Purdue ülikoolis töötati välja tõmbepuri, millega kanderaketid kosmosest Maale tagasi vedada, kirjutab TheEngineer.com. Katsemissioon stardib Californias asuvast Vandenbergi kosmosejõudude baasist täna , 2. septembril 2021. Eesmärgiks on hinnata, kui hästi aitab loodud prototüüp oma sõidukil pärast missiooni lõpetamist kosmosest naasta.
Lühem deorbeerimisse ajeg vähendavad tõenäosust, et kosmoselaevad ja kanderaketid deorbiteerimise ootamise ajal kosmoseprügiks muutuvad. Purdue ülikooli andmetel võib see protsess muidu, ilma kõrvalise abita kesta päevi, kuid või isegi aastaid. Mahajäetud, kadunud või missiooni läbinud kosmosesõidukid on osa enam kui üheksa tuhandest tonnist kosmoseprügist, mis praegu läbi Maa madalama orbiidi liigub.
Astroscale alustab kosmosest prügi eemaldamise missiooni
Testimiseks lendab Spinnaker3 nime kandev tõmbepuri orbiidile Firefly Aerospace’i raketil, millel on kaasas ka kuus teist prototüüpi. Plaanis on, et puri eemaldatakse koos kanderaketi Firefly ülemise otsaga. Arendajad eeldavad, et Spinnaker3 vähendab sõiduki osa deorbeerimisprotsessi kahekümne viielt viieteistkümnele päevale.
Puri käivitub raketi missiooni lõpus ja kasutab deorbeerimisprotsessi kiiremaks muutmiseks atmosfäärilist tõmmet. 2088 ruutmeetrine tõmbepuri on valmistatud CP1-st, polüimiidist, mille on välja töötanud materjalidisainer NeXolve.
Projekti vedasid Purdue ülikooli doktori kandidaat Arly Black ja laboriinsener Anthony Cofer. Tõmbepurje valmistas Purdue kosmoselennu projektide labori üliõpilaste, õppejõudude ja töötajate meeskond. Meeskond pühendas disainimisele ja arendamisele aasta ning kevadel jõuti laborikatsetustega lõpule.
Protsessi nõustas Purdue’i lennunduse ja astronautika dotsendi David Spencer, kes on ühtlasi NASA Marsi proovide tagastamise projekti juht ja Vestigo Aerospace LLC (start-up, mis katsetas purje Spinnaker prototüüpe erineva suurusega kosmosesõidukitel) asutaja.