Tuleviku linn

Google Maps hoiatab autojuhte nüüd keskkonnatsooni sisenemise eest

Keskkonnatsooni sisenemine võib rahakotile päris valusa põntsu panna.Shutterstock

Heitgaaside negatiivne mõju kliimale pole tõenäoliselt kellelegi uudiseks. Et Euroopa suurlinnad on teatud elupiirkonnad muutnud keskkonnatsooniks ehk teisisõnu LEZ-tsooniks (Low Emission Zone – ingl k), kuhu on võimalik siseneda vaid teatud sõidukitel, hoiatab tsooni sisenemisel kohaldatavast maksust nüüd ka Google Maps.

Järjest rohkem linnu

Kui praeguse seisuga teavitatakse Google Mapsi kasutajat Pariisis, Londonis, Barcelonas, Berliinis ja Amsterdamis rakenduvate lisatasude eest, siis tulevikus lisandub rakendusse neid rohkem – seda enam, et selliseid piirkondi tuleb üle kogu Euroopa aina juurde.

Google’i kinnitusel kuvatakse hoiatus tsooni läbimise kohta juba sõidu planeerimise hetkel, mitte alles sinna sisenedes, aga ka näiteks tsoonile lähenedes. Seejärel pakub Google Maps alternatiivseid mooduseid sihtkohta jõudmiseks.

Kergemalt võivad hingata autoomanikud, kelle sõiduk vastab linna poolt kehtestatud reeglitele. Näiteks Londoni keskkonnatsooni sisenemiseks vajalike nõuetega saad tutvuda siin.

Vajalik kleebis

Keskkonnatsooni sisenemist kontrollitakse liikluskaamerate abil, mille abil tehakse selgeks, kas sõiduk vastab kohalikele eeskirjadele või mitte. Nimelt tõendab sõiduki vastavust sätestatud reeglitele esiklaasile paigaldatud kleebis. Tsooni eesmärk on edendada keskkonnasõbralike sõidukite soetamist ning seeläbi linnade õhukvaliteedi paranemist.

Soovitud efekti on juba märgata: Carwow andmetel kaalub enam kui pool kohalikest sõidukiomanikest oma auto vahetamist elektri- või hübriidauto vastu, seda juba lähima viie aasta jooksul. Samuti on erinevate uuringute kohaselt paranenud märgatavalt LEZ-tsoonide õhukvaliteet.

Saab veel paremini

Lisaks LEZ-tsoonile eksisteerib Londonis ka ULEZ-tsoon (Ultra Low Emission Zone – ingl k), mis tähendab, et selles piirkonnas on liiklus keskkonnakahjulike sõidukitega veelgi rohkem piiratud. Käesoleva aasta 25. oktoobrist laieneb ULEZ-tsoon veelgi suuremale alale, vältimaks emissioonide teket Londonis veelgi laiema piirkonna ulatuses.

Praegu ja edaspidi maksab ULEZ-tsooni sisenemine autodele, mootorsõidukitele ja kaubikutele, mille raskus ei ületa 3,5 tonni, 12,50 naela ehk 14,59 eurot. Üle 3,5 tonni kaaluvate veoautode ning üle 5 tonni kaaluvate busside sisenemiseks tuleb aga välja käia märkimisväärselt suurem summa: 100 naela ehk 116,74 eurot, mis teeb linna keskpaika sisenemise üpris ebameeldivaks.

Pariisis aga on keskkonnakahjuliku autoga sisenemine keskkonnatsooni veelgi kallim: sõiduki ühekordse sisenemise eest tuleb välja käia 68 eurot, suuremate sõidukite puhul küündib tasu 135 euroni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.