The New Energy Game – mis see on?

Nicoleta Fedorovici

Ideekonkurss Enefit Idea Hub – The Pitch kannab pealkirja „The New Energy Game“, uus energiamaailm. Võtsime appi oma ala parimad tegijad, et selgitada, mis see on ja millest koosneb.

Homse energiamajanduse keskne lüli pole mitte elektrijaam, vaid klient, kes on osa nutikast süsteemist. Ta tarbib taastuvat energiat, kuid aitab samal ajal energiasüsteemi tasakaalus hoida. Tuult ja päikest me ju juhtida ei saa.

Küll saame nutikamalt juhtida kliendi käsutuses olevaid suuri salvesteid ja energiatarbijaid, mis võimaldavad võrgukoormust algoritmide abil vastavalt vajadusele reguleerida. See süsteem ongi New Energy Game, energiasektori tulevik, mille arendamiseks otsime innovaatilisi ideid.

Enefit Idea Hub korraldas 1. oktoobril innovatsioonipäeva pealkirjaga „Innovation Game Day“, kuhu tõi kokku uue energiamaailma eeskäijad. Millised on meie tänased ja homsed väljakutsed ning lahendused, saad järgnevast teada!

Hando Sutter, Eesti Energia juhatuse esimees: „Ühiskond ootab, et energiasektor panustaks puhtamasse tulevikku ja emissioonide vähendamisse. Taastuvenergiasse tehakse suuri investeeringuid, kuid neist ainuüksi ei piisa. Energiasüsteem vajab nutikat lähenemist, millesse on kaastatud ka kliendid. Näeme, et tänane energiasüsteem muutub täielikult.“

Uus energiamaailm koosneb kolmest suurest valdkonnast, mis on ka meie tänavuse ideekonkursi peateemad: Smart Mobility, Smart Services, Smart City.

Et pilt selgem oleks, toome näite. Me teame, autotranspordi lähitulevik kuulub elektriautodele, aga ei paista, et töötamise iseloom oluliselt muutuks. See tähendab, et igal õhtul sõidavad tuhanded ja miljonid inimesed oma elektriautoga koju ja tahavad, et sellega hommikul liikvele minnes oleks aku kenasti täis. Nutikate lahendusteta näeks asi välja nii, et lühikese aja jooksul ühendatakse kõik need sõidukid juhtme külge, mis tõstab elektrinõudluse lakke.

Smart Mobility. Auto kui elektrivõrgu loomulik osa

Homne elektritransport pole puhas ja kasulik mitte ainult seepärast, auto ei tossa ega tarbi kallist kütust. Elektriautode akud saame salvestitena võtta kasutusele elektrivõrgu osana, jättes selle arvelt tootmata uut elektrit. Sõiduki omanik saab aga energiat võrku tagasi andes selle pealt teenida.

Margus Mikk, Nissan Nordic Europe’i Baltikumi maajuht: „Elektriauto on põhimõtteliselt ratastel aku ehk aku, mida saad liigutada ühest punktist teise. Nutikas lahendus sellest maksimumi võtmiseks, on kasutada vehicle to grid (kahesuunaline laadimine) seadet. Nii saab auto võrgu osaks ja võimalik toetada teenusepakkujat. Kui elektrihind on madal, toimub auto laadimine. Kui hind on kõrge, anname energiat võrku tagasi. Siin ongi elektriautodel suur potentsiaal, sest suurema osa ajast seisavad sõidukid ju paigal.“

Smart Services. Nutikalt juhitud elektritarbimine

Tööstus- või koduseade peaks elektrit tarbima siis, kui see on mõistlik. Nii võrgule kui rahakotile. Kuidas panna kliendi juures asuvad seadmed tööle nii, et nad tarbiksid elektrit nutikamalt ja juhitavamalt, võimaldades samal ajal taastuvenergia suuremat kasutust.

Jukka Patrikainen, ABB Baltic tegevjuht: „Tark energiajuhtimine on küllaltki uus termin, mille on kaasa toonud tuule- ja päikseenergia üha laialdasem kasutuselevõtt. Võtmeküsimus on, kuidas me juhime korraga uusi ja traditsioonilisi energiaallikaid, pidades samal ajal silmas ettevõtete muutuvaid energiavajadusi. Ehk kuidas toota ja kasutada energiat kõige nutikamal moel.“

Smart City. Nutikalt juhitud nutikad seadmed

Pekka Tuominen

Targad inimesed elavad targas linnas, milles asuvad suuremad ja väiksemad nutikad elektritarbijad ja -salvestid on ühendatud ühtsesse energiasüsteemi. Selle eesmärk on tagada inimese jaoks maksimaalne mugavus ja võrgu jaoks optimaalne koormus.

Pekka Tuominen, VTT vanemteadur: „Targaks võib pidada linna, kus on kasutusel arvukalt infotehnoloogilisi süsteeme, mis toodavad suurel hulgal andmeid, mida inimeste heaolu tõstmiseks nutikalt ära kasutatakse. Targast linnast võib mõelda ka läbi mõju ehk mida sa suudad tegelikult saavutada.“

Oluline roll uues energiamaailmas on andmetel, mille tark kogumine ja analüüs võimaldab pakkuda mitte ainult täpsemaid ja kasumlikumaid teenuseid, vaid juhtida võrgukoormust ja vähendada tarbimist.

Nicoleta Fedorovici, Microsoft CEE Data & AI Partner Development Lead: „Andmeid saab kasutada selleks, et luua parem arusaam klientide vajadustest, mõista, milliseid tooteid esmajärgus lansseerida, milline on kasumimudel ja kuidas kõnetada uusi turge. Neid andmehulki on võimatu analüüsida käsitsi, mis tähendab, et ettevõtted vajavad uusi tehnoloogiaid ning samuti suuremat hulka energiat, et neid seadmeid edukalt töös hoida.“

Kõik Innovation Game Day’l tehtud ettekanded koos slaidide ja aruteluga leiab Enefit Idea Hubi kodulehel.

Esita oma idee juba täna!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.