Kaksikutest vennad Pjotr (33) ja Anatoli Jermak (33) on õppinud ärijuhtimist ning lõpetanud TalTechi Virumaa Kolledži masinaehituse ja energiatehnoloogia protsesside juhtimise eriala.
Jermakid juhivad ettevõtet Klarias Compani OÜ, mis tegeleb ehitustehnika rendi, paigalduse, projekteerimise ja hooldamisega. Tänu ülikoolist saadud teadmistele on äri aina rohkem laienenud.
“Äri on nagu võistlus ning meile meeldib sellest osa võtta ja võita. Meie võidud on uued lepingud, uued kliendid ja kiitused – hea tagasiside on kallim kui raha,” ütleb Anatoli Jermak. Ta nendib, et masinaehituse valdkonnas on uutele ettevõtetele veel ruumi, kuid paraku kipub kummitama spetsialistide defitsiit.
Kuidas te jõudsite ettevõtte loomiseni ja kas seejuures on olnud abi ka ülikoolist saadud teadmistest?
Anatoli: Klarias Compani on perettevõte, mille asutasid meie vanemad. Lõime vend Pjotriga äris selle loomisest peale jõudumööda kaasa. Pärast isa surma jätkasime äritegevust, vaatasime, et valdkond meeldib, kõik sujub ning hakkasime ettevõtet sammhaaval edasi arendama. Alguses tegelesime vaid ehitustehnika rendi ja paigaldusega, aga praegu ka inseneeriasuunaga – projekteerime, hooldame, asendame ja remondime tõstetehnikat.
Me rendime välja ja paigaldame suurt ehitustehnikat, näiteks autokraanasid, veokeid, korv- ja kahveltõstukeid, lisaks vahetame masinatel ka vintse ja mootoreid.
Pjotr: Ülikooliõpingutel ja TalTechi Virumaa Kolledžil on kindlasti olnud suur roll ettevõtte loomisel. Meie valdkonnas on teadmised ja hea kompetents väga olulised.
Kuna oleme küllaltki noored, siis tuleb ette, et kliendid on skeptilised. Nad kahtlevad, kas oleme ikka piisavalt pädevad ning kas me ikka teame, mida teeme. Vaatavad, et oleme nii noored ja küllap on kogemusi vähe. Vestluse käigus nad aga mõistavad, et meil on vajalikud oskused-teadmised olemas ja suudame pakkuda kvaliteetset teenust.
Tegemist on üsna spetsiifilise valdkonnaga. Kuidas on konkurentsiga ja kes on teie kliendid?
Pjotr: Meil on ka erakliente, kuid peamiselt teenindame siiski suuri ettevõtteid. Meie klientide hulgas on näiteks Enefit Solutions, Viru Keemia Grupp, Eastman Specialities, Enersense ja Rand & Tuulberg Grupp.
Anatoli: Ma ütleks, et valdkonnas on ausat, aga paraku ka n-ö musta konkurentsi. Kahjuks musta konkurentsi on rohkem. Meil tuleb pidevalt tõestada, et meie ettevõte vastab kõikidele Eesti Vabariigi seadustele, kuid hangetel osalevad ka näiteks ettevõtted Poolast ja Leedust, kellel pole kõik tingimused täidetud.
Miks Eesti ettevõtted peavad vastama tingimustele, aga teiste riikide ettevõtted ei pea? Nad osalevad hangetel, mõne ka võidavad, ja viivad raha oma riiki – see pidurdab aga siinseid arendusi ja investeeringuid.
Kui lihtne on selles valdkonnas eristuda ja kas uutele ettevõtetele on veel ruumi?
Anatoli: Uutele ettevõtetele on ruumi, kuid tuleb kindlasti mõelda, millega hakatakse eristuma. Meie eristume kompetentsiga. Hinnad on meil kõrged, kuid kui klient näeb, et oleme asjalikud ja pädevad, siis on nad valmis tegema koostööd ja maksma. Head spetsialistid on meie erialal defitsiit!
Pjotr: Noortel, kes õpivad ja enda teadmisi täiendavad, on masinaehituse ja energiatehnoloogia juhtimise erialal kindlasti võimalus silma paista. Me näeme, et vanemad spetsialistid sageli ei arenda oma äri. Kasutatakse vana tehnoloogiat ning ei soovita teha uusi investeeringuid.
Mis on teie töö juures kõige keerulisem?
Pjotr: Kõige keerulisem on leida aega. Töötame palju ja oleme ettevõtte jaoks olemas, võiks öelda, et ööpäevaringselt. Meil ei ole eriti puhkeaega.
Kas selline eluviis stressi ei tekita?
Anatoli: Kui valdkond, milles tegutsed, sulle meeldib, siis arendad äri pidevalt edasi – see on eluviis. Meil on muidugi ka puhkehetked, kuid neid ei ole palju ning me puhkame teistmoodi.
Näiteks ei ole meil kummalgi juba kümme aastat kodus telekat olnud. Loeme küll lehti ja kuulame raadiot, kuid me ei vaata näiteks eriti filme. Käime peredega mere ääres või muuseumides – kõik on siis õnnelikud ja rahul. Me ei tee seda, mis meie keha või aju vigastab. Me ei tarbi ka alkoholi. Pered on meie elustiiliga harjunud.
On teil juhtunud midagi naljakat või põnevat?
Anatoli: Kord viisime noolkraana objektile ja klient küsis, et kas meil üldse kogemusi on. Tegelikult olime selleks ajaks juba kümme aastat erialast tööd teinud. Vastasime naljaga, et täna on esimene päev ja tulime lihtsalt katsetama, eks pärast paistab, kuidas välja tuleb.
Agregaadid maksavad miljoneid eurosid ning muidugi klient kartis, et need saavad viga. Pärast töö vastuvõtmist ta muidugi nägi ja veendus, et kõik sai tehtud perfektselt.
Pjotr: Ükskord läksime objektile, et tutvuda ühe konkreetse projektiga seotud inimestega. Tegemist ei olnud meie kliendi objektiga, soovisime lihtsalt tutvuda ja tere öelda. Vestlus päädis aga sellega, et saime endale uue suurkliendi ja projekti, millega toimetasime pool aastat.
Enne seda olime osalenud erinevatel riigihangetel, kuid saanud ainult väikseid võite. Tookord aga sõlmisime üsna juhuslikult paari minutiga suure lepingu. Meil on nende inimestega senini väga head töösuhted ja jätkame koostööd.
Millised on teie suuremad eesmärgid ja kas on plaan laieneda ka välismaale?
Anatoli: Plaan on ettevõtet laiendada, värvata rohkem spetsialiste ja teha tööd selle nimel, et saada rohkem kliente. Soovime laieneda ka välisriikidesse. Paari nädala eest lõpetasime projekti ühe värve tootva Rootsi ettevõttega, kel aitasime tootmise teise riiki kolida. Tulekul on ka koostöö välismaise ettevõttega, kes soovib oma tegevuse ja tootmise viia teise riiki. Demonteerime Eestis kõik liinid, agregaadid ja muu vajaliku ning saadame need Indiasse. Kohapeal paneme uuesti kõik kokku.
LISALUGU
TalTech Virumaa kolledži vanemlektor Veroonika Shirokova: kui sinus on tehniline loovus, on see eriala sinu jaoks!
TalTechi Virumaa Kolledži masinaehituse ja energiatehnoloogia protsesside juhtimise
õppekava valmistab ette kaasaegsete tehnikateadmistega leiutajaid ja innovaatoreid, kes on võimelised muutma tootmise efektiivsemaks ning oskavad välja töötada ja juurutada uusi tööstustehnoloogiaid, tootmisroboteid ja masinaid.
Õppekava on täielikult suunatud tööstuse tänastele ja homsetele vajadustele. Nii masinaehitustehnoloogia kui ka energiatehnika on tööturul nõutud ja perspektiivsed valdkonnad.
Eriala on mõeldud kõigile, kellele meeldib töötada uute tehnoloogiate ning robotitega, samuti ise süsteeme projekteerida ja arendada. Ehk teisisõnu sobib see inimesele, kelles on peidus tehniline loovus. Kindlasti tuleb kasuks, kui sisseastuja on matemaatika ja füüsikaga sõber ning kui talle meeldib nuputada ja lahendada probleeme.
Meie õppekava näitel võib kindlalt väita, et sellel erialal saavad suurepäraselt hakkama ka tütarlapsed. On olnud lend, kus oli viis naissoost cum laude lõpetajat.
Paljud vilistlastest loovad oma ettevõtte
Vilistlased leiavad tööd keskastme juhina või spetsialistina masinaehitus-, energeetika- ja mäendusettevõtetes nii Eestis kui ka väljaspool. Paljudel on ka oma ettevõte.
20 protsenti (ehk ühe aasta jooksul) õppekava mahust on praktika suuremates Ida-Virumaa ettevõtetes ja mujal Eestis. See annab võimaluse valmistada ette praktilise kogemusega spetsialiste, kes peale õpingute lõpetamist on võimelised töötama ettevõttes või looma oma firma.
Tööandjad hindavad rakenduskõrgharidusõppe lõpetajaid väga kõrgelt. Meie lõpetajad võetaksegi tööle juba praktika sooritamise järgselt, neile makstakse praktika ajal palka ning õpingute ajal stipendiume. Õppekorraldus on väga paindlik ning pärast tööle asumist on võimalik jätkata õpinguid sessioonõppe vormis, mis toimub kaks korda kuus nädalavahetustel.
Kui sul tekkis huvi TalTechi Virumaa Kolledži masinaehituse ja energiatehnoloogia protsesside juhtimise eriala vastu, loe selle kohta rohkem siit.