Sel suvel jätab Tallinna Tehnikaülikool oma Mustamäe kampuses niitmata 1,76 ha suuruse muruala, et suurendada taimede liigirikkust ja anda rohkem elupaiku nii tolmeldajatele, lindudele kui ka väikeloomadele. Tegemist on esimese tegevusega vastvalminud elurikkuse kavast.
Kliimamuutused ja elurikkus on tugevalt seotud
Kliimamuutused ja elurikkus on omavahel tihedalt seotud. Ühelt poolt on kliimamuutuste tagajärjed ohuks elurikkusele; elurikkus omakorda on oluline kliimasoojenemise ohjamiseks ja ökosüsteemi teenuste tagamiseks – tolmeldamiseks, kliimaregulatsiooniks, kaitseks üleujutuste vastu, mulla viljakuseks, see on puhta õhu tagajana otseselt oluline ka meie tervisele.
Elurikkus on oluline toidu, kütuse ja ravimite tootmiseks ehk pakub teenuseid, millel püsivad meie majandussüsteemid ja ühiskonnad, mistõttu on elurikkus inimese heaolu seisukohast hädavajalik.
Paraku oleme praegu tunnistajaks elurikkuse pidevale vähenemisele – 2022. aasta Elava Planeedi indeks toob välja imetajate, lindude, kahepaiksete, roomajate ja kalade populatsiooni 69-protsendilise vähenemise võrreldes 1970. aastaga. Sellel on planeedile ja elude kestlikkusele tohutu mõju.
Nii ongi Tallinna Tehnikaülikooli Kliimanutika tuleviku keskuse eestvedamisel valminud ülikooli Mustamäe linnaku elurikkusae kava oluline samm ülikooli teel kliimaneutraalsuse poole. Rohelise pealinna aastal on ka Tallinna põhiteemad elurikkuse hoidmine, kliima ning kestlikest põhimõtetest lähtuv juhtimine.
Mis on elurikkuse kava?
2023. aasta kevadel valmis Tallinna Tehnikaülikooli Mustamäe linnakule elurikkuse kava hulga tegevustega linnaku elurikkuse hoidmiseks ja edendamiseks.
Ettepanekud on neljas kategoorias:
- haljastus ja hooldus;
- pesitsusvõimalused;
- teavitustöö ja edaspidine seire;
- kohustuslikud kaitsekorralduslikud meetmed.
Üheks esimeseks ja oluliseks väljundiks haljastus- ja hoolduskategooria all, millest saavad kasu nii tolmeldajad, linnud ja taimed kui ka ülikooli töötajad, üliõpilased ja Tallinna elanikud tervikuna, on uus niitmisplaan.
Seni on Tehnikaülikooli Mustamäe linnaku murualasid niidetud ühtlase intensiivsusega, tagades kõikjal sarnase muru kõrguse ja väljanägemise. Seejuures on olnud aastaid, kus põua tõttu on saanud niita vaid loetud korrad suve jooksu. Nüüd on koostöös ülikooli ehituse ja arhitektuuri instituudi eksperdi ning elurikkuse töörühma liikme Murel Truuga välja töötatud esialgne uus niitmisplaan, mida 2023. suvel katsetatakse.
Niitmisplaan jaotab linnaku rohealad niitmisrežiimi järgi neljaks:
- looduslik ala, mis jääb loomulikule suksessioonile ja vajadusel toetakse mitmerindelise puistu kujunemist;
- kaitsealuste liikide elupaikade hooldus vastavalt ekspertide soovitustele elurikkuse kavas;
- 10-15 cm kõrgune haljastumuru;
- niitmata jäetavad eksperimentaalsed murualad.
Neist viimane on uus. Justnimelt niitmise vähendamine on esmane elurikkust soodustav etapp. Kõrges rohus tärkavad taimeliigid pakuvad putukatele, lindudele ja väikestele loomadele mitmekesisemat elukeskkonda.
Elurikaste näidisplatside loomisega soodustame ja edendame looduse hüvede kättesaadavust ka linnas, mis omakorda on vajalik selleks, et meil oleks puhast õhku, vett ja mulda.
Niitmata jäetavaid alasid niidetakse uuesti sügisesel, lehtede kolletamise ajal.
Pilk hoitakse peal
Et niitmata jätmise mõju paremini mõista, korraldatakse suve jooksul ka vastav seire. Hinnatakse, kuidas muutub liigirikkus ja erinevate liikide propotsioonid võrreldes niidetud alaga, sealhulgas muutuseid mullaelustikus.
Nii see kui ka kogukonna tagasiside annavad võimaluse analüüsida järgnevatel suvedel niitmata jätmise jätkamist ja vajadusel-võimalusel laiendamist teistelegi maatükkidele.
Suvel aga on igaühel võimalus märgata ja pildistada linnakus tärganud elurikkust ja osaleda fotokonkursil. Sügisel saavad parimate fotode autorid jätkusuutliku auhinna. Fotokonkurss algab 1. juunil, täpsem info maikuus!