Tuleviku linn

Nokia tehisintellekt hakkab linnas liigse müra tekitajaid kaardistama

Belgia linnatänav.Foto: Dimitris Vetsikas (Creative Commons)

Kes segab rahulike linnaelanike elu või mis tekitab tänava ääres elavate inimeste jaoks lubatust kõrgemat müratausta? Nokia uus tehisintellekti juhitav lahendus, mis ühendab tänavatele paigaldatud sensorid, mikrofonid ja kaamerad, paljastab linnakeskkonda müraga reostajaid ning aitab nutika linna juhtijatel üles leida mürasaaste põhjused.

Tegemist on ühe uue rakendusega Nokia linnaruumi jaoks välja töötatud nutikast stseenianalüüsi vahendist, mis oskab erinevate andmete põhjal hinnata, mis linnas toimub. Sarnase lahendusega on Nokia varem aidanud näiteks Melbourne´i linnal jälgida prügiolukorda ja tänavate puhtust, nüüd rakendatakse aga tehisintellekt Belgias Genki linna teenistusse, et leida tänavatel liigse müra tekitajad.

Valmis saanud lahendus kasutab tehisintellekti mürataseme salvestamiseks ja mõõtmiseks Genki peatänaval, aidates linnavõimudel nii elanike kui turistide heaolu parandada.

Nokia Scene Analytics ühendab endas nii linna valvekaamerate, mikrofonide kui Asjade Interneti andurite andmed, et anda vastavatele ametiasutustele teada kõrgest müratasemest. Süsteem näitab ära müra tekitaja ja müra asukoha, platvormiga saab hiljem liita ka muid targa linna lahendusi.

Mürasaaste allikas tuvastatakse kaardil ja linnavõimud saavad tekkepõhjuste kohta täpse info.Foto: Nokia

Genki linna ametivõimud soovivad sellega välja selgitada, kui palju mõjutab elanike ja külastajate tervist ja ohutust Stalenstraatil liikuvate autode, mootorrataste ja veoautode-busside müra. Kui lähenev sõiduk ületab ettenähtud müraläve, alustavad tänaval asuvad mikrofonid ja kaamerad sünkroonis salvestamist. Nokia Scene Analyticsi lahendus lisab veel anduritelt kogutud andmetele muu vajaliku info, kasutades helisignaali analüüsi ja automaatset numbrimärgi tuvastamise süsteemi (ANPR). Linnavalitsus saab juba analüüsitud andmed ja juhised, mida teha probleemi lahendamiseks. Eesmärgiks pole hakata niimoodi autojuhte trahvima, vaid välja uurida, mis on põhiliseks müra põhjuseks.

Nokia Scene Analyticsi tehisintellektiga lahendus annab teada teada kõrvalekalletest, erinevate sündmuste põhjustajatest ja soovitab, mida edasi teha. See säästab palju inimeste aega, kuna pole vaja hakata ise käsitsi väga suurt infohulka läbi töötama. 24 tundi päevas ja 7 päeva nädalas tegeleb andmete analüüsiga stseenianalüüsi tarkvara ning otsib välja vaid kõige olulisemad trendid. Infot ja trende suudab lahendus leida ja analüüsida ka vanematest madala eraldusvõimega valvekaameratest.

Lühidalt töötab süsteem järgmiselt: kõigist avalikest allikatest (teekaamerad, valvekaamerad, mikrofonid tänaval, teeandurid) analüüsitakse mikrofonidest kostvat heli ja kui see ületab etteantud piirmäära, tuvastatakse heliallika asukoht, leitakse kaamera, mis seda kohta katab ja analüüsitakse pilti koos heliga. Tehisintellekt valib välja sündmused, mis on müratekitamise põhjusena olulised, paneb vajalikud andmed koos soovitustega kokku ja saadab linnavalitsuse vastavale ametkonnale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.