Keskastme juhtidest ministriteni välja! Eestlaste abiga koolitati 59 riigi naised digitargaks

GovStacki ja TalTechi koostöös loodud haridusprogramm Women in GovTech kestel moodustati tiimid, kes lahendasid erinevaid digiriigi probleeme.Foto: TalTech

2023. aasta teises pooles käivitasid ITU ja TalTechi IT teaduskond 8-nädalase digiriigi programmi, mille eesmärk on pakkuda alusteadmisi digimuutuste juhtimisest ja uute tehnoloogiate mõistmisest. Programm on märkimisväärne verstapost IT-hariduses, sest lõi platvormi ülemaailmseks naiste kaasamiseks sektorisse. 

Women in GovTech esimesed lõpetajad

GovStacki ja TalTechi koostöös loodud haridusprogramm Women in GovTech Challenge saavutas olulise tähise, kui selle esimesed lõpetajad – enam kui 100 edukat naist 59 riigist – said tunnustatud. Nad omandasid oskused juhtida digitaalseid muutusi oma kogukondades ja maailmas laiemalt. TalTech on tänu sellele programmile esirinnas uute digimeistrite loomisel, innovatsiooni edendamisel ja soolise võrdõiguslikkuse toetamisel tehnoloogiavaldkonnas. TalTech, ITU akadeemilise partnerina, mängis keskset rolli Women in GovTech Challenge programmi väljatöötamisel ja toetamisel.

Soolise lõhe ületamine

TalTechi IT teaduskonna magistriõppe prodekaan ja eRiigi tehnoloogiate ja teenuste programmijuht Ingrid Pappel peab eriti oluliseks selliste algatuste tähtsust soolise lõhe ületamisel IT-sektoris. “Kuna ainult 19 protsenti IKT-spetsialistidest ja umbes kolmandik loodusteaduste, tehnoloogia, inseneriteaduse ja matemaatika eriala lõpetajatest on naised, on sellised programmid hädavajalikud kaasavama digitaalse ökosüsteemi loomiseks,” selgitab Pappel. Ta lisab, et programmi koostamisel osalesid erinevate riikide parimad eksperdid, et tagada selle kvaliteet ja asjakohasus.

Programmi sisu ja eesmärgid

Women in GovTech Challenge treeningprogrammi sisu on üles ehitatud e-riigi tehnoloogiate ja teenuste magistriprogrammi baasil, pakkudes digiriigi aluskomponentide tutvustamist nii õigusliku raamistiku, teenuste disaini kui ka valitsuste otsustusprotsesside digitaliseerimise vaates. Pappel rõhutab programmi olulisust: “Programmis osales üle saja naise 59 eri riigist. See andis väärt võimaluse kogemusjagamiseks eri riikide praktikate osas. Lisaks osales palju erineva profiiliga naisi – kesktaseme juhtidest kuni ministriteni välja.”

Praktika ja tiimitöö

Programmi kestel moodustati tiimid, kes lahendasid erinevaid digiriigi probleeme. Parimad tööd valiti välja ja tunnustati. “Näiteks töötati välja Universal Permanent Student (UPS) ID koos akadeemilise krediidiregistriga, migratsiooniteenuste moodul ja tervishoiuteenuste saamise lahendus,” kirjeldab Pappel. Sellised praktilised ülesanded aitasid osalejatel süveneda valitsusasutuste digitaliseerimise erinevatesse kihtidesse ja rakendada oma teadmisi reaalsetes situatsioonides.

Treeningprogramm on osa GovStack Accelerating the Digital Transformation of Government Services | GovStack ökosüsteemist. Lisaks ITUleon selle üks asutajaliige ja kõneisik Eesti digisaadik Nele Leosk välisministeeriumist. Programmi teaduspoolt on GovStackis vedanud Taltechi IT teaduskonna teadlased Ingrid Pappeli ja Digiriigi uurimisgrupi eestvedamisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.