LCD, LED, OLED ja QLED: mis eristab telerite paneelitehnoloogiaid?

Kuidas telekate paneelid teineteisest erinevad?Foto: Em7/Shuttertock

Telekate paneele kirjeldatakse erinevate tähekombinatsioonidega, mille lahtimuukimine võib olla keeruline ülesanne. Mis eristab OLEDit ja QLEDit? Mis on LCD ja LED? Segadusse ei aita korda luua ka asjaolu, et uusi paneelitehnoloogiaid tuleb aja jooksul aina juurde.

Selgitame, mida tähendavad erinevad telerite paneelitehnoloogiad ja mis neid eristab. Kui otsid kvaliteetsete paneelidega kaunist pilti näitavaid telekaid, siis viska pilk peale Sony Centeri e-poele.

LCD ja LED

LCD ja LED ekraanid on paslik liigitada samasse kategooriasse, kuna nende loomisel kasutatakse peaaegu identseid tehnoloogilisi lahendusi.

Kuna uute ekraanitehnoloogiate pealekasv on viimastel aastatel olnud visa, siis on LCD ja LED telerid hakanud jääma tagaplaanile. Seetõttu pakutakse neid televiisoreid sageli odavamate hindadega. See aga ei tähenda ilmtingimata, et need paneelid näitaksid halva kvaliteediga pilti.

LCD ja LED paneelide peamine erinevus seisneb valgusallikas, mida kasutatakse ekraanile kujutise loomiseks. LEDi puhul on taustavalguseks valgusdioodid, mille abil suudetakse luua kontrastne, terav ja erksate värvidega pilt. LCD pilt luuakse aga vedelkristallide abil, millega on värvid eredad ja resolutsioon kõrge, kuid mis ei suuda tagada parimat kontrastsust.

Uuemates LED telerites kasutatakse ka Mini LED tehnoloogiat. Mini LED telerite sees leiduvad LED dioodid on tavaliste LED televiisoritega võrreldes väiksemad. See tähendab, et teleri ekraani pinda on võimalik valgustada oluliselt täpsemalt. Tulemuseks on selgem kontrastsus heledate ja tumedate toonide vahel. Mini LEDiga väldid ka ekraani sissepõlemist, mis võib kohati OLED paneele kimbutada.

OLED

LCD ja LED paneelidest eristab OLED tehnoloogiat asjaolu, et OLED-ekraan kiirgab ise valgust, seega eraldiseisvat valgusallikat tarvis ei ole. Iga piksel loob endale ise taustavalguse ja lülitub vajadusel täielikult välja, mistõttu on mustad toonid päriselt sünkmustad ning kõik värvid kuvatakse erksalt ja kontrastselt.

OLED tehnoloogiat kasutavatel ekraanidel on veel üks oluline pluss: paneel kuvab igast vaatenurgast sama tooniga värve. LCD paneeli kasutades ei pruugi see nii olla, kuna nurga alt ekraani vaadates võivad värvid hakata moonduma.

OLEDil on aga ka paar negatiivset külge. Orgaanilistel dioodidel on lühem eluiga, mistõttu võivad pikslid sisse põleda. See tähendab, et teleri paneelile jäävad vaadatavast sisust maha “plekid”, millest lahti saada on võimatu. Tasub siiski mainida, et uuemate OLED ekraanide puhul on sissepõlemise oht üsna väike. Samuti võivad OLEDite värvitoonid aja möödudes tuhmuda.

QLED

QLED paneelitehnoloogia põhineb kvanttäppidel ning sarnaneb kõige enam LEDi ja LCDga. Erinevus seisneb QLED paneelile paigutatud kahes lisakihis, mis muudab pildi oluliselt heledamaks ja tumedad toonid sügavamaks.

Valgusallikana kasutatakse nanosuuruses kvanttäppe, mis muudavad ekraanil kuvatava sisu detailsemaks ja elutruumaks. Kvanttäppide suureks plussiks on ka teiste paneelitehnoloogiatega võrreldes oluliselt madalam energiakulu.

OLEDiga võrreldes pakub QLED  puhtamaid ja selgemaid värvilahendusi ning selle tehnoloogiaga ei käi kaasas ka OLEDi suurimad puudujäägid ehk lühike eluiga ja pikslite sissepõlemine.

Märksõnad: , , , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.