TalTechi vanemteadur Leeli Amon tutvustab uut eriala: me vajame selliste teadmistega inimesi väga

TalTechi maa süsteemide, kliima ja tehnoloogia eriala õppekava juht Leeli Amon ütleb, et Eesti noored on loodus- ja maateadustes väga tugevad ja kui anda juurde ka inseneritõuge, on tulevik väga helge.Foto: Sergei Leštšinski

Maa süsteemid ja geotehnoloogia on TalTechi magistrikava, mis valmistab ette kõrgelt hinnatud spetsialiste valdkondades, kus neist on praegu puudus. Programmijuht Leeli Amon annab ülevaate, mida antud eriala endast kujutab ja millised on tuleviku väljavaated pärast magistrikava lõpetamist.

Õppekava valmistab ette spetsialiste geoloogias, mere- ja kliimateadustes ning mäenduses. “Geotehnoloogia peaeriala pakub ainsana Eestis eeldust mäeinseneri kutse saamiseks,” märgib Amon. Kuna globaalsed kliima- ja keskkonnamuutused ning ressursimahukad Euroopa Liidu roheleppe tegevused on aina olulisemad, on maa-, mere- ja kliimateaduse ning mäenduse spetsialistid võtmetähtsusega isikud. “Me vajame selliste teadmistega inimesi väga.”

Sisseastumise eelduseks on bakalaureusekraad lähedasel erialal ning vestlus kandidaadiga. Amon rõhutab, et oluline on kandidaadi motiveeritus: “Kui kõrvalerialalt tulija soov on tõsine, koostame individuaalse õppekava, kus lepime kokku vajalikud lisanduvad erialaaineid.”

Õppekava koosneb kahest peaerialast: geotehnoloogia ning Maa, mere- ja kliimateadused. “Geotehnoloogia erialal saab muuhulgas õppida allmaa- ja avakaevandamist, geomehhaanikat, maavarade väärindamist ja kaevanduste haldamist, mis kõik on mäeinsenerile hädavajalikud teadmised,” selgitab Amon. Maa, mere- ja kliimateaduste peaerialal on vabadus koostada ise oma õppeprogramm suurem, valides õppeaineid geokeemiast ja geofüüsikast kuni rakendusokeanograafia ja globaalsete kliimamudelite loomiseni.

Maa süsteemide magistrikavas on tudengitel üsna suur valikuvabadus oma õpingute ja spetsialiseerumise suunamisel. Foto: TalTech

TalTech võtab antud erialale vastu 15 tudengit, pakkudes neile võimalust süvendatud õppimiseks ja spetsialiseerumiseks. “Õppima on oodatud tublid inimesed, kes tunnevad huvi meie planeedi toimimise ja tuleviku vastu,” ütleb Amon. Oma nišš leidub kõigile – nii looduse armastajatele ja matkafännidele, füüsikahuvilistele, kes soovivad modelleerida ilmaennustuse mudeleid, kui ka insenerilahenduste ja suurte mäemasinate entusiastidele.

Eraldi rõhutab Amon iseseisvuse tähtsust: “Tudengitel on üsna suur valikuvabadus oma õpingute ja spetsialiseerumise suunamisel. Samuti on väga soositud vahetussemester välismaa ülikoolis.”

Tulevikuväljavaated pärast magistriõppekava lõpetamist on paljulubavad. “Geotehnoloogia peaeriala lõpetajad leiavad tasuvaid ja perspektiivikaid töökohti mäetööstuses, projekteerimis-, konsultatsiooni- ja uuringufirmades ning riiklikes asutustes,” ütleb Amon. 

Maa, mere- ja kliimateaduste peaerialal on võimalused veelgi laiemad: geoloog, mereteadlane, keskkonnaandmete analüütik ja meteoroloog on vaid mõned ametid, mis ootavad lõpetajaid keskkonna- ja geoloogilisi uuringuid teostavates ettevõtetes, merenduse, keskkonna ja ressurssidega seotud riigiasutustes, kohalikes omavalitsustes ja akadeemilises sektoris.

TalTechi maa süsteemide ja geotehnoloogia magistrikava on mitmekülgne ja tulevikku suunatud programm, mis valmistab ette spetsialiste, kes on võtmetähtsusega meie planeedi tuleviku kujundamisel ja säilitamisel.

Otsusta oma tulevik TalTechis: taltech.ee/tulevik

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.