Kas teadsid, et ligi 70% uutest rajatavatest söejaamadest üle maailma on rahastatud Hiina poolt ning kusjuures viimase 10 aasta vältel on riik investeerinud elektrijaamade ehitamisele välismaal üle 42 miljardi euro. Nüüd on sellel aga lõpp.
Nimelt teatas Hiina president Xi Jinping, et riik lõpetab peagi taoliste projektide rahastamise. Selle asemel kavatseb Hiina suurendada teiste arengumaade toetust rohelise ja vähese süsinikdioksiidiheitega energia arendamisel.
“Hiina Rahvavabariik püüab saavutada süsinikuneutraalsuse enne 2060. aastat. See nõuab tohutult rasket tööd ja me teeme kõik endast oleneva, et neid eesmärke saavutada,” rääkis Jinping.
Söetootmise lõpetamine ja üleminek taastuvenergiale võib avaldada olulist mõju planeedi võitlusele kliimamuutuse vastu järgmistel aastakümnetel. Inimeste tekitatud süsinikdioksiidi heitkogused, mis on tekkinud fossiilkütuste põletamisel, on näidanud meile, et ülemaailmne pinnatemperatuur on tõusnud tööstuseelse tasemega võrreldes üle 1 kraadi.
Hiinaga koos olid varem samas paadis ka Jaapan ja Lõuna-Korea, kes mõlemad tänavu alguses andsid lubaduse, et lõpetavad teiste riikide söejaamade rajamise rahastamise. Alates 2013. aastast vastutavad need kolm riiki ligi 95 protsendi maailma uute söejaamade rahastamise eest.
Kui Hiina otsustas lõpetada teiste riikide söejaamade rahastamise, siis nende enda kodumaine toodang on jätkuvalt kasvamas. 2021. aasta esimese kuue kuuga kiitis Hiina heaks üle 20 uue söejaama rajamise projekti.