STARTUp Day 2020 blogi

Hero of the Week: Rein Lemberpuu, .Contriber’i tegevjuht ja asutaja: “Pidevalt peab töötama vastandite balansseerimisega.”

Rein Lemberpuu – mees, kes pikemat tutvustamist ei vaja. Kui, siis – ta on Tartu startup-kogukonna üks eestvedajatest ja aktiivne Eesti startup-kogukonna liider. Samuti kuulub ta ärifestivali sTARTUp Day algatajate ringi ning on .Contriberi asutaja ja tegevjuht ja Eesti Äriinglite Assosatsiooni EstBAN president.

Tema panus Tartu ökosüsteemi arengusse on olnud märkimisväärne – näiteks on ta asutanud koostöötamiskeskused sTARTUp HUB ning SPARK HUB.

Praegu on tema fookus suunatud Ettevõtja Psühholoogia mentorprogrammi .Cocoon käivitamisele. Programmi eesmärk on näidata juhtidele, kuidas nende ettevõtte väljakutsed ja probleemid on seotud nende isiklike käitumiste, mustrite, arusaamiste ja vaadetega. Reinu sõnul on see oluline, sest läbi isikliku mõttemaailma ja käitumismustrite muutmise saab ka ettevõte täiesti uue hingamise.

Tema kõige suuremaks väljakutseks on aeg – nii nagu ka paljudel teistel ettevõtjatel. “Samaaegselt on vaja luua programmi visioon, ärimudel, formaat ja lähenemised kui ka leida maailma parimad mentorid ning jõuda sellega enesearengust huvitatud iduettevõtjateni üle Euroopa,” tõdeb Lemberpuu.

Kuidas sai sinust ettevõtja  kas see oli asjade loomulik käik või teadlik & kaalutletud samm?

Minu jaoks on see olnud küllaltki loomulik teekond, kus üks tegevus viib järgmiseni. Ega ma tükk aega ei saanudki aru, et ma tegelikult ettevõtja olen. Kui siis lõpuks 26-aastasena avastasin, et ma olen loonud juba kaheksa ettevõtet. Sealt edasi muutus see järjest huvitavamaks ja teadlikumaks teekonnaks.

Millised on sinu jaoks ettevõtjana olnud kõige meeldejäävamad õppetunnid?

Neid õppetunde on igal aastal nii palju, et raske on midagi välja tuua. Tegelikult aga just see külg mind ettevõtluse juures kõige rohkem paelubki. See toob välja kogu su peidetud potentsiaali. Mis mind aga kõige rohkem selle juures hämmastab on see, et elukogemuse kasvades ma hakkan kõiki eelnevaid õppetunde palju mitmekülgsemalt nägema. Alguses arvasin, et õppisin ühte, aga hiljem selgub, et see oli hoopiski midagi teist ja vahel hiljem veel kolmandatki.

Millised on juhiks olemise juures kõige suuremad väljakutsed?

Sul on vaja pidevalt töötada vastandite balansseerimisega. Ühelt poolt pead hoidma suurt visiooni ning pilgu kaugemas tulevikus, aga samal ajal olema ka hetkes kohal ning pakkuma välja praktilised sammud visiooni materialiseerimiseks. Peab tegema valikuid kiiruse ja kvaliteedi tasakaalustamiseks. Arvestama teadaoleva info ja kogemusega, kuid olema ka avatud uuele ja tundmatule.

Vaatamata olukorra raskusele, ei saa juht kunagi kaotada lootust ega muutuda kahtlevaks ja abituks. Teatud mõttes oled sa kogu aeg üksi. Kui sa tunned end hästi, siis on ka meeskond sinuga heas ning kui halvasti, siis on mast maas ka teistel. Selline vastutus ongi suur väljakutse.

Kuidas säilitada motivatsioon ja olla oma tööd tehes õnnelik?

Minu kogemuses on vaja kahte komponenti. Esiteks teada, mida sa enda elult tahad ja ehitada ettevõte vastavalt sellele. Ükski saavutus ei ole abiks, kui hiljem leiad, et saadud kogemus ei resoneeru sinu soovitud elukogemusega. Ehk teisisõnu peab ettevõtmine omama sinu jaoks südant.

Teiseks on vaja arendada võimet tunda teekonnast rõõmu. Kui su igapäevane tegevus pakub sulle rõõmu ja päeva lõpuks rahu, siis muutuvad võidud ja kaotused vähemoluliseks.

Mind inspireerib…

Muutunud taju. Ei ole midagi põnevamat, kui tajuda uusi tahke elust ja endast. Selles osas on elu lõputu avastamistander. Mind inspireerib ka, kui inimestel minu ümber muutub taju ning nad hakkavad nägema uksi seal, kus enne olid seinad. See annab uut jõudu ning võimalusi selle kasutamiseks.

Mis sulle tuleviku suhtes elevust tekitab?

Ma eelistan otsida elevust olevikust, sest tuleviku osas tekiksid liiga kergelt ootused. Ootused muutuvad liigagi kergelt eeldusteks ja eeldused veelgi kergemini pettumusteks. Seega mulle tekitab praegu elevust juba mainitud mentorprogrammi loomine ning selle abil Tartu ökosüsteemi lihvimine, et veel üks ainulaadne tahk maailmale nähtavaks teha. Ma usun, et meil on siin oma unikaalsus, mida maailm vajab.

“Hero of the week” on rubriik, mis kajastab meid ümbritsevate inspireerivate ettevõtjate ja ettevõtlike inimeste lugusid – nende teekonda ettevõtluseni, edulugusid ja õppetunde ebaõnnestumistest ning sellest, mis neid inspireerib ja motiveerib.

See on Baltikumi suurima ärifestivali sTARTUp Day blogi, mida kureerib festivali korraldustiim.

Märksõnad: ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.