The Pitch

4 lihtsat soovitust, kuidas ideekonkursil The Pitch edukas olla

Ideekonkursil osalemise mõte on enamasti võit. Edu tähendab võimalust oma idee ellu viia ja saada selleks ka rahaline tugi. Ideekonkurss Enefit Idea Hub – The Pitch pole siin erand. Seepärast anname 4 head nõuannet, mida oma ideed esitades kaaluda.

Tegemist ei ole võiduretseptiga. Kaugeltki mitte! Konkursile on oodatud kõik ideed. Ka need, mis tunduvad esmapilgul liiga lihtsad või hoopis täiesti utoopilised. Eesti Energia tegutseb kuues riigis, kus on üle 60 miljoni potentsiaale kliendi. Nende turgude tehnoloogiline võimekus, aga ka kliendi ootused on väga erinevad. Seega on võimalik ka energeetika sektoris arendada lisaks massidesse minevatele teenustele ka väga põnevaid ja kasumlikke nišilahendusi.

Aga vaatame korra minevikku. Enefit Idea Hub – The Pitch otsis mullu ideid kahes valdkonnas: nutikad kliendilahendused ja tark võrk. Žürii poolt parimaks tunnistatud Ott Antsmaa võiduidee eesmärk oli anda võrguettevõtte Elektrilevi klientidele võimalus kasutada erinevate energiateenuste pakkujate teenuseid läbi ühe liitumisplatvormi. 2019. aasta lõpuks saavad klientide enim vajatud liitumisteenused juba automatiseeritud.

Lihtsuses peitub võlu

Automatiseeritud liitumisplatvormi idee oli lihtne ja loogiline. Lausa nii, et tekkis küsimus, miks seda juba tehtud pole. Võrguga on liitunud ligi 2000 mikrotootjat. Selleks, et inimesed tahaksid ja julgeksid uut tehnoloogiat rakendada, on üheks eelduseks võimalikult lihtne asjaajamine ja võrguga liitumine.

Kui perel tekib mõte, et paneks päiksepaneelid maja katusele, peab esimese vastuse selle võimalikkuse kohta saama kohe. Ilma pika taotluste täitmise ja menetlemiseta. Taastuvenergia on tähtis ja selle kasutusele võtmine peab olema lihtne. Aga see ei tähenda ilmtingimata, et lihtsus iseenesest kriteerium. Loeb ikkagi sisu!

Ära piirdu koduriigiga ja vaata tulevikku!

Elektriautode valik ja turg kasvab mühinal. On vaid aja küsimus, mil ka Eesti pääseb paisu tagant lahti ja elektritransport muutub osaks meie igapäevast. See tähendab, et korraga on tarvis laadida väga paljusid sõidukeid. Eeskätt kortermajade juurde mõeldud laadimislahendus võimaldab korraga laadida mitut autot, aidates võimalikke probleeme ennetada.

Inimesed liiguvad sarnases rütmis. Hommikul minnakse tööle, õhtul koju. Oma elektriautot tahetakse laadida seega samal ajal. Ühes piirkonnas on aga piiratud võimsus. Võimsuse jagamise võiks nende eest ära teha tark laadimise lahendus, mis jagaks laadimisvõimsust nii, et kõik saaksid hommikuks autod laetud ja võrgus ei tekiks ülekoormust. Eestis ei hoomata veel selle probleemi tõsidust, aga Norras ja Hollandis ollakse elektriautode ulatusliku leviku ja mittenutikate laadijate tõttu olukorras, kus tipptarbimise ajal elektri tagamine kõigile on tõeline väljakutse. Eesti Energia peab idee autoritega koostööläbirääkimisi ja pakutud tehnoloogias nähakse suurt potentsiaali.

Roheline mõtlemine ja pärisprobleemid

Mullu sai kolmanda koha idee rohelisest arvestist, millega inimene saaks valida taastuvenergia tarbimist. Teatavasti ei saa tuult ja päikest kui taastuvaid energiaallikaid inimese tahtele allutada. Aga pirn peab põlema ka siis, kui tuul ei puhu. See on väljakutse elektrisüsteemi operaatorile ja ka elektriturule.

Lahendused on paljuski tarbijate enda kätes. Näiteks saab kodumasinad elektrit tarbima panna öiseks ajaks, kui see on odavam. Roheline arvesti võimaldaks nihutada elektrivajadust aega, kus on rohkem taastuva energia pakkumist. Idee autorid on leidnud tugevad koostööpartnerid ja arendavad ideed edasi.

Mõtle kliendile. Mõtle inimesele

Tuleviku energiasüsteemi keskene tegutseja on klient. Kodu- või äritarbija, ühe elektriauto või pilvelõhkuja mõõtu büroohoonega. Eduka idee elluviimisel peaksime astuma vähemalt ühe sammu tuleviku suunas, kuid samal ajal tegema elektrit vajavate klientide elu lihtsamaks, mugavamaks ja kasulikumaks.

2018. aastal jõudis kümne parema hulka mitmeid põnevaid ideid, mis tehnoloogia arenedes ja turu küpsedes võivad nutika lähenemise korral küpseda edulugudeks. Nii mõnegi parimate sekka jõudnud idee autor ei olnud energeetik või energeetika sektoris töötaja, vaid inimene, kes soovis paremat lahendust argistele probleemidele nagu telefoni laadimine, kodu kütmine ja valgustamine või elektriauto laadimine.

Esita oma idee juba täna!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.