Aastal 2017 TalTechis rakendusliku majandusteaduse magistrikraadi saanud Triin Tillart võttis selle aasta alguses ette kahe ainega mikrokraadiõppe, ja juba tänaseks on ta aru saanud, et õppimine toetab tema tööd avalikus sektoris.
Triin Tillart töötab Pärnu linnavalitsuses finantsanalüütikuna, ta on oma tööga rahul ega planeeri lisaõpingutega karjääris kannapööret teha. Küll aga loodab ta mikrokraadiõppest saada tõhusat tuge oma senistele teadmistele ning tööle avalikus sektoris.
Triin oli mikrokraadiõpet juba pikalt planeerinud, kuni lõpuks jaanuaris sellega algust tegi. Kuna tal on käsil kaks õppeainet – poliitika analüüs ja hindamine ning strateegiline ja finantsjuhtimine avalikus sektoris, siis jätkuvad õpingud veel ka sügisel. Seega on Triin praegu oma mikrokraadiõppes täpselt poole peal, kuid oskab juba praegu kinnitada, et mikrokraad ei anna mitte ainult uusi oskusi, vaid lisab juba omandatud teoreetilistele teadmistele kuhjaga praktilist infot.
Senised teadmised saavad uue ilme
“Kuna minu magistriõpingud koosnesid peaasjalikult teadmiste omandamisest mikro- ja makroökonoomikas, ökonomeetrias ning andmeanalüüsis ja olid enamasti kvantitatiivset laadi, siis mikrokraad annab sinna juurde n-ö pehmema poole, mis täiendab seniseid teadmisi,” kirjeldab Triin Tillart mikrokraadiõpet.
Ta lisab, et esimese poole aasta järel on tal õppest väga head muljed ja kahetsema ta otsust kindlasti ei jää. Ühest küljest oli mõnus taas viibida akadeemilises keskkonnas, käia loengutel ja osaleda aruteludes. Näiteks teemal, miks mõned poliitikad töötavad ja teised mitte.
Kuigi ta ise praegu ametit vahetada ei planeeri, ütleb Triin, et mikrokraadiõpe võib noortele ka sel puhul kindlasti abiks või tõukeks olla, eriti, kui see ongi eesmärk. Tema loodab sealt ammutada vastuseid endagi töös ette tulevatele olukordadele, mida ei oska kohe mingitesse raamidesse seada või neile seletust leida.
Ta toob näite poliitika analüüsist, kus mingi tehtud otsuse puhul on oluline metoodiliselt hinnata, kuidas see otsus töötab, miks ta ei tööta või mida teha, et ta hakkaks tööle. Või teine aspekt – kuidas üldse adekvaatselt mõõta mingi poliitilise otsuse tulemusi.
Kui nüüd võrrelda mõne tavapärase täiendkoolitusega, siis peab Triin mikrokraadiõpet nendest märksa tulemuslikumaks, sest kiirele tempole vaatamata jääb siiski aega teema nüanssidesse süveneda, on vaja raamatuid lugeda, mujalt infot hankida ja materjale põhjalikumalt läbi töötada.
“Väga toredad olid mõttevahetused, mis tekkisid teiste tudengite ja õppejõududega. Nii saab aimu erinevatest ideedest ja vaatenurkadest, mis mingile olukorrale võivad tekkida ning lisavad teoreetilisele õppele praktilist vaadet,” kirjeldab ta. “Ma olen juba saanud palju teadlikumaks, kuidas mõne poliitika toimimist või mittetoimimist metoodiliselt lahterdada ja mõtestada seda, mis on poliitikaprobleem, instrument ja sihtgrupp, kes on sellest mõjutatud. Sellest tulenevalt oskan ka hinnata, kas rakendamine on asjakohane ja tulemused mõõdetavad.”
Mikrokraadi õpe aitab elurütmi muuta
Mikrokraadiõpe on kaunikesti intensiivne. Triinu puhul on olnud nii, et esimese kuul olid peaasjalikult loengud ja seminarid, teine kuu tuli pühendada iseseisvale kodutööle ja valmistuda eksamiteks.
Triinu sõnul on TalTechi puhul hea, et mikrokraadiõppe loengud toimuvad õhtuti ja nii ei sega see töölkäimist. Lisaks korraldati mitmed loengud ka kaugtööna mõne veebiplatvormi kaudu. Lisaks leiab ta, et vahel on enesedistsipliini kinnistamiseks kasulik läbi teha tavaelust intensiivsemaid perioode, mil päevaplaan on minutilise täpsusega planeeritud.
“Nii nagu tunniplaani kätte sain, panin endale kalendrisse täpselt oma tegevused iga päeva kohta kirja. Ja hommikuti ärkasin varem, et rohkem jõuda,” räägib Triin. See on tema sõnul eesmärkide seadmise ja enese kättevõtmise küsimus, et neid eesmärke saavutada. Õppimise eesmärk on ju ka tegelikult teadmisi omandada, mitte lihtsalt see õpe läbi käia. Ja eks selleks tuleb ka oma mugavustsoonist välja tulla.
Nii annab enda erialane täiendamine võimaluse näha teise, hoopis uuema pilguga olukordade telgitaguseid, ja võib avastada võimalusi, kuidas mingeid asju, mida on kogu aeg ühtemoodi tehtud lihtsalt sellepärast, et nii on kombeks, teha teisiti, senisest uuenduslikumalt ja loodetavasti ka tõhusamalt.
Kuula ka podcasti TalTech Taskus, kus Triin räägib oma teekonnast mikrokraadiõppesse.
Vastuvõtt TalTechi mikrokraadikavadele on avatud
Vastuvõtt TalTechi mikrokraadikavadele on avatud 21. juunini, õppetöö ülikoolis stardib septembri alguses. Lisainfo: taltech.ee/mikrokraad.