsooliga mängimisel eelistama?

Jõulude ajal leiavad paljud õnnelikud oma kingikotist oodatud kaaslase – mängukonsooli. Ka televiisoreid müüakse pühade eel keskmisest tunduvalt rohkem ning nii mõnigi ühendab uue konsooli ka uue televiisoriga. Kas mängude puhul on teleril ja teleril ka vahe?

Aastal 2020 on uue generatsiooni mängukonsoolidega lubanud välja tulla nii PlayStation kui ka Xbox. See tähendab, et tulekul on veelgi kvaliteetsemad ja nõudlikumad mängud. Konsooli- ja mängutootjad väidavad, et uue generatsiooniga tuleb ka hulgaliselt uut sisu, mis on kõrges 4K resolutsioonis.

„See ongi esimene asi, mida tuleks uue televiisori valimisel jälgida – valmisolek tulevikuks,“ selgitas Samsung Eesti koduseadmete divisjoni müügijuht Teet Torn. „4K resolutsiooni võimekusega televiisori valimisel on kindel, et uut sisu on võimalik piisavalt nautida ka tulevikus. See muidugi ei kehti ainult mängude puhul, sest ka niisama sisu, mis on 4K või varsti isegi 8K resolutsioonis, tuleb hoogsalt juurde.“

„Kui plaan on televiisorit kasutada ka mängimiseks või soovitakse selleks lausa eraldi teler osta, siis on olemas mõningad parameetrid, mida peaks järgima, et mängust täisväärtuslikku kogemust saada,“ märkis Torn.

Lag, latency ehk latentsus. Mängimiseks (eriti FPS-id) on kõige olulisem madal lag ehk, et nupule vajutuse ja ekraanil toimuva vaheline aeg oleks võimalikult väike. Eelistada tuleks 30ms ja madalama lag’iga televiisoreid. Näiteks Samsungi QLED telerite puhul saab lag’i muuta ka pildiedastuse seadetest pannes selle „Mängu“ režiimile. Tänu sellele liigub signaal konsoolist kiirema reageerimisega otse ekraanile.

Värskendusagedus (Hz). Mida kõrgem, seda parem, kuid mängimiseks peaks valima ekraani, mis suudab edastada sagedust vähemalt 60Hz. Uuemad Samsungi telerid toetavad ka 120Hz värskendussagedust, mis on mängimise puhul palju parem. Viimast värskendussagedust toetab ka näiteks Microsofti kõige võimsam konsool Xbox One X.

Ühendused. Jälgi, et teleril oleks piisavalt sinu konsoolile vajalikke sisendeid. Kasutades konsooli kõrval ka muid ühendusi, voogedastust jne, siis peaks selleks jätkuma piisavalt HDMI sisendeid. Vanemad konsoolid nõuavad juba spetsiaalseid ühendusi, kuid selleks on olemas ka küllaltki odavad üleminekud.

Ekraanitehnoloogia. Ekraanitehnoloogiate puhul tasuks QLEDi eelistada OLED tehnoloogia üle, kuna pikemate mängusessioonide puhul võib OLEDi puhul tekkida burn-in efekt ehk pikslite ekraanile sissepõlemine. Seda eriti mängudega, kus mingi osa ekraanist on muutumatu nagu näiteks ekraani keskel olev mängu tegelase kujutis, minimap ehk mänguala kaart jms.

4K resolutsioon. Pole tingimata vajalik, aga arvestades, et uuringute järgi vahetavad eestlased telekaid keskmiselt iga 10. aasta järel, siis tagab see kvaliteetse mängukogemuse ka uue generatsiooni konsoolide ning mängudega. Eriti arvestades, et uued ja võimsad konsoolid nagu Xbox One X ja PlayStation 4 Pro ka 4K resolutsioonis mängimist toetavad.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.