Sony World Photography Awards avalikustas uued kategooriad ning värsked Sony stipendiumi saajad

Harmoonia. See Christy Lee Rogersi foto võitis Sony World Photography Awards´i avatud konkorsil 2019. aastal esimese koha.

13. rahvusvaheliselt tunnustatud Sony World Photography Awards konkursile kandideerimine on nüüd kõigile avatud aadressil www.worldphoto.org ning osalemine on tasuta. Võitjaid ootavad soliidsed auhinnad ja tööde eksponeerimine näitusel. Igal aastal valitakse ka Eesti rahvusliku kategooria võitja, kes saab auhinnaks Sony fototehnikat.

2020. aasta konkurssi iseloomustab uus keskkonnakategooria professionaalide arvestuses, mis teadvustab teema olulisust meie kaasaegsete kunstnike jaoks. Samuti on uue formaadi saanud noorte võistlus, millega soovitakse kaasata ja tunnustada noori fotograafe kõikjal maailmas.

Nüüd on teatavaks tehtud ka 2019. aasta Sony stipendiumi saajad. Need valiti 2019. aasta Sony World Photography Awards konkursi võitjate ja finalistide seast.

Võimas loodus. Sony World Photography Awards 2019 konkursil Eesti rahvuslikus kategoorias esikoha saanud foto.Hendrik Mändla

Sony stipendium annab kunstnikele vabaduse luua uusi või arendada käimasolevaid projekte. Selle tõestusena esilinastub sel suvel Prantsusmaal Rencontres d’Arles’i festivalil 2018. aastal aasta fotograafi tiitli võitnud Alys Tomlinsoni uus film, mille valmimisele aitas kaasa just Sony stipendium. Film on järjeks kunstniku 2018. aasta auhinnatud sarjale „Ex-Voto“.

Pärast Londoni näitust, mida külastas 25 000 inimest, asuvad 2019. aasta võistluse finaalitööd rahvusvahelisele ringreisile. 1. juunil Jaapanis avatav näitus liigub sealt edasi Saksamaale, Itaaliasse, Indiasse ja Mehhikosse, andes inimestele kõikjal maailmas võimaluse näha möödunud aasta fotograafia tippteoseid.

Uus professionaalide kategooria toob fookusesse keskkonnaküsimused

Professionaalide võistlus toimub kümnes eriilmelises kategoorias ning on mõeldud nii kunsti- kui ajakirjandusfotograafide tõsistele töödele. Auhinnatakse neid, kes julgevad laiendada fotograafia piire.

Uus keskkonnakategooria püstitab kunstnikele ülesandeks adresseerida tänapäeval maailma mõjutavaid keskkonnaprobleeme ning finalistidel ja võitjatel on võimalus oma töid esitleda üleilmsel platvormil.

Itaalia kunstnik Federico Borella ütles võitmise otsese mõju kohta järgmist: „2019. aastal aasta fotograafi tiitli võitmine on üks olulisemaid asju minu elus ja karjääris. Selline nähtavus on hämmastav, kuna tänu sellele jõuab minu töö üleilmse publikuni. Telefon hakkas helisema kohe pärast võidust teatamist ning pole siiani vaikinud! Inimesed tahavad kuulda lugu, mida mina tahan rääkida. Mida veel soovida?“

Žürii valis Borella 2019. aasta üldvõitjaks tänu tema fotoesseele, mis käsitles inimtegevuse mõjusid kliimamuutustele Indias Tamil Nadus.

Uus võimalus noortele alustavatele fotograafidele

2019. aasta uus noortevõistlus annab noortele fotograafidele vanuses 12–19 võimaluse esitada juunist detsembrini igas kuus kuni kolm eraldiseisvat pilti. Igal kuul on eri teema ning iga kuu valitakse finalistid ja võitja. Seitsme kuuvõitja hulgast valitakse seejärel aasta noorfotograaf.

Kuupõhine struktuur on loodud selleks, et võimaldada alustavatel talentidel paremini silma paista ning võistlustega kaasneb ka professionaalne nõuanne iga kuu teema kohta, et osalejaid aidata.

Lisaks professionaalide ja noorte kategooriale on 2020. aasta konkursil ka avatud võistlus, kus pärjatakse silmapaistvaid üksikuid pilte kümnes kategoorias ning üliõpilaste võistlus fotograafiatudengitele kõikjalt maailmast. Rohkem kui 60 riigis toimuvad ka riiklikud võistlused, millega tunnustatakse kohalikke fotograafiatalente.

Võistlustööde hindamine on anonüümne, mis tagab kõigile võistlejatele üle ilma võrdse võimaluse võitmiseks ja oma tööde näitamiseks valdkonna tippekspertidele.

Võitjate vahel läheb jagamisele 60 000 USA dollari suurune auhinnafond ning Sony fototehnikat, lisaks lennutatakse mitmed osalejad Londonisse iga-aastasele auhinnatseremooniale. Kõigi finalistide töid esitletakse Sony World Photography Awards´i näitusel, mis toimub esmalt Londonis ning rändab seejärel maailmas.

2019. aasta võistlusele esitati 327 000 tööd 195st riigist. Rohkem teavet võistluste ja kategooriate kohta leiab veebilehelt www.worldphoto.org/swpa.

2019. aasta Sony stipendiumi saajad

World Photography Organisation ja Sony toetavad fotograafe ning annavad oma osa selleks, et fotograafiakultuur kõikjal maailmas edasi areneks.

2016. aastal alguse saanud Sony stipendiumiprogramm on avatud professionaalide ja tudengite võistluste võitjatele ja finalistidele. 2019. aasta professionaalide võistluse stipendiumisaajad on Yan Wang Preston (ÜK), Ed Thompson (ÜK), Kohei Ueno (Jaapan) ja Thomas Uusheimo (Soome). Iga stipendiaat saab 7000 USA dollarit ja Sony digitaalset pildistamistehnikat, et oma loominguga jätkata.

Kõigi stipendiumisaajate töid näeb 2020. aasta Sony World Photography Awards´i näitusel. Rohkem teavet Sony stipendiumi kohta leiab aadressilt www.worldphoto.org/sony-grant.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.