Tallinna Ülikooli ja Ülemiste City allkirjastasid kolmapäeval, 12. oktoobril koostöölepingu ning sündmusel arutleti selle üle, milliseid suundumused mõjutavad tuleviku haridussüsteemi ja milline on tulevikutalentide areng.
Kas tulevikus ongi ainult kolm-neli veebiplatvormidel põhinevat suurt ülikooli nagu Google, Amazon ja Bolt, mis asendavad senised kõrgkoolid ja õppimisviisi?
Küsimusi on palju
Tulevikuhariduse teemalises vestlusringis osalenud Tallinna ülikooli rektor professor Tõnu Viik kahtles sellise tulevikustsenaariumi realiseerumises, kus eksisteerib ainult kolme-neli suurt veebipõhistel platvormidel põhinevat ülikooli. “Kui tahame saada eestikeelseid spetsialiste, siis vaevalt nii juhtub,” tõdes ta.
Tõnu Viik lisas, et hiljutise pandeemia ajal saadud kogemus näitas, et ettesalvestatud veebikoolitus sobib teatud tüüpi õppijale teatud vajaduste täitmiseks. Samas suuremas osas õppeolukordades on asi siiski teisiti ning enamik oskustest vajavad omandamiseks füüsilist kohalolu ja teisi kaaslasi – seda ei suuda suured veebiplatvormide vahendajad pakkuda.
“Küll aga õppesisu osas hakkavad õpetajad kasutama e-õppevahendeid, mida need platvormid pakuvad – sinna suunas liigume küll,” märkis ta.
Ülikoolide osaluseta arengut ei toimu
Ülemiste Cityt arendava Mainor ASi juhatuse esimees Kadi Pärnits lausus tulevikutalentide koolitamise olulisuse üle arutledes, et äärmiselt oluline on kokku viia ettevõtted ja kõrgkoolid nagu seda on ärilinnakus viimastel aastatel järjest rohkem ka tehtud. “Ma ei näe targa töö ja talendikate ettevõtete arenemist ilma kõrgkoolideta,” lisas ta.
Kadi Pärnits lisas, et kõrgkoolide järjepidevus ja läbi aastate kogunenud teadmised on suureks väärtuseks. Ilma teadmisteta aga pole innovatsiooni võimalik teha. Lisaks nõuab keskkonna kiire muutumine kiiret kohanemist ja oskusi muudatustega hakkamasaamiseks ka tulevikutalendilt, mida edaspidi peaks arvestama ka kõrgkoolid.
Tallinna Ülikool ja Ülemiste City allkirjastasid 12. oktoobril koostööleppe, et kinnitada mõlema osapoole huvi edendada ühiselt tulevikuharidust ja talentide toetamist. Allkirjastamisele eelnes vestlusring selle üle, milliseid teadmisi, talente ja tehnoloogiaid vajab tuleviku haridussüsteem.
Aruteluringi juhtis Tallinna Ülikooli haridusinnovatsiooni prorektor Kristi Klaasmägi ning seal osalesid ülikooli rektor professor Tõnu Viik, Mainor ASi juhatuse esimees Kadi Pärnits, Ericsson AS tegevjuht Andrus Durejko ning Tallinna Ülikooli täiskasvanuhariduse ja mitteformaalõppe professor Kai Pata.
Vaata galeriid allkirjastamisest ja vestlusringist.
Ülemiste City ja Tallinna Ülikooli vahelise memorandumi keskmes on lubadus aina tehnologiseeruvas maailmas mitte silmist kaotada inimest ning otsida viise, kuidas toetada talente ja nende esilekerkimist.
Memorandumi allkirjastamiseks “äratatati ellu” Ülemiste City asutaja ja Mainori pikaaegne juht Ülo Pärnits, kes ilmub vestlusse avatarina, mille on loonud TLÜ Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi Enactive Virtuality Lab’i juhtivteadur Pia Tikka ja arvutigraafika spetsialist Ats Kurvet.
Tegemist on kummardusega Ülo Pärnitsa mõjusale tegevusele.