Sony Centeri blogi

Ülevaade: kuidas valida koju uut telerit?

Uue teleri valimine võib tunduda päris keerulise ülesandena. Oleme välja toonud olulisemad punktid, mis muudavad valiku tegemise lihtsamaks.Foto: Shutterstock.

Televiisor on pea iga kodu lahutamatu osa. Tehnoloogia uueneb kiiresti ning kümme aastat tagasi ostetud teler ei suuda enam võistelda uutega. Telerite valik poodides muutub üha mitmekesisemaks. Kuidas aga siis ikkagi valida telerit, kui valik on niivõrd suur?

Kui suurt sa vajad?

Enne poodi minemist tuleks esmalt välja selgitada, kui suur teler sulle üldsegi koju mahub. Oluline on siin veel arvestada sellega, et kui vaatamiskaugus on väga suur ja ostad koju väikese teleri, pole seda just kõige mugavam vaadata. 

Vaatamiskaugus teleri ja vaataja vahel võiks olla kahe kuni kolme teleri diagonaali pikkune. Näiteks kui soetada 50-tollise teleri, siis võiks vaataja olla umbes 2,5 kuni 3,5 meetri kaugusel ekraanist. 

Kui kodus on olemas seinasektsioon ja praegune teler mahub sinna sisse, tuleks uue seadme soetamisel arvestada kapi mõõtmetega, mitte praeguse teleri suurusega. Nimelt on telerite ääred läinud aastatega järjest õhemaks ja kappi, kuhu mahtus varem 42 tolline teler, võib mahtuda nüüd vabalt viis kuni kümme tolli suurem mudel. 

Võimalusel tasuks teler paigaldada kodus seinale, nii on võimalik juurde saada vaatamiskauguses. Samuti välistab see ka võimaluse, et lapsed või koduloomad kogemata teleka ümber lükkaks.

LCD, LED, OLED ja QLED – mis nende vahe on?

Telekate paneele kirjeldatakse teadupoolest erinevate tähekombinatsioonidega, mis võivad osadele tekitada päris palju segadust. Mis eristab OLEDit ja QLEDit? Mis on LCD ja LED?

LCD ja LED ekraanid on sobilik liigitada samasse kategooriasse, kuna nende loomisel on kasutatud peaaegu identseid tehnoloogilisi lahendusi. Kuna uute ekraanitehnoloogiate pealekasv on viimastel aastatel olnud visa, siis on LCD ja LED telerid hakanud jääma tagaplaanile.

LCD ja LED paneelide peamine erinevus seisneb valgusallikas, mida kasutatakse ekraanile kujutise loomiseks. LEDi puhul on taustavalguseks valgusdioodid, mille abil suudetakse luua kontrastne, terav ja erksate värvidega pilt. LCD pilt luuakse aga vedelkristallide abil, millega on värvid eredad ja resolutsioon kõrge, kuid mis ei suuda tagada parimat kontrastsust.

OLED tehnoloogia puhul kiirgab ekraan valgust ise, seega eraldiseisvat valgusallikat tarvis ei ole. Iga piksel loob endale ise taustavalguse ja lülitub vajadusel täielikult välja, mistõttu on mustad toonid päriselt sünkmustad ning kõik värvid kuvatakse erksalt ja kontrastselt.

OLED tehnoloogiat kasutavatel ekraanidel on veel üks oluline pluss: paneel kuvab igast vaatenurgast sama tooniga värve. LCD paneeli kasutades ei pruugi see nii olla, kuna nurga alt ekraani vaadates võivad värvid hakata moonduma.

QLED paneelitehnoloogia põhineb kvanttäppidel ning sarnaneb kõige enam LEDi ja LCDga. Erinevus seisneb QLED paneelile paigutatud kahes lisakihis, mis muudab pildi oluliselt heledamaks ja tumedad toonid sügavamaks.

Valgusallikana kasutatakse nanosuuruses kvanttäppe, mis muudavad ekraanil kuvatava sisu detailsemaks ja elutruumaks. Kvanttäppide suureks plussiks on ka teiste paneelitehnoloogiatega võrreldes oluliselt madalam energiakulu.

Laia valiku telereid leiad Sony Centeri e-poest

Ekraani resolutsioon

Kuvasuhe ehk resolutsioon määrab, kui mitmest individuaalsest pikslist koosneb teleri ekraani pind. Mida rohkem piksleid, seda parem, sest nii on tulemuseks selgem ja detailiküllasem pilt. 

Kui pikalt domineeris ekraanitehnoloogias Full HD resolutsioon (1920×1080 pikslit), siis tänaseks on uueks standardiks saanud 4K kuvasuhe (3840×2160 pikslit), mis pole enam sugugi kallis. 4K formaati toetavad ka juba paljud välismaised voogedastusteenused, Blu-ray filmid, mängukonsoolid ja arvutimängud. Kui on soov osta telerit, siis on soovitatav Full HD unustada ning valida pigem juba 4K.

Kui otsid eriti tulevikukindlat telekat, siis Sony Centeris on müügil ka 8K kuvasuhtega teler. Selle resolutsiooniga sisu veel eriti ei toodeta, kuid siis võid olla kindel, et pikalt ei pea uue televiisori ostule mõtlema.

Mis asi see HDR veel on?

Kui oled telerite nüüdseks rohkem uurima hakanud, siis ehk oled ka märganud, et telerite juures on suur silt tähtedega HDR. HDR (high dynamic range) ehk ülidünaamiline ulatus on tehnoloogia, mis lubab teleril kuvada värve ja kontrasti realistliku ja loomulikuna.

HDR-i levib mitmes erinevas formaadis, kuid kõige populaarsemad on hetkel HDR10 ja Dolby Vision ning sõltuvalt sellest, mida sa vaatad, võib sisu toetada ainult ühte HDR-i formaati. Kui teler seda ei toeta, siis HDR esitataval filmil või mängul puudub. 

Netflixi uuemad seriaalid ja filmid toetavad ühte kahest või mõlemat korraga ning leidub ka telereid, mis toetavad mõlemat HDR-i formaati. Seega tasuks huvi korral uurida enne, millist HDR-i formaati teler toetab.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.