Sony OLED-telerid jõudsid Eestisse, siin esimene ülevaade, kui erinevad nad LCD-teleritest on

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sony uued 4K OLED telerid jõudsid just Eestis müügile ja neil on mitmeid uuendusi, mis peaksid viima telepildi kvaliteedi olulise hüppega edasi. Mis on uutel Sony 55- ja 65-tollistel OLED-teleritel neli parimat omadust? Selgitame selle ära vastustega neljale kõige tähtsamale küsimusele uute Sony 4K HDR OLED-telerite kohta.

Mis on OLED ja miks see on nii hea?

OLED-ekraanitehnoloogia erineb tunduvalt sellest, mida me oleme harjunud suurtes lameekraaniga LCD-telerites seni nägema. OLED on ekraanitehnoloogia, kus lihtsalt kokku võttes süüdatakse iga piksel põlema kui omaette värviline LED-tuluke. LCD-ekraanitehnoloogiaga kasutatakse aga ühtlast, kogu paneeli tagant valgustavat taustvalgustust ja pilt saadakse poolläbipaistvaid värvilisi LCD-dioode rohkem või vähem läbipaistvaks muutes.

OLED seega on väga selgete ja kirgaste pikslitega. Kui piksli LED-tuli on välja lülitatud, on see süsimust ja mingit taustvalgust sealt läbi ei kuma. Kui piksel n.ö põleb, siis on see võimalik helendama panna maksimaalse heledusega. Seega, sügava musta ja heleda valge vahel on väga suur vahemaa, kontrastid annavad hoopis uue mõõtme pildi sügavusele ja viimase aja moesõna HDR, mis ongi ülimalt dünaamiliste värvidega videopilt, on OLED-iga vägagi tõetruu.

LCD-l on siiski veel üks eelis OLED-i ees: taustvalgusega paneel suudab pakkuda heledama valgustusega pilti kui OLED. Samas pole see koduse kinoelamuse jaoks enam nii oluline, sest filmi vaadataksegi pigem kergelt hämaras toas, kui eredas valguses. Ja hämaramates oludes on OLEDi iga piksli poolt kirkalt välja joonistatud pilt hoopis tõetruum ja selgem. Näiteks videotel ja piltidel öisest tähistaevast, kus Linnutee tähed on võib-olla vaid mõne piksli suurused, on kogu see tähepuru OLED-iga selgelt nähtav, samal ajal kui LCD muudab pildi mahedamaks ja hägusemaks, kaotades pisemad tähetäpid hoopis ära.

OLED-i vaatenurka pole enam mõtet tehnilistesse näitajatesse kirja panna, nagu see oli LCD paneelidel, sest OLED-ekraan on ükskõik kui suure nurga alt vaadates ikka õigete värvidega. Seega on üks suur lameekraanide puudus tänu OLED-ile kõrvaldatud:– ei heledus ega värvid muutu, kui vaadata ekraanile mitte otse, vaid külje pealt ja suurema nurga alt.

Miks pole Sony OLED teleritel enam jalga?

Tähelepanelik lugeja märkab, et uued Sony OLED-telerid ei toetu enam jalale, vaid istuvad servaga otse laual. Varem oli jalal ka üks lihtne ülesanne: lasta kõlaritest tulev heli paremini läbi, nüüd aga pole seda enam vaja, sest Sony Bravia 4K OLED-telerite kõlariks ongi ekraan ise.

Kui katsuda sõrmega ekraanipaneeli, siis tõesti – see vibreerib. Üliõhukesel ekraanil, mille paksus on alla sentimeetri, enam kõlarid kuhugi ei mahugi ja uue tehnoloogiaga on heli läbi ekraani kõlalt paremgi, kui ekraani tagant vanamoodsalt kostvatest kõlaritest kuulates.

Ekraan ei suuda siiski edastada nii hästi madalaid sagedusi – basse. Selleks on tagaosas n.ö toetusjala sees, kus asub ka kogu nutiteleri tarkus ja ühenduspesad, subwoofer ehk bassikõlar. Seal on rohkem ruumi (tagajala paksus on 4 cm) ja subwoofer suunab madalamad sagedused vastu seina, kust need tuppa tagasi peegelduvad.

Ekraanipinnalt tuleb aga heli täpselt õigest kohast – sealt, kus inimesed räägivad. Vaatad pilti ja pildist kiirgab heli välja, mitte ei tule nurga tagant.

Nii nagu on olemas pildiparandus, nii kasutab Sony ka heliparandust – DSEE-nimeline tehnoloogia muudab tavalise telekanali pakutava hääle Hi-Res kvaliteedi lähedaseks.

Telerit toetav jalg on niisiis nagu ekraani taha jääv tugi, mis hoiab ekraani kergelt kaldes, viiekraadise nurga all. Kuna OLED-ekraani võib vaadata värve moonutamata mistahes nurga alt, siis see pisike kalle muidugi kedagi ei häiri.

Kuidas tavaline HD telepilt OLED-iga nii selge on?

Kui kõrvutada vanema tehnoloogiaga LCD-ekraan uue OLED-iga, siis märkab , et näiteks jutusaadetes on inimeste nägudel prožektoriga valgustatud heledamad koha LCD-ga üsna valgeks põlenud, OLED aga säilitab maheda tooni ja detailid ka kõige heledamalt valgustatud aladel.

Lisaks oskab Sony uute Bravia 4K OLED telekate sees olev võimas X1 Extreme protsessor HD-telepildist välja võluda kvaliteedi, mida teatud mööndustega võib pidada 4K vääriliseks. Seda tehakse tarkvaraliselt pilti analüüsides ja väga palju piksleid “juurde mõeldes”.

Tavalise, SD-kvaliteediga telekanali pilti muidugi väga palju paremaks enam ei saa, sest 4K- ja SD-kvaliteedi vahe on ülisuur ja pole võimalik valdavat enamust piksleid usutavalt “juurde mõelda”. Kuid HD-kvaliteet, mida pakuvad Eesti kanalitest nii ETV kui Kanal 2, on juba veelgi kõrgema resolutsiooni jaoks mõistlikult parandatav.

Miks on Android nutiteleris vajalik?

Uutel Sony teleritel on endiselt sees Android TV operatsioonisüsteem ja see on hea. Kuigi veel Marshmallow ehk Android 6, saab see peagi uuenduse Android 7.0 Nougat versiooniks.

Android on hea sellepärast, et seal käib elu – leidub palju äppe, neid lisandub pidevalt ja kõik on tuttav nutitelefonis Androidi-kasutajale: samad äpid, samasugune Google Play pood, sama loogika kasutamisel ja nii edasi.

Eesti äppidest on nüüd Androidis olemas ka ERR-i uued rakendused, millega saab rahvusringhäälingu otsepilti ja arhiivi vaadata. Samuti leidub tuntud ja kiidetud KODI meediaäpp, mille lisandprogrammidega on võimalik kogu maailma filmivaramut ja seriaale 4K-kvaliteediga suurelt ekraanilt vaadata.

Muidugi on olemas ka Google Play poest allalaetavad Netflix ja YouTube, mis pakuvad kõige rikkalikumat valikut kvaliteetsest 4K-sisust.

Sony Centeris on saadaval nii 55-tolline (KD-55A1) kui 65-tolline (KD-65A1) mudel. Eurovisiooni finaali ajaks jõuab teleri endale koju tellida ja vaadata parimat pilti, mis praegu tuppa saada.

Vaata Eestisse jõudnud Sony OLED-telerite valikut ja hindu siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.