Pika ajalooga, kuid alles äsja iseseisvunud TalTechi tekstiilitehnoloogia labor on tudengite jaoks otsekui tõotatud maa – siin võib särava idee ja sihikindla tegutsemisega jõuda lausa eksklusiivsete tulemusteni.
Tekstiil on valdkond, millest me rõivakandjatena mööda ei pääse. Käibed on siin tohutud, turg ülemaailmne. Ning muredki pigem ühesugused: olla teistest originaalsem, aga ka jätkusuutlikum, jõuda taaskasutuses uue tasemeni. Nii pole ime, et Tallinna Tehnikaülikoolis tegutseb Materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituut ning selle raames nüüdsest ka päris omaette tekstiilitehnoloogia labor.
![](https://geenius.ee/app/uploads/sites/7/2023/06/f4e83887999f045990e933bbcb01d99c.jpg)
Tegutsetakse neljas suures valdkonnas
Labori juht Tiia Plamus loetleb uhkusega komplekslahenduse erinevaid osi: tootearenduse labor, laserlõikustehnoloogia labor, tekstiilmaterjalide katselabor, targa tekstiili ja mikroskoopia õppeklass, tekstiilijäätmete väärindamise labor ning rõivaste ja tekstiiltoodete CAD/CAM labor.
Laborid võimaldavad näiteks vanadest purustatud teksapükstest või muudest tekstiilijäätmetest valmistada uusi materjale. Teada võib saada, kui kiiresti kulub läbi diivani kattematerjal või kui palju must T-särk annab pesus värvi. CAD/CAM labor aga võimaldab 3D mannekeenile selga sobitada omaenda konstrueeritud rõivad.
Tegutsetakse neljas suures valdkonnas. Esiteks loomulikult õppetöö, samavõrra tähtsana aga ka alus- ja rakendusuuringud. Lisaks pakutake ettevõtetele katseteenuseid ja viiakse läbi täiendkoolitusi.
Eriti oodatud on laborisse materjalitehnoloogia bakalaureuseõppekava ning puidu-, plasti- ja tekstiilitehnoloogia magistriõppekava tudengid. Siin teevad teadust aga ka mitmel doktorikaval õppijad ning populaarsust koguvad mikrokraadikavad Ringmajandus ja materjalitehnoloogia ning Ringmajanduslik tekstiili- ja rõivatootmine.
Valdkonna teadlastel on Tallinna Tehnikaülikoolis käsil mehaaniliselt ümbertöödeldud tekstiilkiudude väärindamine erinevateks komposiit- ja tekstiilmaterjalideks; tekstiili- ja rõivamaterjalide füüsikalis-mehaaniliste omaduste uurimine ning uudsete töötlemismeetodite uurimine (sh lasertöötlus, digitrükk, “targad” tikandid ja viimistlusmeetodid).
![](https://geenius.ee/app/uploads/sites/7/2023/06/f79f8a572392a4d49e8cd9d0753b555c.jpg)
Võimalus teadussuunade sünergiaks
Labori kuulumine TalTechi materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi koosseisu annab erilise võimaluse ka erinevate teadussuundade sünergiaks. Tegutsevad siin ju veel anorgaaniliste materjalide, biofunktsionaalsete materjalide, biopolümeeride tehnoloogia, keskkonnatehnoloogia, puidutehnoloogia, päikeseenergeetika materjalide ning õhukesekileliste energiamaterjalide laborid.
“Siin on loodud kõik võimalused nii tudengite hea õpikogemuse jaoks kui ka koostööks nn lähivaldkondadega,” kinnitas labori avaüritusel Tallinna Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna dekaan Fjodor Sergejev.
Tekstiilitehnoloogia ja rõivatootmise alane õpetus Tallinna Tehnikaülikoolis sai alguse 1988. aastal. Mõni aeg hiljem loodi Puidu, polümeeride ja tekstiili instituut koos tekstiilitehnoloogia õppetooliga. 2001. aasta suvel kolis õppetool nn Suusabaasi majja, nii sai hoone uueks nimeks Tekstiilimaja. Tänavu märtsist eraldi üksusena tegutsev tekstiilitehnoloogia labor võrsus 2017. aastal loodud polümeeride ja tekstiilitehnoloogia laborist.
Materjalitehnoloogia eriala kohta saad lähemalt lugeda veebilehelt Materjalitehnoloogia (taltech.ee)
Puidu-, plasti- ja tekstiilitehnoloogia eriala õppimise kohta leiad info veebilehelt https://taltech.ee/sisseastuja/magistrioppe-erialad/puidu-plasti-ja-tekstiilitehnoloogia
Ettevõtted saavad koostöösooviga pöörduda SIIN.