YouTube’i guru Cameron Manwaring: “Ettevõtted peaksid keskenduma sisu jagamisele.”

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Forbes 30 Under 30. Aidanud kaasa Oscari võidule. Töötanud nii Cristiano Ronaldo, Turkish Airlines’i, Pizza Hut’i, Sony, Pepsi kui ka YouTube’iga. Need on vaid mõned saavutustest, mis kuuluvad mehele, kes töötab selle nimel, et mõista, miks inimesed sotsiaalmeedias asju jagavad. Saage tuttavaks – see on Cameron Manwaring.

Cameron on enda sõnul praegu pensionil, et asjade üle järele mõelda. “Ma töötan alati mitme projekti kallal korraga. Minu kõige hiljutisem töö oli kinnisvara valdkonna tegutsemisviiside ümberkujundamine,” räägib Cameron. Viimased kolm aastat on ta tegutsenud globaalsete brändide konsultandina. Hetkel arendab ja jälgib ta Lähis-Idas erinevaid strateegilisi projekte, alates kinnisvarast kuni hariduse, tervishoiu ning turismini.

Vestlesime veidi Cameroniga tema karjäärist, kõige harilikemast vigadest, mida ettevõtted teevad oma turundusstrateegiates ja muidugi ka Youtube’st.

Kuidas see kõik sinu jaoks alguse sai? Milline sinu esimene ettevõte välja nägi?

Kõige esimene ettevõte, mida ma mäletan, tegeles heakorratöödega. See hõlmas rohimist, põõsaste trimmimist, muru niitmist jne. Probleem seisnes selles, et ma olin sellel ajal vaid viieaastane ja ei olnud piisavalt pikk, et muruniidukit käsitleda, kuna selle käepide oli kõrgemal kui minu pea. Seega palkasin ma naabripoisi, kes oli minust kaks korda suurem ja võimeline muruniidukit kasutama. Sellega teenisin umbes 100 dollarit lihtsalt ukselt uksele koputamisega.

Forbes 30 under 30, Oscari võitmine jne – mida sa isiklikult pead oma karjääri suurimateks saavutusteks?

Need on kõik välised asjad, mille üle ma olen ka kindlasti uhke. Aga rohkem olen ma uhke oma võime üle probleemidega hakkama saada ja lahendusi välja mõelda. Mulle öeldi korduvalt, et see viis, kuidas ma asju tegin, ei ole viis kuidas asju tehakse turundus- ja reklaamimaailmas. Ma otsustasin neid kommentaare ignoreerida ja jätkata sellega, mille töötamisse ma isiklikult uskusin. Ja see töötas imeliselt.

Vaatame suuremat pilti: mis sa arvad, millised on suurimad vead, mida ettevõtted oma turunduses teevad?

Nad teevad asju liiga turvaliselt. Igal ettevõttel on vajab pidevat arengut ja ümberkohanemist erinevate olukordadega. Sama käib ka turunduse ja reklaami kohta. Kui inimestel on võimalus reklaami edasi kerida, siis nad seda ka teevad. Seega peame me lõpetama reklaamide tegemise ja hakkama eelarvet muutma, et mõista, kuidas midagi tagasi anda nendele inimestele, kelleni me üritame jõuda.

Paljude inimeste jaoks tundub väga oluline oma toodetud sisule “meeldimiste” kogumine, aga millele nad selle asemel peaks keskenduma?

Keskenduda tuleks jagamisele. Sa võid “meeldimisi” osta, sa võid engagement’i osta ja sa võid isegi subscriber’eid osta. Ainus asi, mida aga osta ei saa? Jagamist. Jagamisele mitte süvenemine on üks suurim viga, mida ma näen, kui inimesed üritavad turundada oma ettevõtet või iseennast. Jagamine on ainus viis, et muuta tarbijate olemust.

Miks YouTube?

Me elame väga üleküllastunud maailmas. Tänu internetile on meil nüüd rohkem informatsiooni kui kunagi varem. Enamik inimesi koormab kogu see maht, millega nad üle ujutatakse, ning see võib nõuda palju, et sellest mürast läbi murda. Seega otsustasin ma oma oskuseid koondada ja kasutada neid ühe konkreetse niši heaks: YouTube.

Kui ma aus olen, siis oleksin võinud sama hästi asutada ka reklaamiagentuuri. Kuid ma olen arvamusel, et enamus inimesi suudavad keskenduda ja tõesti meelde jätta sind vaid ühe asja kaudu. Ja tollel ajal valisin ma strateegiliselt selleks asjaks YouTube.

Kuidas teha kindlaks, et YouTube on õige kanal sinu äri jaoks?

Sellele on raske vastata ja tavaliselt veedan ma konkreetse ettevõttega selleks enamuse päevast, et nende äri olemust mõista. Üleüldiselt tahaksin ma hoiatada, et see ei ole õige igale ettevõttele ning osad peaksid jääma traditsioonilistema viiside juurde, et kliendini jõuda. Kuid ettevõtete jaoks on alati kasulik mõista, kuidas  luua midagi, mis on inimeste jaoks piisavalt väärtuslik, et nad jagavad seda omavahel rääkides. Ainus erinevus 100 aastat tagasi millegi suusõnalise leviku ja tänapäevase suusõnalise leviku vahel on see, et meil on nii palju lisaplatvorme, mis lubavad meil kommunikeeruda rohkemate inimestega kui kunagi varem.

Mis on videote tegemise juures tõeliselt oluline?

Kõige olulisem asi on luua väärtust. Väärtus tuleb igasugusel kujul ja moel ja selle õppimine, kuidas identifitseerida ja luua väärtust, mis kannustab inimesi loomulikul moel jagama on see, mis mind motiveerib.

Sa oled töötanud Ronaldoga –  milline oli see projekt ja mida sa tegid?

Meiega võeti ühendust Ronaldo tiimi poolt, et me aitaks välja anda kõrvaklappide brändi Roc by Ronaldo partnerluses Ronaldo ja Monsteriga, ning saada läbi selle ka brändi kaasomanikeks. Minu ülesanne oli välja mõelda idee ja olla video režissöör. Päev enne võtteid reisisime me Hispaaniasse ja järgmisel hommikul lõime midagi maagilist.

Üleüldiselt oli see video kiireimini kasvav brändivideo, mis kunagi Facebookis välja antud on. See kogus ainult 24 tunni vältel üle 40 miljoni orgaanilise vaatamise. See viis ka järgneva aasta jooksu toote globaalse levitamiseni üle 8000 erinevas jaemüügipunktis.

Ma tean, et sa armastad reisimist. Kuidas see sinu töös peegeldub ja mis veel sind inspireerib?

Ma tõesti armastan reisimist. Senini olen ma käinud rohkem kui kuuekümnes erinevas riigis. Ma armastan inimeste tegevuste mõistmist ja kellegi igapäevaste otsuste taga olevate motiveerivate faktorite kohta õppimist. Reisimine lubab mul sageli koguda unikaalseid perspektiive, mis panevad mind kahtlema viisides, kuidas asju alati tehtud on.

sTARTUp Day’l räägid sa teemal “Kuidas asju internetis populaarseks muuta?” Kas sa saaksid selle kohta veidi vihjeid anda?

Ma õpetan inimestele kuidas infost üleküllastunud maailmas pinnal püsida. Ükskõik mille alustamine tänasel päeval võib olla internetti ülekoormav, kuna inimesi, kes teevad sarnast asja, on väga palju. Ma räägin sellest, mis on kõige olulisem, et olla märgatud ja õpetan põhimõtteid, mida on terve oma ülejäänud elu võimalik kasutada. Platvormid muutuvad. Inimesed mitte.

Mida sa oled Eestist kuulnud? Kas on midagi, mida sa eriliselt ootad?

Ma olen ainult häid asju kuulnud. Ma veetsin just eelmisel aastal kaks nädalat Lätis ja õppisin tööriistadega puitkarkassi ja puitmaja ehitamist. Ma olen veetnud aega Soomes, Rootsis ja Norras. Seega on aeg jõuda ka Eestisse!

Cameron Manwaring astub 23.-25. jaanuaril sTARTUp Day 2019 lavale, rääkides sellest, kuidas asju internetis populaarseks muuta.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.