7 põhjust, miks tasub omada suure ekraani ja hea heliga telerit

Nutitelerite ekraanid on läinud aina suuremaks, samas räägitakse endiselt valemitest, mille järgi tuleks omale ideaalne ekraani suurus valida vastavalt vaatamiskaugusele. Toad ju samas suuremaks läinud pole. Kellele siis ikkagi on vaja nii suure ekraaniga nutitelereid? Siin on seitse põhjust, miks tasub omada suurt hea heliga ekraani.

1. Netflix

Kui vaatad kodus filme ja seriaale, siis populaarsest Netflixi teenusest saad alates 8 euro eest neid tellida ja käima panna just siis, kui ise tahad ja just neid filme või seriaale, mida soovid. Netflixi uued filmid on valdavalt väga hea pildi- ja helikvaliteediga ning 4K sisu valik liigub samuti tõusujoones. Igal juhul on Netflixi kvaliteetset sisu efektsem vaadata võimalikult suurelt ekraanilt. Kui saad tuua kinoelamuse koju, siis tasub seda igal juhul teha.

Ka heli on Netflixil suunatud pigem heale kodukinosüsteemile, seega võiks teler olla suuteline tekitama heli mitme kõlarielemendiga – kõrgemad ja keskmised sagedused näiteks ekraanipinnalt, nii et heli tunduks tulevat otse sealt, kust ta loomulikult peaks tulema. Bassikõlarid on parematel teleritel samuti olemas juba sisseehitatuna.

2. Film on suurelt ekraanilt nagu kinos

Kui kinno minnakse, siis ei ole seinasuurune ekraan probleemiks – mida suurem, seda paremini haarab kogu film sind endasse, saad tunda end justnagu filmi sees. Suurem ekraan kodus pakub samuti täpselt sama efekti – saad end tunda filmi keskel, lasta sügavamalt haarata kõigist filmi efektidest, taustaks korralik ruumiline heli.

Filme saad vaadata näiteks läbi Blu-ray seadme, otse telerist läbi vastavate Android TV äppide (lisaks Netflixile on näiteks veel Amazon Prime, HBO, YouTube TV jt), teleteenuse pakkuja videolaenutusest, või kui film asub arvutis, siis ka arvuti ekraani peegeldada, kuna moodsamatesse teleritesse on Chromecast juba sisse ehitatud.

Seriaalide puhul kehtib sama – neid ju kinos vaatamas käia ei saa, kuid võimsa elamuse saad ka seriaali suurelt ekraanilt vaadates.

Väga hea heli ja pildiga on ikka nii, et kui korra proovid, siis tagasiteed enam pole.

3. Heli on samuti väga oluline

Filmi vaatamisel on kindlasti oluline ka helikvaliteet, mida teler võiks esitada nii nagu filmitegijad on soovinud, kuid mitte ainult.

Kui teleri heli on tipptasemel, saab oma kodust multimeediakeskust kasutada ka muusika kuulamiseks. Laadi Android TV-sse Spotify või mõni muu striiminguäpp ning sinu telefonis ja arvutis olev lemmikmuusika on kättesaadav ka võimsamate kõlaritega telerist. Kui telerist tulev heli on igati rahuldav, pole vaja eraldi kõlaritele
raha kulutada.

4. Suurelt ekraanilt näeb parem välja ka väikeste nutiseadmete pilt

Kui sul on suur ekraan, võid seda kasutada ka näiteks sülearvuti, tahvli või telefoni pildi peegeldamisel. Sülearvutist saad suurel ekraanil palju mugavamalt vaadata näiteks omatehtud pilte ja videoid, aga miks mitte ka Youtube´i videoid. Nii sülearvuti kui nutitelefoni pilti saab nutiteleri ekraanile peegeldada juhtmevabalt.

5. 4K ja varsti ka 8K on suurelt ekraanilt võimsamad

Tuleme nüüd tagasi alguse juurde – miks ikkagi toodetakse aina suurema ekraaniga telereid, kui tubade suurus pole meil eriti muutunud ja vanade traditsiooniliste valemite järgi peaksime suure ekraaniga telerist olema juba väiksema kinosaali kaugusel?

Vastus on lihtne – enam ei ole uutel teleritel standardiks Full HD, vaid 4K HDR ning sel aastal suureneb kiiresti ka 8K HDR telerite valik. Nii kõrge resolutsiooniga pilti kannatab väga hästi vaadata ka lähemalt, enam vanad valemid vaatamiskauguste kohta ei kehti. Kui ekraanipiksleid on Full HD-st neli või kaheksa korda rohkem, ei hakka need häirima ka üsna lähedal istudes.

6. Mängud – suur ekraan on siin lausa asendamatu

Kui oled mängukonsooliga mänginud, siis kindlasti tead, kui oluline on hea ekraan. Veelgi olulisem on aga suur ja selge HDR ekraan, mis joonistab välja kõik detailid, näitab ära varju jäävad kontuurid ning kuvab eredalt valgustatud pinnad nii, et need ei näiks läbipõlenuna. Mängus on samuti väga oluline tunda end sündmuste keskel ning võimalikult suur ekraan just selle tagabki.

Lisaks on suure ekraani eeliseks ka võimalus kuvada samas lisa-aknaid, millelt nähtav on samuti selge ja arusaadav. Sa saad parema ülevaate, rohkem asju korraga kuvada ning kui võistled punktide või auhindade peale, oled saanud oma teleriga olulise eelise. Uuemate telerite reageerimiskiirus on juba kiirete mängude jaoks täiesti arvestatav ja konkurentsivõimeline.

7. Jälgi spordivõistlusi esireas

Tähtsamad spordivõistlused ja turniirid pole enam ammu vaid traditsiooniliste telekanalite monopol. Nutiteleritega on ohtralt võimalusi neid jälgida kas vastavalt valitud TV paketile ükskõik kust maailmas või striiminguteenustega vastavatest Android TV äppidest (nt Sony LIV, KODI koos Sport 365 Live plugin´iga, ESPN; Fox Sports Go, kodumaine Delfi TV jne).

Järgmised olümpiamängud kantakse ilmselt üle juba 8K kvaliteediga ning mitmed jalgpallivõistlused, maailmameistrivõistlused ja populaarsed spordialad on saanud kõrglahutusega pildi.

Seda kõike oleks aga patt vaadata nagu lukuaugust, väikselt ekraanilt. Mäng muutub oluliselt teistsuguseks ja kaasahaaravamaks, kui näiteks jalgpallis lendab pall ikka toa ühest nurgast teise ja melu, mis staadionil käib, kostab tuppa sama ruumilisena nagu siis, kui istuksid ise tribüünil esireas. Nutiteleril on spordimängude jaoks tavaliselt ka menüüs erirežiim, mis kiiresti muutuva pildi teravamaks teeb.

Ekraani suuruse arvutamise valemite asemel on praegu seega üks lihtne reegel – vali ekraani suurus selle järgi, kui suur teler sinu tuppa seina äärde ära mahub.

Lisaks suurele ekraanile ja 4K või 8K eraldusvõimele on seega vajalik ka Android TV, et saaksid kõik vajalikud äpid oma teleris käivitada. Kõik Sony Bravia telerid on Android TV-ga. Väga hea helisüsteemiga mudelid on näiteks Sony A9F OLED ja Sony A8F OLED, eraldi on olemas ka mänguritele sobivad mudelid. Kõigi selliste telerite suurima valiku leiab Sony Centeri kauplustest ja e-poest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.