22.–23. septembril saavad Positronil selgemaks elektri ja füüsika tänased ning homsed saladused. Kõik see juhtub Unibet Arenal.
Energeetika- ja elektrimessil Positron on igal täistunnil erinev TalTechi töötuba, kus saab füüsikat ja elektrit avastada turvaliselt, ülevaatlikult ja lõbusalt.
TalTechi töötoad on järgmised.
- Pimeda aja assistent: mobiililaadijaga saame ehitada oma lambi, mis sobib lauapealse valgustamiseks.
TalTechi boksis saab meisterdada reguleeritava lambi. Ja mitte ainult sisse-väljalülitatava – sellel lambil saab ka valgustugevust reguleerida! Ehitamiseks on vaja lihtsalt vana mobiililaadijat (või ka uut: kui mobiil parasjagu ei lae). Kuidas see lamp töötab? Õige vastus: paneme USB-juhtme lambi mooduli külge ja joodame selle jootekolviga kokku. Ohutu ja vahva! Pimeda aja assistent tuleb selle meisterdajaga koju kaasa.
- Ventilaator kuumadeks päevadeks – päikesepaneelidega ventilaatori ühendamine on kõigile jõukohane.
Kuuma päikese eest päästab ventilaator. Kui ühendada päikesepaneelid õigel moel ventilaatoriga, saab isereguleeruva ventilaatori: mida palavamaks läheb, seda rohkem puhuma hakkab. TalTechi boksis on olemas ventilaatori toorik ning lisaks sellele väike, aga tubli päikesepaneel – mõõtudega ca 5 X 10 cm. Tehnikaülikooli teadlased näitavad, milline on juhtmete, paneeli ja ventilaatori ühendamise õige valem ja kes tahab, saab lisada ka tulukese. Ja töötab!
- Taskulamp poole tunniga!
Mille saab, kui ühendada patarei, lüliti ja valgusallikas? Tule ja meisterda ise oma taskulamp! TalTechi teadlased on valmis pannud komponendid ja töövahendid ning näitavad, kuidas neid kokku panna. Jootekolvid, näpitsad, luubid – Sa saad hakkama! Valmis taskulamp tuleb selle meisterdajaga koju kaasa.
Tehnikaülikooli eksponaadid on ühtviisi õpetlikud ja pilkupüüdvad: isejuhtivad miniautod (algoritmide kirjutamisega on noored ise hakkama saanud) ning põnevad stendid (alates hooneautomaatikast kuni inimkeskse valguseni).
Elekter on tähtis
Tallinna Tehnikaülikool on messil suurelt kohal ning ülikooli teadlased on valmis näitama ja selgitama, kui oluline on elekter – ilma selleta ei saa kuidagi läbi.
Kohapeal saab teadmisi, kuidas toodetakse elektrit, kuidas see jõuab kodudesse, millised on rohepöörde väljakutsed ja kuidas elektrit targalt tarbida.
Osavõtt on kõigile tasuta ning Tallinna Tehnikaülikooli teadlased ja õppejõud on valmis õppureid aitama ja vastama küsimustele.
Lisaks TalTechile on Positronil väljas ka näiteks Eesti Energia, Energia avastuskeskus, Solaride, Enefit. Meeleolu loovad Liis Lemsalu ja Villemdrillem.
Hea teada!
- Mis on Positron?
Elektriala suursündmus Positron 2023 annab ülevaate elektri- ja energeetikavaldkonna ettevõtetest, innovaatilistest projektidest, karjäärivalikutest ja võimalustest, kuidas noor saaks valdkonda siseneda.
- Millal?
Positron toimub reedel, 22. septembril ja laupäeval, 23. septembril.