Teadlased töötasid välja veniva ning iseparaneva elektroonilise naha

Foto: Shutterstock.

USAs asuvas Colorado Boulderi ülikoolis on välja töötatud uudne “elektrooniline nahk”, mis teeb inimesest justkui filmist “Terminaator” pärit küborgi. 

Detailid uue kunstnaha kohta avaldati sel kuul ajakirjas Science Advances ülikooli teadlaste poolt. Teadlaste sõnul on nahk veniv, täielikult taaskasutatav, iseparanev ja mis peamine – kleepub inimese nahale, lisades elektroonikakihi peaaegu igale kehaosale.

“Nutikellad on küll väga funktsionaalsed, kuid need on lihtsalt randmel üks suur metallitükk. Kui me tahame tõeliselt kantavat seadet, siis ideaalis on selleks õhuke kile, mis mahub mugavalt teie kehale,“ sõnas uuringu kaasautor Wei Zhang.

Elektrooniline nahk on arendamisel olnud juba aastaid. See on valmistatud vedelatest metalltraatidest, mis on paigutatud õhukeste polüimiidi kihtide vahele – materjal, mis annab seadmele venivuse.

Sellele lisaks on seadmel märkimisväärsed iseparanevad omadused. Pärast nahka sisselõikamist võib see ennast mõne minuti jooksul uuesti kokku lappida. Protsess sarnaneb inimnaha paranemisega, kuid tehes seda tunduvalt kiiremini. 

Ülikooli teatel rakendatakse kunstnahka esmalt eelkõige inimeste pulsi ja liikumise jälgimiseks. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.