Kuidas oma teleriga rääkida ja mida temalt küsida võiks?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sony Androidiga telerid küll ise kasutajaga ei räägi, kuid kuulavad hästi. Selleks on puldil mikrofon (ülemine keskmine nupp), millesse saab öelda oma käsud ja nutiteler allub neile.

Paraku peame meie, Eesti kasutajad oma aktsenti pisut ohjeldama, et nutikas teler inglisekeelsest käsklustest korralikult aru saaks. Kuid tavaliselt saabki – hääldus võib olla ka üsna puine.

Hääljuhtimine käib teleripulti rääkides: haara pult, vajuta mikrofoninuppu ja räägi mõne sekundi jooksul, soovitavalt selges inglise keeles. Tegelikult sobib ka mõni muu maailmakeel, sealhulgas on Google teinud kõnetuvastuse teiste seas näiteks leedu keelele, aga mitte veel eesti keelele.

Kellele on kodusem soome, vene või saksa keel, võib teleri Androidi seadetest Kõne (Voice) valikute alt leida omale parema suhtluskeele.

Alustame aga inglise keelest. Ka mõni aasta inglise keelt õppinud lapse häälduse oskab Sony teler üsna eksimatult ära tunda ning näiteks selline lihtne soov nagu kassivideod ehk “cat videos” toob otsekohe ekraanile valiku YouTube’i kõige populaarsemaid klippe, samuti Spotify sellenimelised muusikapalad.

Öeldes selge häälega “local weather”, on hetkega ekraanil kolme päeva ilmaennustus ja akna taga valitsev olukord. Google tunneb ära teleri asukoha ja näitab kohalikku ilmateadet. Kui aga küsida pikemalt, näiteks “current Weather in Paris” (hetkeilm Pariisis), saab Android TV sellestki soovist aru ja kuvab hoopis Prantsusmaa pealinna ilmateate.

Häälkäskluste hulk, millele masin ostab vastata, laieneb väga kiiresti ja Google’i vastav tehisintellekt oskab juba vastata suurele hulgale pereliikmete küsimustele nii üksikute sõnade kui lausete kaupa.

Mida küsida?

Küsida võib muidugi kõike, aga paraku pole masin sama osav vastaja kui teine inimene. Alustada tasub näiteks neist küsimustest: “Ok, Google”, “Help Me”, “How it Works?”. Siis kuvab Android TV võimalikud teemad ja küsimused, millele vastuse saab.

Näiteks võib küsida YouTube’i-videoid, filme, telesarju, mänge, Androidi-äppe. Kui äpp ära tuntakse, siis saab selle käivitada, öeldes “Open” ja äpi nime. Näiteks “Open YouTube”. Äppe saab seadetest sisse-välja lülitada, millised otsingusse kaasatakse ja millised mitte. See valik asub menüüs Seaded – Süsteemiseaded – Otsing all.

Kui öelda mõne tuntud filmi pealkiri, näiteks “Jurassic Park”, siis pakub Android TV vaikimisi välja Google Movies filmipoe vastava filmi. Kui aga küsida mõne teleseriaali nime, siis kuvatakse samamoodi Google’i poe seriaalilink. Vajadusel tuleb oma Google Play kontolt ka raha välja käia.

Kui küsida “movies released in 2017”, siis otsitakse välja käesoleva aastakäigu filmid, kui aga on soov muusikat kuulata, peab enne laulu pealkirja või artisti ütlemist alustama sõnadega “play”, “play me”, “listen to”, “I want to listen to” või “I want to hear”. Siis läheb muusika kohe käima, kui öeldu on üheselt kindla muusikapalana leitav.

Kõike ei pea mõne sõnaga küsima

Palju käsklusi on Android TV jaoks arusaadavad ühe-kahe sõnaga, kuid võib täiesti vabalt rääkida oma teleriga ka pikemaid lauseid kasutades. Täispikkadele inglisekeelsetele mõtestatud küsimustele vastab Google kontekstipõhiselt. Vaja on internetiühendust.

Sony nutitelerite valikut ja häid pakkumisi saad vaadata siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.