Mobiilipaketi valimine ei ole raketiteadus!

Mobiilipaketi valik ei pea olema keeruline.Foto: Shutterstock

Vahel võib juhtuda, et aastaid kasutusel olnud mobiilipakett ei vasta enam vajadustele ja tuleks uus valida. See aga ei pea keeruline olema ja on kindlad asjad, millele Tele2 Eesti erakliendi kõneteenuste valdkonnajuht Henry Murumaa soovitab valikut tehes tähelepanu pöörata.

Kõige alus on vajaduste ja harjumuste kaardistamine

Loomulikult on paketi valimisel kõige olulisemad harjumused ja vajadused, mis tasub enne teiste üksikasjade uurimist selgeks teha. “Näiteks rändlusteenuste puhul võib Eesti kasutajate seas populaarsele piiramatu andmesidemahuga põhjamaade paketile piisav alternatiiv olla hoopis kohalik piiramatu pakett, milles sisaldub andmemaht euroliidus, sealhulgas ka põhjamaades. Samuti ei ole mõistlik valida piiramatu andmesidemahuga 5G paketti, kui su nutiseade seda ei toeta või kasutad kuus ainult mõned gigabaidid andmesidet,” selgitab Murumaa. Kui tead oma harjumusi ja vajadusi, saad valikuga edasi liikuda.

Varasemalt kasutati telefoni peamiselt helistamiseks ja sõnumite saatmiseks, aga enam mitte. Enamik mobiilipaketid sisaldavad Eestis kasutamiseks piisavalt või isegi piiramatult kõneminuteid ja sõnumeid – seega pole vajadust nendesse ridadesse liialt süveneda. Murumaa rõhutab, et internetimaht on juba tähtsam, sest selles osas on valikud väga erinevad: enamikes pakettides on netimaht piiramatu, mõnedes aga tänapäeva mõistes väike, aga kui see kuu jooksul otsa saab, võib juurde tellimine üsna kulukas olla.

Samas on ka vajadused erinevad: kui veedad enamuse ajast koduse või töö WiFi levialas, võib isegi nutiseadme aktiivsel kasutajal tegelik netimahu vajadus jääda paari gigabaidi juurde. Miks siis mitte valida soodsam pakett? Seni kasutatud andmeside mahtude kohta saad lihtsasti hea ülevaate iseteenindusest.

Kaaluda tasub ka lisaväärtust pakkuvat kiirust ja teenuseid

Kas pakett peaks aga ka 5G-d võimaldama? “See sõltub,” ütleb Murumaa. “Kui kasutaja telefon 5G-d ei toeta, ei ole see ju otseselt oluline. Teisalt on meie kõikides piiramatutes pakettides see võimekus olemas ja kui netimahtu rohkem tarbitakse, on mõistlik valida selline kiiremat andmesidet pakkuv pakett.” Pealegi on enamik Eestis müüdavaid uusi nutiseadmeid juba 5G toega, mis tähendab, et selle kasutamiseni jõudmine on tegelikult aja küsimus.

Murumaa sõnul muutuvad üha olulisemaks lisateenused. Nagu öeldud, on nii kõned kui ka internet vähemalt Eestis juba piiramatud, kuid pakettides on erinevaid lisaväärtuseid küllaga. Seepärast tasuks need paketi valimisel kindlasti üle vaadata: äkki on veidi kallimas paketis midagi, mida tegelikult vajaksid ja mille eest hiljem muidu juurde maksaksid?

Näiteks Tele2 piiramatutes pakettides on hinna sees muu hulgas OneSIM – mis võimaldab ühte numbrit kahe seadme vahel kasutada -, Bitdefender viirusetõrje litsents ja eelmisel aastal uuendatud Mobiil-ID. Kui neid siiski vaja ei ole, saad soodsama paketiga raha säästa.

Üks lisateenuseid on ka rändlus, mis küll enam nii oluline ei ole, sest enamik Eestis pakutavaid mobiilipakette sisaldavad EL-i piires kasutamiseks nii kõneminuteid, sõnumeid kui ka internetti. Siiski on siin erinevusi ja need, kes rohkem reisivad, peaksid tähelepanu pöörama, mida valitud pakett välismaal olles tegelikult pakub. Euroliidust välja reisides on asi keerulisem ja siis tuleb enamasti lisateenuseid tellida. Rändlusteenuste kohta oleme pikemalt kirjutanud siin.

Kui vajadused muutuvad vaheta paketti kasvõi iga kuu

Hind on muidugi tähtis, sest keegi ei soovi rohkem maksta kui vaja. Mõistliku hinnaga paketi leidmiseks tuleb lihtsalt välja selgitada need, mis pakuvad sinu jaoks vajalikke võimalusi ja valida nende seast soodsaim. Siinjuures peaks arvestama, et üksikute pakettide hinna võrdlemine võib olla eksitav, sest operaatorid pakuvad näiteks mitme numbri korral ka erinevaid soodustusi. Tele2 on loonud näiteks lahenduse Piiramatu Perele, kus iga Ekstra mobiilipaketi tellija saab iga järgneva Piiramatu või Piiramatu Nett paketi kümne euroga kuus.

See tähendab, et kogu pere ühe operaatori juures hoides võib igakuine kokkuhoid olla päris korralik, eriti suured on aga erinevused siis, kui arvutada sideteenuste maksumus pikema aja peale kokku. Boonuseks on ka mugavus, et arved tulevad ühest kohast.

Kas ka levi on veel oluline teema? Suur osa Eestist on kaetud kõikide operaatorite poolt, teisalt on väiksemaid katmata alasid kõikide teenusepakkujate levivõrgus. Üks võimalus on proovida erinevaid operaatoreid – kui praegu on kõne kvaliteet halb või mobiilne internet aeglane, võib teist teenusepakkujat katsetada. Samas on operaatorid oma levialad põhjalikult kaardistanud ja saad lihtsalt leviala kaardilt kontrollida, kuidas sinu kodukohas või liikumisteedel leviga lood on.

Muidugi tasub meeles pidada, et enamasti ei olda pakettide külge laulatatud ja neid võib väga vabalt kasvõi igakuiselt vastavalt vajadusele muuta. “Kui suvel on rohkem välismaal liikumist, siis selle asemel, et endale mõnes riigis andmeside mahtu juurde tellida, võid ju paketi kuuks ajaks lihtsalt sobiva suurema vastu vahetada,” toob Murumaa näite.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.