Mida panna tähele viirustõrjet valides?

Tele2 Eesti B2B teenuste valdkonnajuhi Janek Jaago sõnul tasub tähelepanu pöörata sellele, kes pakub parimat ja kõige mitmekülgsemat kaitset.Foto: Tele2

Küberturvalisus on keeruline teema, mille ilmselt paljud jätaks parema meelega IT-spetsialistide mureks. Paraku pole tänapäeval sellest maailmast pääsu ühelgi internetikasutajal, isegi kui sõnad nagu paha- ja lunavara silme eest kirjuks võtavad. Küll aga aitab peavalu leevendada õigesti valitud viirustõrje, mis truu valvekoerana ohud maandab. Seda ainsat ja õiget leida pole siiski nii lihtne, kuna valikuid on justkui lõputult.

Kuidas end viiruste, pahavara ja muude küberohtude eest kaitsta ning milliseid möödalaskmisi viirustõrje valikul vältida, teeb selgeks Tele2 Eesti B2B teenuste valdkonnajuht Janek Jaago.

Tüüpilised vead, mida kasutajad viirustõrjet valides/kasutades teevad:

  • Usaldatakse tasuta viirustõrjeid. Tasuta viirustõrje kasutamine võib olla ahvatlev, kuid enamasti on see siiski piiratud funktsionaalsusega. Esinenud on ka juhtusid, kus tasuta versioon kogub taustal kasutajate käitumismustreid ja müüb neid edasi reklaamifirmadele, kes siis oma reklaame paremini sihtida saavad.
  • Ei uuendata viirustõrjetarkvara ning nii kaotab see oma kaitseomadusi. Uuendused sisaldavad sageli turvaparandusi ja uute ohtude avastamise funktsioone, mistõttu on oluline hoida viirustõrjetarkvara alati värskendatuna.
  • Eeldatakse, et operatsioonisüsteemiga vaikimisi kaasasolev viirustõrje on piisav. Paraku võivad sellised lahendused olla piiratud või siis ei pruugi need pakkuda täiendavaid kaitsefunktsioone, mis eraldiseisval viirustõrjel olemas on.
  • Ei mõelda läbi oma reaalseid vajadusi, kus viirustõrjet vajatakse ning mis lisafunktsioone seal võidakse kasutada, et teenusest maksimaalset kasu saada (nt vanemliku kontrolli lisa).

Milliste kriteeriumide põhjal viirustõrjet valida?

Tõhusus

Viirustõrje peaks olema tõhus ning suutma avastada ja eemaldada eri tüüpi pahavara, sealhulgas viiruseid, nuhkvara, troojalasi, lunavara jne.

Reaalajas kaitse

Viirustõrje peaks pakkuma reaalajas kaitset, tuvastades ja neutraliseerides ohtlikke elemente jooksvalt, kui need seadmesse satuvad.

Automaatne uuendamine

Viirustõrje peaks tagama automaatse uuendamise, et kaitsta kasutajat uute ja tekkivate ohtude eest. Regulaarsed viirustõrje definitsioonide värskendused on äärmiselt olulised.

Heuristiline analüüs

Viirustõrje peaks kasutama heuristilist analüüsi, mis võimaldab tuvastada ja blokeerida tundmatuid või muunduvaid pahavara liike, tuginedes käitumismustritele ning teistele omadustele.

Väike mõju seadme jõudlusele

Viirustõrjerakendus ei tohiks liigselt mõjutada nutiseadme jõudlust, et tagada sujuv ja kiire kasutuskogemus, ega tohiks “süüa” akut.

Lisafunktsioonid

Mõni viirustõrjeprogramm võib pakkuda täiendavaid funktsioone, nagu tulemüür, privaatsuskaitse, vanemliku kontrolli võimalused jms, mis võivad olla kasulikud täiendava kaitse tagamiseks.

Milline on parim viirustõrje?

See aeg on tõenäoliselt läbi, kus mõnel teenusel on selline eelis, mida ükski teine ei paku. Pigem tasub tähelepanu pöörata sellele, kes pakub parimat ja kõige mitmekülgsemat kaitset. Üldiselt on nii, et hea mainega ja usaldusväärsed teenusepakkujad on tugevad ka kõigis eespool välja toodud kriteeriumites.

Kui otsida seda kõige kõigemat, võib välja tuua Bitdefenderi turvatarkvara, mis on viimase kümne aasta jooksul koguni viiel korral maailma parimaks viirustõrjeks valitud. Võitude taga on just selle tõhusus, innovatsioon, madal süsteemiressursside kasutamine ja täiendavad turvafunktsioonid.

Mille vastu Bitdefender kaitseb, sõltub väga palju paketist, mille kasutaja valib (saadaval on nii eratarbijatele kui ka väiksematele ettevõtetele ideaalselt sobivad Bitdefenderi paketid Total Security Kodu ja Kodukontor kui ka suurematele äridele sobiv pakett GravityZone). Peamised ohud, mille vastu Bitdefender tavakasutajat kaitseb, on viirused ja pahavara, õngitsuslehed ning -kirjad, lunavara, nuhktarkvara ja identiteedivargused. Lisaks on eraldi rakendusena olemas vanemliku kontrolli võimalused, mida saab panna oma laste seadmetesse ilma lisatasuta.

Kuidas valida endale sobivaim viirustõrjepakett?

Veel rohkem kui erinevaid viirustõrjetarkvarasid on eri funktsioonidega kaitsepakette. Nagu eespool juba mainitud, minnakse sageli alt just paketi valikul, kuna ei mõelda läbi, mille vastu soovitakse end kaitsta või milliseid lisafunktsioone vaja võib minna. Nii võib juhtuda, et makstakse peale funktsiooni eest, mida ei kasutatagi, või jäädakse mõne teise külje pealt hoopis kaitsmata.

Bitdefenderi portfellis on mitmeid pakette, mis erinevad peamiselt neis sisalduvate funktsioonide ja litsentside arvu poolest. 

Bitdefender Antivirus Plus

See pakett sisaldab põhifunktsioone, nagu viiruste ja pahavara avastamine ning eemaldamine, pahavara-lingi blokeerimine ja turvaline sirvimine. Antivirus Plus pakett on suunatud peamiselt individuaalsetele kasutajatele, kes soovivad oma seadmesse põhjalikku viirustõrjet.

Bitdefender Internet Security

Lisaks viirustõrjele pakub Internet Security pakett täiendavaid turvafunktsioone, nagu tulemüür, vanemliku kontrolli võimalused, privaatsuskaitse ja pahavara-lingi blokeerimine. See pakett on mõeldud kasutajatele, kes soovivad laiemat turvakaitsespektrit oma veebikogemuse ja privaatsuse kaitsmiseks.

Bitdefender Total Security Kodu ja Kodukontor

Total Security on eelnevatest kõikehõlmavam pakett, mis sisaldab kõiki funktsioone, mida pakuvad Antivirus Plus ja Internet Security ning milles on ka täiendavaid turvafunktsioone, nagu failide krüptimine, turvaline brauser, varundamine ja taastamine ning jõudluse optimeerimine. See pakett sobib kasutajatele (nii kodukasutajad kui väikeettevõtted), kes soovivad maksimaalset turvalisust, kaitset ja täiendavaid funktsioone. Saadaval on ka Premium VPN-iga versioon.

Lisaks ülaltoodud pakettidele pakub Bitdefender ka Bitdefender GravityZone’i lahendusi suurematele ettevõtetele, kus sisalduvad juba väga spetsiifilised kaitseteenused ning haldus käib tsentraalse konsooli kaudu. Sellised lahendused sobivad ettevõtetele alates 10 töötajast.

Tele2 pakub viirustõrjelahendusi kõigile kodukasutajatele ja ettevõtetele, olenemata suurusest. Nii paketi kui ka litsentsi valikul pakutakse igakülgset abi ja selle kohta saab täpsemalt uurida ettevõtte kodulehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.