Euroopa Komisjon nõuab Apple’ilt ka iPadide tarkvara avatumaks tegemist

iPadOS
Apple peab iPadid peagi avatumaks tegema.Foto: Apple

Rubriiki toetab

Peale kaheksa kuud kestnud uurimist jõudis Euroopa Komisjon järeldusele, et Apple’i iPadOS-il on piisavalt suur turujõud, et kvalifitseeruda digitaalturgude määruse põhjal suureks platvormiks ehk pääsuvalitsejaks.

Määruse põhjal on pääsuvalitsejad need platvormid, millel on EL-is üle 45 miljoni igakuise aktiivse kasutaja või 10 000 ärikasutajat aastas.

Komisjon jõudis järeldusele, et iPadOS on ärikasutajate jaoks oluline värav tarbijateni jõudmiseks ning Apple’il on iPadOS-iga juurdunud tugev turupositsioon. Apple’il on nüüd kuus kuud aega, et teha iPadOS digiturgude seadusega ühilduvaks. See tähendab, et iPadidele hakkavad kehtima samad reeglid, mis hakkasid hiljuti kehtima iPhone’idele.

Komisjoni uurimine leidis, et iPadOS-i kasutajad on platvormi külge lukustatud, märkides, et ärikasutajate arv ületas pääsuvalitsejaks kvalifitseerumise künnise üksteist korda. Eratarbijate arv on aga läve lähedal ja eeldatavasti ületab selle lähitulevikus. Uurimine näitas ka, et iPadOS on oluline vahend, millele paljud ettevõtted oma klientideni jõudmisel loodavad.

7. märtsil jõustunud digiturgude määruse kohaselt peab iOS võimaldama kasutajatel Euroopas laadida alla rakendusi väljastpoolt Apple’i App Store’i, eemaldada iPhone’i eellaaditud rakendusi ja valida vaiketeenuseid, nagu näiteks brauserit.

Nüüd hakkavad samad tingimused kehtima ka iPadidele. Kui Apple ei järgi Euroopa Liidu eeskirju, võib ettevõtet oodata trahv kuni 10 protsendi ulatuses ülemaailmsest tulust ning korduvate rikkumiste eest lausa kuni 20 protsenti.

Euroopa Komisjoni avaldus on juba toonud väiksematelt arendajatelt palju positiivset tagasisidet. Näiteks teatas Apple’iga pikalt vägikaigast vedanud Fortnite’i looja Epic Games, et toob oma mängude poe Euroopas ka iPadile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.