Häid pühi, kallis planeet! 24 soovitust jätkusuutlikeks jõuludeks

Kuidas tähistada jõulusid nii, et pühad oleksid ikka pühad, kuid kõht, rahakott ja Emake Maa oleksid samuti hoitud? Foto: Shutterstock

Mari Öö Sarv pani kirja Tallinna Tehnikaülikooli kliimanutika tuleviku keskuse soovitused, kuidas jõulud tuua asjademaailmast tagasi armsaks olemiseks.

Sellest on ainult võita: kui hoidume arutust tarbimisest, jääb meile rohkem raha ja aega, mil olla koos lähedastega ning loodust, kus seda kvaliteetaega veeta.

Kolm alussammast

Jätkusuutlike jõulude kolm alussammast on samad, millest võiks lähtuda iga päev:

  • väldi liigset tarbimist,
  • taaskasuta,
  • eelista kohalikku.

Pühade ajal kipuvad need põhimõtted aga ununema, sest traditsioonid vajavad täitmist, rituaalid pühitsemist ja reklaamid teevad oma töö. Mis seal salata, jõulud ilma kinkideta on nagu suvi ilma mesilasteta, pühadelauale tahame ju midagi erilisemat ja jõulukaunistused teevad pimeda aja helgemaks.

Kuidas teha seda kõike nii, et pühad oleksid ikka pühad, kuid kõht, rahakott ja Emake Maa oleksid samuti hoitud? 

Kingid ja pakkimine

  1. Ületarbimise vältimiseks tee realistlik eelarve ja ostunimekiri vastavalt vajadustele ja enda võimalustele ning pea neist kinni. Kui on oht “üle osta”, anna krediitkaardid kellegi kätte hoiule ning säästud paiguta kontole, millele sul pole mugavat ligipääsu.
  2. Kingi asju, mis on juba olemas. Näiteks leia kingitus teise ringi poest või uuskasutuskeskusest, tee ise kodus olemasolevatest asjadest, kingi suvel isetehtud hoidis või kudum, pane oma andmisrõõm küpsetisse või veereta õiglasest šokolaadist trühvleid.
  3. Asjade asemel kingi teeneid, emotsioone või ühist aega – mitte soojamaareisi, vaid näiteks kultuurielamusi või iglu ehitamist, lumelükkamist või lastehoiuteenust või hoopis talvist lõkkeõhtut koos lõkketoiduga.
  4. Kui läheb ostmiseks, siis kingi asju, mis on oodatud ja vajalikud – palu, et kingi saaja kirjutaks jõuluvanale kirja ja näitaks seda sulle. Ostes eelista kvaliteetset, kohalikku, õiglasest kaubandusest ning jätkusuutlikust materjalist tooteid.
  5. Väldi pakkepaberit, mis kingituse avades lahti rebitakse ja kohe prügikasti lendab, see raiskab nii loodust kui raha. Esiteks, võib-olla ei vaja kingitus üldse pakendit? Kui vajab, siis kasuta näiteks vanu ajalehti või ajakirju, mida võid joonistustega täiendada, või taaskasuta kodus seisvaid kinkekotte, kinga- või küpsisekarpe jmt. Sel juhul ära kirjuta koti peale nime, nii saab kingi saaja kotti-karpi ise taaskasutada.
  6. Pakkimiseks sobib ka riidest kott, mida kingi saaja saab taaskasutada. Võibolla on neid koju kogunenud, aga kui teed ise koti oma vanadest teksadest, voodipesust, laudlinast või triiksärgist, on see juba osa väga isiklikust kingist.
  7. Väldi jõulukaartide ostmist. Kui soovid kaugel olevatele lähedastele tervitusi saata, tee kaart kodus leiduvast ise või, mis veel parem, võta aega (video)kõne jaoks ja küsi, kuidas neil päriselt läheb. 

Pühadelaud  

  1. Jõululaua menüü planeerimine aitab vähendada toidu raiskamist.
  2. Liha tarbimisel on suur jalajälg. Liha ja eelkõige veiseliha osakaalu jõuluaual saab vähendada – iga roog ei pea olema loomne ja kes otsib, see leiab väga maitsvaid taimetoidu retsepte. https://nami-nami.ee/uudis/3136/kuidas_katta_taimne_joululaud 
  3. Eelista hooajalist ja kohalikku või õiglase kaubanduse tooteid: avokaado ja banaani asemel Eesti õunad, porgand, kapsas, jõhvikas. 
  4. Planeeri kokkamine nutikalt: kui juba ahju kuumaks ajad, küpseta järjest valmis nii leib, praad kui piparkoogid, sellega säästad nii aega kui ka energiat. 
  5. Võta plaani ka “energiadieedi” roogi, mis ei nõuagi küpsetamisenergiat, näiteks köögivilja vrapp, kimchi ja muud värsked salatid, toorjuustukook. Võibolla grillida köögivilju ja küpsetada saia hoopis õues sütel või lõkkel? Ahjuomanikud saavad poti liha, köögiviljade või leivaga ahju panna ja maitsev roog tuleb koos toasoojaga. 
  6. Järelejäänud toidust valmista teise päeva road või külmuta toit. Sa veel tänad end mõnel väsinud veebruariõhtul, et maitsev õhtusöök on kapist võtta!

Jõulupuu ja kaunistused  

  1. Pühadeks ei pea metsast kuuske maha saagima – ehtida võib ka trepikäsipuid, suuremaid toataimi või aknaraame. Kuuse asemel võib tuppa vaasi viia ka lihtsalt kuusepuu oksad.
  2. Mõnele kodule sobib hoopis pisike potikuusk, mille saab pärast pühi maha istutada, kuusekesi ka renditakse. 
  3. Kui kuuseta ei ole õiged jõulud, vali kindlasti looduslik puu, mitte plastikust. Sae oma jõulukuusk kraavipervelt, elektriliinide alt või teise puu lähedalt, sest neil kuusekestel pole niikuinii lootust suureks kasvada.  
  4. Kui elad linnas, siis vii kuusk pärast pühi kogumispunkti. 
  5. Põnevaid ehteid saab ka ise meisterdada, näiteks… soolataignast! https://nami-nami.ee/uudis/3124/christmas_soolatainast_ehted 
  6. Väldi uute ehete soetamist – kasuta olemasolevaid või soeta mõni enda jaoks uus asi taaskasutuspoest.
  7. Kui uusi jõuluehteid on siiski vaja, vali kvaliteetsed tooted, mis kestavad aastaid. 
  8. Tulukeste ja pirnidega ehete või valguskettide puhul vali energiatõhusad (LED). 
  9. Aeda saab kaunistada päikesepatareil tulukestega/valguspostidega.
  10. Alumiiniumist ümbrisega teeküünalde asemel vali ilma ümbriseta küünlaid. Kui alumiiniumit siiski koguneb, vii see kogumispunkti, mitte olmeprügi hulka. https://www.kuusakoski.com/et/estonia/uudised/2023/ROHEJAHT/ 
  11. Jõulupuhkuse ajal tee planeedile kingitus ja korista oma digiprügi. Kui digitaalne jõulukaart on läbi loetud ja positiivne emotsioon käes, siis kustuta see oma kirjakastist. Kui juba hoog sees, siis kustuta ebavajalikud dokumendid ja pildid ka oma pilveruumist. Nii koormad vähem servereid ja vähendad oma süsinikujalajälge.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.