Metallist objektide 3D-printimine on arvatust raskem, aga lahendus on olemas

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Desktop Metal

Kui 3D-printerid massidesse jõudsid, lubasid need palju suuri asju. Juba väga varsti pidi olema võimalik printida endale sisuliselt kõike ükskõik kus ning nii palju kui vaja. Siiski selgus aja möödudes, et päris nii lihtne olukord 3D-printerite maailmas siiski ei ole.

Nimelt on 3D-printerite üheks põhiliseks probleemiks praeguse seisuga asjaolu, et mõistliku hinna eest ei ole nendega võimalik printida palju muud kui plastikust objekte. Kuigi see on kasulik disaineritele ning mõnedele teistele spetsiifilistele valdkondadele, ei ole 3D-printeritel siiani õnnestunud massidesse jõuda. Laiemal avalikkusel lihtsalt ei ole nendega tihtipeale midagi peale hakata.

Reaalset kasu oleks neist märksa rohkem siis, kui odavalt oleks võimalik printida ka näiteks metallist objekte. Seda põhjusel, et sellisel juhul oleks võimalik printida erinevaid osi autode või mille iganes jaoks, kus on vaja vastupidavaid detaile.

Desktop Metal

Selle võimaldamise on endale eesmärgiks seadnud ettevõte Desktop Metal, mille lõid neli prominentset Massachusettsi tehnoloogiainstituudi (MIT) professorit.

Nimelt on firma valmis saanud 3D-printeri, mis suudab printida ka metallist objekte. Masin kasutab plastikut väljutavatele printeritele sarnast meetodit, kuid plastiku asemel on masina “tindiks” metallipulber, mida seob ühtlaseks massiks polümeer.

Ühe metallist osa printimise neli sammu. Foto: Desktop Metal

Põhimõtte poolest ei ole metallist objektide printimine midagi uut. Suurfirmad nagu General Electric on metalli “printinud” juba mõnda aega, aga see on keerukas ning kallis. Põhiliselt on metallist objektide printimine jäänud siiani suurfirmade mängumaale, kellel on võimalik kulutada miljoneid vajalike masinate soetamiseks ning kel on suured tehased ning hästi treenitud oskustöölised.

Sellise lahenduse miinuseks on ka asjaolu, et taolised kõrgklassi printerid ei ole mõeldud katsetamiseks ning erinevate objektide printimiseks. Tihtipeale ehitataksegi need ühe konkreetse ning väga olulise detaili tootmiseks ning eksperimente nendega ei tehta.

Just see on pigem probleem, mida Desktop Metal lahendab. Nimelt loob firma metalliprinterit, mis on samas piisavalt odav, et seda saaksid endale lubada ka väiksemad organisatsioonid ja ettevõtted.

Kellele seda vaja on?

Metallist osade printimine looks paljude valdkondade jaoks palju uusi võimalusi. Autod, arvutid, telekad, mobiiltelefonid, laevad, lennukid – kõik sisaldavad metallist osi. Kui neid oleks võimalik 3D-printeri abil valmistada, ei oleks tarvis luua suuri tehaseid, vaid vajalikke osi saaks luua lihtsalt kohapeal. Lisaks kaoks vajadus suure hulga osade hoiustamise järele, kuna vajadusel saab lihtsalt osi juurde printida.

Võrreldes traditsiooniliste meetoditega võiks ka kvaliteet parem olla. Foto: Desktop Metal

Peale selle avaks metalli printimine palju uusi uksi disainerite jaoks. Printida oleks võimalik juba reaalseid osi, mida saab reaalses masinas katsetada ning vajadusel ümber muuta. Plastiku printimine seda tihtipeale ei võimalda.

Näiteks võib välja printida sõukruvi, mida paadimootorid kasutavad. Foto: Desktop Metal

Üks põhiline väljakutse

Desktop Metali ees seisab aga üks suur väljakutse. Selleks pole üllatuslikult teised 3D-printereid tootvad firmad vaid hoopis teised metalliturul tegutsevad ettevõtted, kes toodavad metallist osi traditsioonilistel meetoditel.

Nagu mainitud, siis kasutavad metallist osi väga paljud erinevad masinad. See teeb metallist osade valmistamisest Desktop Metali tegevjuhi sõnul triljoni dollari äri. Seega on kindel, et olemasolevad tootmislahendused ei kao kergelt.

Lisaks sellele võivad masinate tootjad ka ise uutesse tootmislahendustesse ettevaatlikult suhtuda. Kui midagi peaks valesti minema, siis on just nende äri see, mis kannatab.

Mis seis praegu on?

Praegu on seis selline, et Desktop Metal on valmis saanud üsna kompaktse 3D-printeri, mis suudab eelmainitud meetodil printida metallist objekte.

Komplekt koosneb printerist, mille hinnaks on 45 000 eurot, polümeerieemaldajast, mis maksab 9000 eurot ning viimaks on komplektis ka ahi, mil hinnaks 55 000 eurot.

Kogu komplekt maksab 113 000 eurot, seega ei saa just öelda, et see on odav. Samas kui võtta arvesse asjaolu, et alternatiiv on investeerida miljoneid nagu General Electric, siis on selge, et kulud on teises suurusjärgus.

Desktop Metal plaanib turule tuua ka suurema printeri, mis suudab toota märksa rohkem ning märksa kiiremini ning mis võiks olla mõeldud suuremate ettevõtete jaoks. Selle maksumus ning ka muud andmed on hetkel veel teadmata. Eelmainitud kompaktsemat lahendust on võimalik soetama hakata alates käesoleva aasta septembrist.

Plaanitav suurem tootmissüsteem suurematele ettevõtetele. Foto: Desktop Metal

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.