Kas OLED HDR on tõesti sama hea, kui vaadata “päris” maailma?

Aina enam esineb telerite tutvustuses lühend OLED, mid märgib uut ekraanitehnoloogiat. Uus on mõistagi alati vanast parem, aga kui hea siis ikkagi on OLED ja kas see tõesti näeb koos HDR-iga välja, nagu vaataks me teleri asemel nagu läbi raami sama kirgast maailma kui oma silmaga?

Tavalistes telerites on kasutusel vana tuntud LCD tehnoloogia. See tähendab, et ekraanipaneel koosneb üksteise kõrvale pandud värvilistest ülipisikestest vedelkristallidest, mida valgustatakse läbi võimsa valge taustavalgustusega. Kui valguskristall laseb valguse läbi vastavalt sellele värvile, mille läbilaskmiseks see on loodud, siis näemegi ekraanil helendavat pikslit.

OLED aga tekitab pilti hoopis teistmoodi, võiks isegi öelda, et hoopis loomulikumalt kui LCD.

OLED ehk organic light-emitting diode tähendab, et üksteise kõrvale paigutatud ekraanipikslid pole vedelkristallid, mis kas lasevad läbi taustavalgust või mitte, vaid need kiirgavad seda ise. Iga piksel on iseseisev väike valgusdiood.

Seega pole enam vaja suurt taustavalgustuse paneeli, mis tarbib energiat ja kumab veidi  läbi ka siis, kui pikslid ehk vedelkristallid on n-ö välja lülitatud ning valgust läbi lasta ei tohiks. Lisaks on vedelkristallide lülitamine suurema viitega ja ka heledus on väiksem, kuna taustavalgustuse ette on asetatud midagi, mis ka kõige eredama lambi valgust täiesti läbi ei lase.

Miks on OLED hea?

Lühidalt – OLED on hea sellepärast, et pole vaja taustavalgust ja iga piksli jaoks on oma valgusallikas, mis kiirgab valgust just nii, nagu teleripilti juhitakse.

Eelised on siis kokkuvõttes järgmised:

  • OLED paneelid tarbivad vähem energiat
  • saab ehitada väga õhukesi ja kergemaid telereid, kuna pole vaja eraldi taustavalgustust
  • pildikvaliteet on tunduvalt parem – nii heleduse kui kontrasti osas

Kuidas teada saada, kas teler on OLED?

Kui telerit ostma lähed, siis OLED ei jää kindlasti märkamata, sest tootja on selle selgelt esile tõstnud ja ka teleri enda juures on alati ära märgitud, kui on tegemist uue OLED-tehnoloogiaga.

On muidugi ka teine võimalus OLED-i ära tunda. Kvaliteedivahe on tõesti märgatav ja igaüks oskab juba silma järgi hinnata, milline on OLED-paneeli ja milline tavalise LCD paneeli pilt. Kui lisaks kuvada HDR-sisu, siis on mulje ehedast maailmast veelgi suurem, sest HDR pakub eriti suurt dünaamilist värviulatust ja sellist tüüpi sisu on üles võetud sügavast mustast väga ereda valgeni koos kõigi varjunditega, mis sinna vahele jäävad.

Veel saab uue teleri ära tunda ka hinnasildi järgi. Paraku on uus tehnoloogia veel kallis ja OLED-telerid maksavad tavalistest teleritest oluliselt rohkem.

Sony OLED telerid on müügil nii Sony Centeri kauplustes kui e-poes. Saadaval on erinevad mudelid alates 55-tollisest kuni 77-tollise ekraanini, kõik on 4K resolutsiooniga ja HDR-i toega, samuti saab nutiteleris kasutada Androidi äppe, sest Bravia telerites on kasutusel Andrid TV operatsioonisüsteem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.